Aortos atsisluoksnivimas (disekacija)

Aorta yra pagrindinė arterija žmogaus organizme. Aortos sienelę sudaro trys audinių sluoksniai - vidinis sluoksnis (intima), vidurinis sluoksnis (media) ir išorinis sluoksnis (adventitia).

Aortos atsisluoksniavimas (disekacija) atsiranda, kai susilpnėjusios aortos srities vidiniame sluoksnyje atsiranda plyšimas. Per plyšio vietą patekus kraujui, atsiskiria vidinis ir vidurinis sluoksniai. Kai kraujas teka tarp audinių sluoksnių, normalus kraujo tekėjimas į kūno dalis gali sulėtėti arba sustoti arba aorta gali visiškai plyšti.

Aortos atsisluoksniavimas yra gyvybei pavojinga būklė, kuri gali sukelti staigią mirtį, jei ji neatpažįstama ir nėra skubiai gydoma.

Aortos atsisluoksniavimą sukelia susilpnėjusi aortos sienelės sritis. Disekacija skirstoma į dvi grupes, priklausomai nuo to, kuri aortos dalis yra paveikta:

  • A tipas. Šis labiau paplitęs ir pavojingas tipas apima plyšimą toje aortos dalyje, kur ji išeina iš širdies. Plyšimas taip pat gali atsirasti viršutinėje aortoje (kylančioje aortoje), kuri gali plisti į pilvą.
  • B tipas. Šio tipo plyšimas apima tik apatinę aortą (nusileidžiančią aortą), kuri taip pat gali išsiplėsti į pilvą.

Aortos disekacija yra gana reta. Paprastai tai pasireiškia 60–70 metų vyrams. Aortos atsisluoksniavimo simptomai gali būti panašūs į kitų ligų simptomus, todėl dažnai vėluojama diagnozuoti. Tačiau anksti aptikus aortos atsisluoksniavimą ir nedelsiant pradėjus gydymą, išgyvenimo tikimybė labai pagerėja.

Kaip pasireiškia aortos atsisluoksniavimas (disekacija)?

Aortos disekacijos simptomai gali būti panašūs į kitų širdies problemų, tokių kaip širdies priepuolis, simptomus. Tipiški požymiai ir simptomai yra šie:

  • Staigus stiprus krūtinės arba viršutinės nugaros dalies skausmas, dažnai apibūdinamas kaip plyšimo pojūtis, plintantis į kaklą arba nugarą;
  • Staigus stiprus pilvo skausmas;
  • Sąmonės netekimas;
  • Dusulys;
  • Simptomai, panašūs į insulto simptomus, įskaitant staigius regėjimo sutrikimus, kalbėjimo sunkumus ir vienos kūno pusės silpnumą arba judėjimo praradimą (paralyžių);
  • Silpnas vienos rankos ar šlaunies pulsas, palyginti su kita;
  • Kojų skausmas;
  • Sunkumas vaikščiojant.

Kaip gydomas aortos atsisluoksniavimas (disekacija)?

Esant didelės rizikos aortos atsisluoksniavimui, pacientas turi būti skubiai hospitalizuotas į intensyviosios terapijos skyrių gyvybinėms funkcijoms stebėti, po to atliekamas stentavimas arba aortos protezavimas.

Medikamentinio gydymo tikslas yra stabilizuoti atsisluoksniavimą, išvengti plyšimo, paspartinti gijimą ir sumažinti komplikacijų riziką.

Pajutus į aortos atsisluoksniavimą panašius simptomus kreipkitės skubios pagalbos telefonu 112.  BIOFIRST klinikoje dirba profesionalūs gydytojai kardiologai ir kraujagyslių chirurgai, kurie pakonsultuos dėl širdies ir kraujagyslių ligų, paskirs tinkamą profilaktiką ar nukreips tolesniam gydymui.


Gydytojų kardiologų sąrašą rasite čia.


Kitos klinikoje atliekamos paslaugos ir tyrimai:

Širdies echoskopija (echokardiografija)

Kompleksinis kardiologinis ištyrimas

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa

 

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23