Dovanų ieškojimas gali būti varginantis darbas, ypač jei jį atidėjote paskutinei minutei. Kiekvienam mylimam žmogui norisi išrinkti tobulą dovaną, kad kaspinu perjuostas paketėlis perteiktų nors dalį mūsų meilės. Nepaisant to, kas būna dovanų viduje, jį įteikdami dažnai palinkime: sveikatos! Kaip sveikatos padovanoti, o ne tik jos palinkėti, kalbamės su Kaune įsikūrusios „Biofirst“ klinikos specialistais.
Išplėstinė kraujo tyrimo programa – universali, bet labai svarbi dovana
Anot šeimos gydytojos Eglės Savickaitės, netgi sveikas žmogus išplėstinio kraujo tyrimo turėtų atvykti bent kartą per metus: „Reguliarus sveikatos patikrinimas, siekiant įvertinti vyro ar moters bendrą sveikatos būklę, organizmo sistemų veiklą, medžiagų apykaitą, infekcinių, onkologinių ar alerginių rodiklių pakitimus, gali padėti laiku nustatyti ligas ir išvengti rimtų jų komplikacijų.“ Išplėstinę kraujo tyrimo programą sudaro tik patys svarbiausi laboratoriniai tyrimai. Įvertinama kasos, inkstų veikla, kraujo riebalų ir cukraus kiekis, skydliaukės veikla. „Nuolat skubantiems žmonėms išplėstinė kraujo tyrimo programa suteikia nemažai informacijos be daugybės kitų papildomų tyrimų“, – teigia gydytoja.
Kaklo ir galvos kraujagyslių tyrimas ultragarsu gali išgelbėti gyvybę
Gydytoja radiologė Loreta Gružienė teigia, kad pacientai išsitirti kaklo ir galvos kraujagyslių echoskopu atvyksta dėl įvairių priežasčių: „Dalis žmonių kreipiasi profilaktiškai, nes šeimoje būta mirčių dėl, pvz., insulto, aneurizmos plyšimo. Kiti atvyksta dėl įvairių nusiskundimų: galvos svaigimo, kūno tirpimo, jutimo susilpnėjimo kūne, kalbos, regėjimo sutrikimų ir pan. Atliekant tyrimą ultragarsu svarbu įvertinti daugybę dalykų. Ypač kraujagyslių susiaurėjimo lygį. Užsikimšus svarbiai arterijai, žmogaus būklė tampa itin pavojinga.“ Anot gydytojos, laiku pastebėti pakitimai gali būti visiškai įveikiami, nes tai užkerta kelią netikėtumams.
Skrandžio ir žarnyno endoskopija: kodėl jos vis dar bijome?
Vien mintis apie endoskopinius tyrimus daugeliui kelia šiurpą. Gastroenterologė Elžbieta Rambynienė teigia, kad baimė ne visada pagrįsta: „Endoskopiniai virškinimo trakto tyrimai apsupti daugybės mitų. Pavyzdžiui, tyrimo trukmė. Priklausomai nuo diagnostinių manipuliacijų poreikio, gastroskopija gali užtrukti vos keletą minučių, kolonoskopija – šiek tiek ilgiau, tačiau tikrai ne tiek, kiek dažnas pacientas mano. Antra, net jeigu prisiversti atlikti santykinai trumpus tyrimus per sunku – jie gali būti atlikti taikant anesteziją. Tokiu būdu pacientas nepatiria jokių nemalonių pojūčių, nes tuo metu tiesiog miega. Anestezija yra pasaulinė praktika, be kurios kai kuriose šalyse tokie tyrimai iš viso neatliekami. Taigi, bijoti reikia tik savigydos ir delsimo atvykti pasikonsultuoti pas gastroenterologą.“
Vyrų sveikata: dažnai susigriebiama per vėlai
Apie vyrų sveikatos problemas šiandien kalbama vis dažniau, tačiau stipriosios lyties atstovai gydytojų kabinetų duris praveria vis dar rečiau nei moterys. Urologas med. m. dr. doc. Aivaras Jonas Matjošaitis teigia, kad vyrų pareigingumą skatinti būtina: „Nuo įvairių skausmingų simptomų ir šlapinimosi ar erekcijos sutrikimų kenčia nemažai vyrų. Daugelis susirūpina vėlai, kai urologinės ligos būna pažengusios. Mano anksčiau išvardytus simptomus gali sukelti ne vien padidėjusi prostata, bet ir daugybė kitų ligų: prostatos uždegimas, prostatos vėžys, šlapimo pūslės vėžys ar akmenys, apyvarpės susiaurėjimas, šlaplės susiaurėjimas ir kai kurios neurologinės ligos.“
Sveikata – geriausia dovana!
„Biofirst“ klinikos vadovė Inesa Kriaučiūnienė: „Kalėdų dovanų kuponas – itin populiari dovana, kurią pacientai renkasi dėl jos universalumo. Klinikoje siūlome du dovanos variantus: vieni kuponai yra skirti tyrimams ir procedūroms atlikti už konkrečią pinigų sumą, kiti – konkrečiai paslaugai įsigyti. Tai ypač aktualu tiems, kurie turi vyresnio amžiaus tėvus. Žinau, kaip kartais sunku juos prikalbinti atlikti sveikatos tyrimus. Valstybinėse įstaigose juos atgraso ilgos eilės, o mūsų klinikoje pas įvairius specialistus dažniausiai pakliūsite tą pačią ar kitą dieną. Įteikus dovanų kuponą, kuriame nurodyta konkreti procedūra (pvz., išsamus kardiologinis ištyrimas) – pacientui telieka užsiregistruoti ir atvykti, viskuo kitu pasirūpiname mes. Tai iš tiesų puikus būdas sveikatos ne tik palinkėti, bet ir padovanoti!“