Ką reiškia terminai „mikrobiomas“ ir „mikrobiota“?

Dar neseniai apie mikrobiomą mūsų kūne ir ant jo buvo žinoma labai nedaug. Per pastarąjį dešimtmetį mokslinių tyrimų apie mikrobiomą labai padaugėjo, daugiausia dėl patobulėjusių mikrobiologijoje taikomų technologijų, PGR metodikos. Buvo nustatyta, kad mūsų kūne ir ant jo gyvenančių bakterijų skaičius yra didesnis nei viso organizmo ląstelių. Didžiausia šių bakterijų įvairovė gyvena mūsų žarnyne. Ši mikroorganizmų bendruomenė vadinama žarnyno mikrobiomu.

Mikrobiomas – ekologinė mikroorganizmų bendruomenė, kuri sukuria specialią terpę žarnyne ir atlieka labai svarbias funkcijas. Kalbėdami apie mikroorganizmus, mikroflorą, specialistai vartoja terminus – mikrobiomas ir mikrobiota. Dažnai šie terminai – „mikrobiomas“ ir „mikrobiota“ – vartojami kaip vienas, tačiau jų reikšmė bei ištyrimo metodikos skiriasi. Mikrobiota reiškia pačių mikrobų grupę, o mikrobiomas – šių mikrobų genomus arba genetinę informaciją.

Kaip atliekamas žarnyno mikrobiotos tyrimas?

Žarnyno mikrobiotos tyrimas atliekamas laboratorijoje pasėlio metodu. Mikrobiologijos laboratorijoje nustatomos specifinės bakterijos, tokios kaip Lactobacillus, Biffidobacterium, patogeninės bakterijos bei mieliagrybiai, bei jų pusiausvyra. Tai pat, šio tyrimo metu atliekamas H. pylori antigeno tyrimas. Pacientui pateikiama išsami ištirtų žarnyno bakterijų analizė bei aprašas apie jas.

Kiek laiko trunka tyrimo rezultatų laukimas?

Tyrimas atliekamas per 7 d. d.

Ar reikia specialaus pasiruošimo prieš šį tyrimą?

Atminkite, kad, tiriant žarnyno mikrobiomą ir mikrobiotą, kai kurie faktoriai gali keisti bakterijų sudėtį ir tyrimo rezultatus:

  • Antibiotikų vartojimas per paskutinius 3 mėnesius;
  • Paskutiniu metu pasikeitę mitybos įpročiai;
  • Nėštumas ar kūdikio maitinimas motinos pienu.

Dėmesio: rekomenduojame po tyrimo užsiregistruoti gydytojo gastroenterologo konsultacijai, nes pilna tyrimo interpretacija, gydymo (jei jis reikalingas) ar reikalingų maisto papildų paskyrimas yra gydytojo užduotis. Kadangi prieš tyrimą reiktų nevartoti antibiotikų bei probiotikų, jei juos vartojate ar turite nusiskundimų dėl skrandžio bei žarnyno ligų, rekomenduojame su gydytoju pasikonsultuoti ir prieš atliekant mikrobioto ištyrimą. Tai reikalinga tam, kad būtų užtikrintas saugus (laikinas) vartojamų vaistų nutraukimas ir aptariama tinkamiausia gydymo strategija.

Visų klinikoje dirbančių gydytojų gastroenterologių sąrašą, e-registraciją ir paslaugų kainas rasite čia: https://bit.ly/3gcFgDU 


Pasiūlymas galioja besiregistruojantiems 2021 12 01 iki 2021 12 31 dienos (vizitas gali būti įvykdytas iki 2022 01 31). Pasiūlymų skaičius yra ribotas tiek, kiek yra registracijų vietų gruodžio-sausio mėnesiams. Nuolaidos nėra sumuojamos su kitomis nuolaidomis. Būtina išankstinė registracija.