Kūno oda gali būti linkusi į sausumą arba į riebumą. Tai - prigimtiniai dalykai, kuriuos papildomai įtakoja mūsų įpročiai bei kiti aplinkos ar vidiniai veiksniai. Pavyzdžiui, perdėtas odos prausimasis. Anot "BIOFIRST" klinikos gydytojos dermatovenerologės Justinos Ūsienės, XXI a. žmogus yra linkęs į perdėtą higieną: "Dažnas naudoja daug detergentų, riebalinį - lipidinį barjerą nuplaunančių muilų. Na, jeigu mūsų riebalų liaukos iš prigimties būna silpnesnės, jos nebespėja atgaminti to riebalų barjero ir tada oda išsausėja. Riebalų liaukoms teisingai funkcionuoti reikalingos omega 3,6,9 rūgštys, vitaminai A ir E bei cholesterolio frakcijos."

Sausa oda - ne tik kosmetinė problema

"Bloginant situaciją (per dažnai ir per agresyviai prausiantis) galime sugadinti savo odos barjerą. Tuomet į vidų pateks medžiagos, kurios anksčiau patekdavo tik ant odos paviršiaus. Ilgainiui galime tapti toms medžiagoms alergiški, na, o tuomet prasideda daugiau problemų, kuomet gali tekti pradėti saugotis kvepalų, kvapiųjų medžiagų, metalų, tekstilės dažų ir t.t. Taip apsunkinamas gyvenimas. Sausa oda yra "patogesnė" vieta įvairių išorinių patogenų įsiveisimui: karpoms, grybeliui ir pan. Jeigu žmogus visą gyvenimą laikė save riebiaodžiu, o staiga situacija kardinaliai pasikeitė - tai gali tapti rodikliu, kad žmogus serga kažkokia liga" - Teigia gyd. J. Ūsienė. Anot jos, tai gali būti virškinamojo trakto ligos (kuomet organizmas nepasisavina riebalų bei juose tirpių vitaminų), skydliaukės sutrikimai ir kita. Tokiu atveju gyd. dermatovenerologas gali nukreipti gydytojo gastroenterologo ar gydytojo endokrinologo konsultacijai.

Geriausias sausos odos "vaistas" prasideda nuo tinkamos priežiūros namuose.

Gydytoja nerekomenduoja naudoti sausumo problemą paaštrinančių priemonių; pavyzdžiui tų, kuriose yra etilo alkoholio, alkoholio denatūrato ir pan. Odos prausimas ūkišku muilu, anot J. Ūsienės, taip pat yra blogas patarimas: "Drėkinamąjį kremą reikėtų tepti iš karto po prausimosi (nesausinančiu prausikliu), ne vėliau nei po 10 minučių. Natūralistai mėgsta įvairius aliejus. Viskas gerai, jeigu odai to pakanka. Sausiaodžiai, kurie natūraliai gamina mažiau riebalų, juos išplovus, automatiškai netenka ir drėkinančių faktorių. Todėl abi frakcijas grąžinti vien tik natūralistišku aliejumi yra sudėtinga. Kremai iš esmės yra aliejai, tačiau su drėkinančiais faktoriais (jeigu gerai parinkti)."

Ar sausai odai tinka sausas odos šveitimas?

Gydytoja J. Ūsienė teigia, kad čia puikiai tinka posakis: "kas mūsų nenužudo - tas sustiprina".  Jeigu odą vien lepinsime - ji ir bus išlepusi: "Kartais sveika į odos priežiūros rutiną įvesti tonuso suteikiančias procedūras. Švelniai pašiaušti, padirginti, paerzinti - retkarčiais ir tai galima. O sausasis šveitimas pašalina negyvas viršutines odos ląsteles, tuomet kosmetikos priemonės įsigeria geriau, paskatinama limfotaka, kraujotaka, dėl ko pagerėja ir riebalinių liaukų aprūpinimas maisto medžiagomis".

Svarbu sekti ar odos būklė neprastėja, neatsiranda kraujosrūvų. Žinoma, pasitaiko atvejų, kuomet atrodo, kad išbandyta gausybė priemonių ir niekas nepadeda. Tuomet pravartu kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, kuris įvertins paciento būklę ir paskirs gydymą, jei paaiškėtų, kad Jūsų sausa oda - jau ne vien kosmetinė problema...

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23