Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) - tai lytiniu keliu (per gleivinę) perduodamas virusas, kurio buvimas dažnai nesukelia jokių simptomų ir gali pranykti savaime. Jeigu organizmas nusilpęs, sumažėjęs imunitetas, virusas tampa aktyvus ir gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų gleivinių pažeidimus, ikivėžinius ir vėžinius susirgimus.

Viruso paplitimas yra labai didelis. Statistikos duomenimis, net keturi iš penkių lytiškai aktyvių žmonių bent kartą gyvenime yra buvę infekuoti šiuo virusu. Taigi, virusu užsikrėtę gali būti ir moterys, ir vyrai. Vyrai dėl infekuotumo ŽPV virusu nėra tiriami, nors gali būti šio viruso nešiotojai ir platintojai. Moterims tyrimas atliekamas ginekologinės apžiūros metu : specialiu šepetėliu paimamas ląstelių mėginys nuo gimdos kaklelio paviršiaus. Tyrimas nėra skausmingas. Atsakymas gaunamas per 7-10 dienų.

Žinoma  apie 40 viruso  tipų, kurie aptinkami lytinių organų gleivinėje.  Pagal onkogeniškumą ŽPV tipai skirstomi: žemos vėžio rizikos (6, 11, 42, 43, 44) ir didelės vėžio rizikos (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 50, 51, 53, 55, 56, 58, 59, 64, 68). Mažos onkogeninės rizikos ŽPV  (ŽPV 6, 11 ir kt.) dažniausiai yra susiję su gerybinėmis nosies ir burnos ertmės, gerklės, gerklų, lytinių takų papilomomis bei odos karpomis. Didelės rizikos žmogaus papilomos virusai (ŽPV 16, 18 ir kt.) gali sukelti gimdos kaklelio vėžio. Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą – ŽPV infekcija lytiniuose takuose. 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su genitaline ŽPV infekcija.
 
ŽPV infekcijos šaltinis ir rezervuaras yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. 
 
ŽPV plinta:

  • Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu  

  • Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu

  • Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas

Sveikatos problemos, kurias sukelia skirtingi ŽPV tipai – tai odos ir genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.), gerklės, gerklų papilomatozė; makšties, varpos, išangės vėžys; gimdos kaklelio vėžys; tonzilių, liežuvio ir kt. vėžys.

ŽPV sukeltomis lytinių organų karpomis užsikrečiama lytinių santykių metu. Inkubacijos laikotarpis trunka nuo 1 iki 8 mėnesių. Atsiranda įvairaus dydžio išaugėlės, kurios gali greitai didėti ir išplisti.

Didelės onkogeninės rizikos ŽPV tipai (ŽPV 16 ir 18) kartu su kitais veiksniais sąlygoja gimdos kaklelio vėžį. Ikivėžiniai gimdos kaklelio pažeidimai taip pat susiję su ŽPV infekcija. Gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizika yra nedidelė, jei laiku diagnozuojami ir gydomi gimdos kaklelio ikivėžiniai pažeidimai. Skiepai nuo ŽPV mažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Viršutinių kvėpavimo takų, ypač gerklų, papilomatozė gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms. Suaugusieji dažniausiai užsikrečia tiesioginio, taip pat ir orogenitalinio kontakto metu nuo infekuoto partnerio. Vaikus, manoma, kad užkrečia infekuotos motinos per gimdymą ar kitais būdais.

Asmenys, kuriems būdingas pirminis ar antrinis ląstelinis imunodeficitas, priklauso didelės rizikos grupei. Tokiems asmenims dažniau būna papilomų ir karpų, po gydymo kurso jos dažniau atsinaujina, progresuoja.

Karpų, kondilomų ar kitų ŽPV sukeltų susirgimų profilaktika yra - saugesnis ir atsakingesnis lytinis elgesys, atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas, taisyklingas apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas lytinių santykių metu.

Vaistų nuo ŽPV nėra. Viruso išnykimas priklauso nuo organizmo imuniteto ir viruso agresyvumo. 

Profilaktika - skiepai. Pasiskiepijus nuo ŽPV, organizme atsiranda antikūniai, kurie sunaikina patekusį virusą ir apsaugo nuo įsiskverbti į ląstelę. Rekomenduojama skiepyti mergaites 9-13 metų amžiaus (iki lytinio gyvenimo pradžios).

 


Gydytojų akušerių - ginekologių sąrašą rasite čia.
Kitos klinikoje atliekamos paslaugos:
Vėžio žymenų tyrimų programa moterims
Skydliaukės ligų tyrimo programa
Ultragarsiniai tyrimai

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu

 


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23