atsikosėjimas krauju

Atsikosėjimas krauju – būklė, kai nustatoma kraujo priemaiša skrepliuose. Kraujavimas iš plaučių (haemoptysis) – tai kraujo atkosėjimas iš žemiau gerklų esančių kvėpavimo takų.

Kraujavimas iš plaučių yra gyvybei pavojinga būklė, kada gausiai kosėjama šviežiu krauju.

Kraujavimą iš plaučių gali sąlygoti daugiau kaip šimtas įvairiausių priežasčių. Dažniausios jų yra vėžinės ir infekcinės plaučių, širdies ir kraujagyslių, jungiamojo audinio ir kraujo ligos. Dažniausios negausaus kraujavimo (atkosėjimo krauju) priežastys yra lėtinis paūmėjęs bronchitas, pneumonija, bronchektazės ir plaučių vėžys. 25-50 proc. nestipraus kraujavimo priežastis yra lėtinis bronchitas,  kada pradeda kraujuoti dėl bronchų gleivinės ir dengiamojo epitelio erozijų.

Dažniausios kraujavimo iš plaučių priežastys:

  • Neoplazinės ligos (plaučių vėžys, karcinoidas, hamartoma, limfoma, leukemija);
  • Hemoraginės diatezės (gydymas antikoaguliantais, inkstų nepakankamumas,  trombocitopenija, imuniteto slopinimas, DIK sindromas);
  • Jatrogeninės priežastys (bronchoskopija, intubacija, širdies ir plaučių kraujagyslių kateterizacija, švitinimas, transtorakalinė aspiracinė biopsija);
  • Infekcinės ligos (ūminis tracheitas, ūminis bronchitas, lėtinis bronchitas, bronchektazinė liga, pneumonija, plaučių abscesas, tuberkuliozė, grybelinė, parazitinė ar virusinė infekcija);
  • Širdies ir kraujagyslių ligos (mitralinė širdies yda, plaučių arterijos trombinė embolija, plautinė hipertenzija, stazinis širdies nepakankamumas, aortos aneurizma, plaučių kraujagyslių anomalija);
  • Krūtinės ląstos trauma;
  • Sisteminės jungiamojo audinio ligos;
  • Nežinomos etiologijos;
  • Kitos priežastys (amiloidozė, glomerulonefritas, gudpasčio sindromas, plaučių cistos, toksinių medžiagų inhaliacija, broncholitiazė).

Kaip pasireiškia atsikosėjimas krauju?

Pagrindinis simptomas yra kraujas atsikosint. Priklausomai nuo kraujo kiekio, skrepliai gali būti rožinės, raudonos arba rudos spalvos.

Kaip gydoma?

Pirmiausiai reikia patikslinti kraujavimo priežastį, ir tada skirti tos ligos gydymą.  Todėl jeigu stebimas ir nedidelis atsikosėjimas su kraujo priemaiša būtina kreiptis į gydytoją pagalbos.

Klinikinėje praktikoje su kraujo priemaiša atkosinčiam ligoniui, kurio diagnozė ir kraujavimo priežastis nežinoma, visų pirma rekomenduojama atlikti krūtinės ląstos rentgeninį tyrimą bei kraujo tyrimus. Jei krūtinės ląstos rentgenogramoje aptinkama įtartinų patologinių pokyčių, indikuotina plaučių kompiuterinė tomografija, skreplių tyrimas dėl tuberkuliozės mikobakterijų ir fibrobronchoskopija.

Ligoniui, atkosinčiam nedaug skreplių su kraujo priemaiša, intensyviosios terapijos nereikia, o gausiai kraujuojantįjį iš plaučių būtina hospitalizuoti į intensyviosios terapijos skyrių. Svarbiausi skubios pagalbos uždaviniai yra užtikrinti stambiųjų kvėpavimo takų praeinamumą (t. y. užkirsti kelią užspringimui), deguonies terapija, netenkamo kraujo ir skysčių tūrio sugražinimas, kraujavimo stabdymas, kraujospūdžio mažinimas. Jei žinoma, iš kurio plaučio kraujuoja, ligonis guldomas pusiau sėdimoje padėtyje ant nesveikojo šono, jei nežinoma – pusiau sėdimoje padėtyje arba ant pilvo galva žemyn. Iki bus pasirengta bronchoskopijai, ligonis turėtų iškosėti kraują iš bronchų, kad išsaugotų stambiųjų kvėpavimo takų praeinamumą. Kartais reikia ir intubacijos bei pacientą prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato.

BIOFIRST klinikoje dirba profesionalūs gydytojai pulmonologai, kurie pakonsultuos dėl atsikosėjimo krauju, paskirs tinkamą profilaktiką ar nukreips tolesniam gydymui.


Gydytojų pulmonologų sąrašą rasite čia.


Kitos klinikoje atliekamos paslaugos:

Spirometrija

Ultragarsiniai tyrimai

Ūmaus ir lėtinio kosulio tyrimų programa

 

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23