Gelta - akių sklerų, odos ir gleivinių pageltimas dėl padidėjusio bilirubino kiekio kraujyje ir jo susikaupimo poodiniame sluoksnyje.

Mechaninė gelta

Atsiranda dėl kliūties tulžiai tekėti iš kepenų, tulžies pūslės ir latakų į dvylikapirštę žarną. Dažniausios kliūtys – akmenys arba navikai.

Parenchiminė gelta

Ją sukelia įvairaus pobūdžio ūminiai bei lėtiniai kepenų ląstelių pažeidimai, dėl kurių sutrinka kraujo apsivalymas ir bilirubino apykaita kepenyse. Dažniausios priežastys – virusinis, alkoholinis, medikamentinis, autoimuninis ir kitas hepatitas, leptospirozė, geltonoji karštligė, kepenų cirozė, rečiau – sepsis, nėštumo toksikozė. Atskira parenchiminių geltų grupė – fermentopatinės geltos, atsirandančios dėl įgimtos fermentų, perdirbančių bilirubiną, stokos kepenų ląstelėse; dėl to šis pigmentas kaupiasi kraujuje, nors jo gamyba nepadidėjusi. Mažakraujystės nebūna, kitos kepenų funkcijos, išskyrus pigmentinę, nesutrinka.

Hemolizinė gelta

Priežastis – pagreitėjęs eritrocitų irimas, kai iš jų susidariusio bilirubino perteklius kaupiasi kraujuje, kepenys nespėja jo perdirbti ir išskirti su tulžimi. Skiriama įgimta ir įgyta hemolizinė gelta. Įgimta atsiranda dėl eritrocitų membranų ar hemoglobino nevisavertiškumo, įgyta – dėl žalojančio antikūnų poveikio (motinos ir vaisiaus rezus faktoriaus nesutapimas, autoimuninė liga, kraujo perpylimai, nėštumo toksikozė), apsinuodijimo, nudegimo, infekcijos, dirbtinių širdies vožtuvų. Hemolizinė gelta būna kartu su mažakraujyste, todėl ji dar vadinama hemolizine anemija.

Kodėl atsiranda?

Atsiranda, kai dėl hemolizės hemobilirubino (netiesioginio bilirubino) pasigamina daug daugiau nei normaliai ir jis lieka kraujyje, nes kepenys nepajėgia jo viso paversti cholebilirubinu (tiesioginiu bilirubinu). Ilgiau užtrukus intensyviai hemolizei, pažeistos kepenų ląstelės dėl funkcinio perkrovimo pradeda išskirti tirštą tulžį, kuri nenuteka ir užkemša tulžies latakus. Juose susikaupia tulžis. Patenka tulžies ir į kraują. Prie hemolizinės geltos dar prisideda ir cholestazinė gelta (mechaninė gelta). Hemolizinės geltos priežastis yra sepsis, gyvatės įkandimas ir kiti atvejai, kai smarkiai irsta eritrocitai.

Kaip pasireiškia?

Pagelsta gleivinės, akių baltymai ir ypač oda. Dėl to kaltas bilirubinas, kuris, irstant raudoniesiems kraujo kūneliams, kaupiasi kepenyse. Kartu su tulžies rūgštimis bilirubinas tulžies latakais patenka į odą ir suskyla. Per greitai skylant arba per daug jo išsiskiriant, bilirubi­nas kaupiasi kraujyje.

Simptomai:

  • Apetito stoka

  • Tamsus, drumstas šlapimas

  • Niežulys

  • Maudimas dešinėje pašonėje

  • Pykinimas

  • Šviesios išmatos

  • Akių odenos pageltimas

  • Sąnarių skausmas

  • Bendras silpnumas

  • Karščiavimas

Kaip tai gydoma?

Gydoma geltą sukėlusi priežastis. Sergant hepatitu, skiriami hepatoprotekciniai, specifiniai vaistai, B grupės, C vitaminas, kitos priemonės. Obstrukcinė gelta dažna sergant tulžies pūslės akmenlige (tulžies pūslėje formuojasi akmenys, galintys patekti į lataką ir sutrikdyti tulžies nutekėjimą). Tada tulžies pūslė chirurginiu būdu pašalinama.

 


Daugiau informacijos apie klinikoje atliekamą hepatitų tyrimų programą bei paslaugų kainas, rasite čia.
Šeimos gydytojų sąrašą rasite čia.
Kitos klinikoje atliekamos paslaugos:
Kepenų pažeidimų programa

 

 


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23