fbpx

Tonzilitas (angina) kodėl susergama ir kaip gydomaTonzilitas yra uždegiminis procesas, kuris paveikia gomurines tonziles, esančias ryklės šonuose. Šios tonzilės, ypač vaikams, yra pagrindinė kūno gynybos linija nuo infekcijų, veikiančios kaip pirmoji gynybos linija nuo ligas sukeliančių įvairių patogenų, tokių kaip bakterijos ir virusai. 

Kodėl atsiranda tonzilitas?

Tonzilitas atsiranda, kai ši apsauginė sistema tampa pažeidžiama ir uždegimas prasideda, sukeldamas nemalonius simptomus ir grėsdamas patogeninėmis komplikacijomis. Tonzilitą (anginą) sukelia bakterijos ar virusai, kurie į organizmą patenka oro-lašeliniu būdu.

Kaip pasireiškia tonzilitas?

Vaikams, sergantiems tonzilitu, būdinga:

  • karščiavimas,
  • galvos skausmas,
  • gerklės skausmas,
  • sunkumas ryjant maistą,
  • kai kuriais atvejais netgi ausies skausmas.

Jie gali taip pat patirti pilvo skausmą, nes maži vaikai dažnai nuryja uždegimo produktus, kurie gali dirginti skrandį. Be to, vaikai gali būti labai jautrūs, negali miegoti ir netgi gali prarasti apetitą.

Suaugusiems tonzilitas gali pasireikšti:

  • stipriu ryklės skausmu,
  • bendru nuovargiu,
  • raumenų skausmu,
  • gerklės paraudimu ir išsiplėtusiomis gomurio tonzilėmis su baltomis ar geltonomis dėmėmis.

Kaip tonzilitas (angina) gydoma?

Tonzilito prevencija yra labai svarbi ir apima tiek elgesio, tiek higienos pokyčius. Pirmiausia, reikėtų vengti kontaktų su sergančiais žmonėmis. Dažnas rankų plovimas ir dezinfekcija, įskaitant ir po to, kai esate viešose vietose, gali padėti sumažinti riziką.

Taip pat svarbu palaikyti sveiką mitybą ir tinkamai hidratuoti kūną, ypač vasarą, kai karščio poveikis gali padidinti dehidratacijos riziką.

Jau susirgus tonzilitu gydymas gali skirtis priklausomai nuo ligos sukėlėjo. Virusinės infekcijos, kurios dažnai sukelia tonzilitą, dažniausiai gydomos simptomų malšinimu ir kūno poilsio taikymu. Tačiau, bakterinės infekcijos, ypač streptokokinės infekcijos, paprastai reikalauja antibiotikų. Gydant tiek virusinį, tiek bakterinį tonzilitą, pagrindinis žingsnis yra skausmo malšinimas. Tam naudojami vietinio poveikio vaistai nuo uždegimo: purškalai, tirpalai arba pastilės. Mažiems vaikams (nuo 2 iki 3–4 metų) rekomenduojami čiulpinukai nuo skausmo ir purškalai. Skausmui mažinti taip pat pasitelkiami vaistai, tokie kaip paracetamolis ar ibuprofenas. Racionalu naudoti vaistus, kuriuose yra kelios veikliosios medžiagos, pasižymintys analgetiniu, priešuždegiminiu ir antivirusiniu (ar antibakteriniu) poveikiu.

Skausmo malšinimas yra ypač svarbus, nes stiprus skausmas trukdo normaliai maitintis ir gerti. Nepakankamas skysčių kiekis organizme gali neigiamai paveikti paciento būklę – toks virusų ir bakterijų toksinų kaupimasis gali stipriau įtakoti organizmo temperatūros reguliaciją ir sukelti intoksikaciją. Stipriai intoksikuotas organizmas dažnai pasireiškia aukšta temperatūra ir bendru silpnumu. Svarbu užtikrinti pakankamą šiltų skysčių suvartojimą, kadangi tai padeda praskiesti kraują ir sumažinti toksinų koncentraciją. Tai ne tik palengvina simptomus, bet ir skatina greitesnį gijimo procesą. Atkreipkite dėmesį į tai, kad gausus gėrimas yra vienas iš būdų, kaip organizmas kovoja su infekcija ir skatina sveikimą.

 


Gydytojų otorinolaringologų sąrašą rasite čia.

Kitos gydytojų otorinolaringologų atliekamos paslaugos:

Nosies, nosiaryklės endoskopiniai tyrimai


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23