Nors gebėjimas užuosti neretai laikomas savaime suprantamu ir gal net ne itin reikalingu, šis jutimas gali išgelbėti gyvybę, kai pajutus dujų kvapą, yra suvaldomas dujų nuotėkis, ar pajutus dūmų kvapą, užgesinamas galimas gaisro šaltinis. Apie sugedusį maistą taip pat pirmiausiai sprendžiame iš kvapo. Uoslė svarbi papildant skonines maisto savybes. Jai sutrikus, maisto skonis vienodėja, darosi prėskas. Prarandamas apetitas, mažiau valgoma, krenta svoris, negaunama reikalingų maistinių medžiagų, vystosi kaulų retėjimas, ima svaigti galva, griūnama, lūžta kaulai, žmogus ilgam atgula į lovą, vystosi su nejudrumu susijusios komplikacijos. Tai hipotetinė grandinė įvykių, kuriuos gali išprovokuoti šis iš pažiūros nekaltas ir tylus sutrikimas. Galimos ir kitokios grandinės - siekiant paryškinti maisto skonį, imama naudoti daugiau druskos, kas ypač kenkia esant padidintam kraujospūdžiui, ima sunkiau koreguotis hipertenzija, seka kraujagyslinės komplikacijos; ar ėmus nedžiuginti maisto skoniams, valgoma daug saldumynų, priaugama svorio, ir taip pat ryškėja kraujagyslinės komplikacijos.

Ar daug žmonių skundžiasi uoslės pablogėjimu?

Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad 20-25 % suaugusių žmonių blogiau užuodžia. Apie 5 % žmonių neužuodžia visiškai. Pastebėta, kad ~50-70 procentų blogiau užuodžiančių, ar net visai neužuodžiančių, patys nejaučia ir paklausus neigia turį šį sutrikimą. Yra žinoma, kad uoslė blogėja su amžiumi, tad šio sutrikimo dažnis ypač didelis tarp vyresnio amžiaus žmonių.

Dėl kokių priežasčių uoslė gali suprastėti?

Dažniausiai blogiau užuodžiama po virusinės kvėpavimo takų infekcijos, po traumos, dėl nosies struktūrų pakitimų, ar sinusų patologijos. Retais atvejais uoslės sutrikimas yra įgimtas, ar sąlygotas kitų priežasčių. ~18 procentų atvejų uoslės sutrikimo priežasčių nenustatoma. Tokio pobūdžio uoslės sutrikimas didina neurodegeneracinių, tokių kaip Parkinsono, ar Alzheimerio ligų riziką. Neurodegeneracinėms ligoms būdingas ilgas ir palaipsnis progresavimas, jų požymiai, tokie kaip sulėtėjimas, galūnių stingimas, drebėjimas, atminties pablogėjimas, blogesnė nuotaika, vidurių užkietėjimas, ar miego sutrikimai, pradinėse stadijose gali nedaug skirtis nuo amžinių pakitimų. Parkinsono ligos diagnozė iki šios dienos išlieka klinikinė – reiškia nėra vieno tyrimo, kuris gali vienareikšmiškai pasakyti, ar žmogus serga šia liga. Diagnozę nustato gydytojas, įvertinęs paciento skundus, anamnezę, apžiūrėjęs ir įvertinęs neurologinę simptomatiką. Tam tikrais atvejais, esant neaiškumų atliekami vaizdiniai bei radionuklidiniai galvos smegenų tyrimai, uoslės tyrimas.

Dėl kokių simptomų vertėtų kreiptis pas gydytoją, įvertinti uoslę?

Jei yra neaiškios kilmės:

 • Apetito praradimas;
 • Mitybos įpročių pasikeitimas;
 • Svorio kritimas (ar augimas);
 • Galvos svaigimas;
 • Blogesnė hipertenzijos kontrolė;
 • Eisenos ir judėjimo pasikeitimas;
 • Sulėtėjimas;
 • Galūnių stingimas;
 • Galūnių drebėjimas.

Nustačius uoslės sutrikimą gali būti rekomenduojama uoslės reabilitacija, mitybos principų korekcija, griežta dūmų detektorių kontrolė, dujų nuotėkių detektorių įrengimas, išorinė maisto šviežumo kontrolė. Esant neurodegeneracinių ligų požymių, suplanuojami tolimesni žingsniai jų ištyrimui ir valdymui.

Kaip atliekamas uoslės testas?

Sniffin‘ Sticks 12 yra standartizuotas bazinis (atrankinis) uoslės testas.  Tyrimą sudaro 12 lazdelių su pažįstamais kvapais. Šiuo testu siekiama apytikriai išsiaiškinti, ar pacientas užuodžia gerai, ar jo uoslė yra sutrikusi. Paciento prašoma išsirinkti vieną iš 4 atsakymų, kuris iš nurodytų kvapų yra artimiausias tam, ką tiriamasis užuodžia. Pažymėtina, kad testo struktūra reikalauja išsirinkti vieną atsakymą net jei tiriamasis visai neužuodžia, ar nei vienas iš pateiktų atsakymo variantų jam atrodo neteisingas.

Kokio specialaus pasiruošimo reikia prieš šį tyrimą?

Prieš atliekant testą, tiriamasis turėtų būti bent 15 min nevalgęs, negėręs (išskyrus vandenį), nerūkęs, nekramtęs gumos.

Kiek laiko trunka šis tyrimas?

Tyrimo atlikimas ir įvertinimas trunka 5-10 min.

Ar tyrimas yra skausmingas?

Tyrimas yra neskausmingas.

Kada yra sužinomi tyrimo atsakymai?

Tyrimo įvertinimas sužinomas, ir aptariamas su pacientu iš karto, suskaičiavus teisingus atsakymus.

Kokios yra šio tyrimo kontraindikacijos?

Šio tyrimo metu tiriamajam bus pateikiama uostyti kvapnias lazdeles. Tyrimas yra itin saugus ir paprastas, tad specifinių kontraindikacijų jam nėra. Tyrimo metu diskomfortą gali jausti asmenys, kurie yra itin jautrūs, ar alergiški kvapams, taip pat nepatartina jo atlikti migrenos priepuolio metu.

 • Uoslės tyrimas

  20 €

Dėmesio: tyrimas atliekamas tik su gydytojo neurologo konsultacija. Konsultacijos kaina - 75 €
Šiame kainoraštyje nurodytos kainos yra informacinio pobūdžio.
Klinika pasilieka teisę be atskiro įspėjimo keisti paslaugų kainas, teikti naujas paslaugas arba nebeteikti kai kurių paslaugų.