Osteoartritas, dar žinomas kaip degeneracinė sąnarių liga, yra labiausiai paplitęs artrito tipas. Osteoartrito pokyčiai paprastai vyksta lėtai per daugelį metų, nors kartais pasitaiko išimčių. Sąnario uždegimas ir sužalojimas sukelia kaulinius pokyčius, sausgyslių ir raiščių pablogėjimą bei kremzlės irimą, dėl kurio atsiranda skausmas, patinimas ir sąnario deformacija.
Sąnarys yra vieta, kur susijungia du kaulai. Kremzlė yra apsauginis audinys, dengiantis kaulų galus. Sergant osteoartritu, ši kremzlė suyra, todėl sąnario kaulai susitrina.
Sąnario minkštųjų audinių pažeidimui progresuojant, atsiranda skausmas, patinimas ir sąnario judesių praradimas. Kai skauda sąnarius, sumažėja aktyvumas, o tai gali sukelti raumenų silpnumą ir didesnę sąnario įtampą. Laikui bėgant sąnarys gali prarasti įprastą formą. Be to, sąnario pakraščiuose gali išaugti mažos kaulų išaugos, vadinamos osteofitais arba kaulų spurtais. Taip pat gali pasikeisti kaulo forma. Kaulo ar kremzlės dalelės taip pat gali nulūžti ir plūduriuoti sąnario erdvėje. Tai sukelia dar daugiau žalos.
Kaip pasireiškia osteoartritas?
Osteoartritas gali atsirasti bet kuriame sąnaryje, tačiau dažniausiai pažeidžiamos kūno sritys yra šios:
- Rankos;
- Pirštai;
- Pečiai;
- Stuburas, paprastai ties kaklu arba apatine nugaros dalimi;
- Klubai.
Osteoartritas dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, nors gali pasireikšti bet kokio amžiaus suaugusiesiems.
Kaip gydoma osteoartritas?
Išgydyti osteoartritą nėra lengva. Lengvi ar vidutinio sunkumo simptomai paprastai yra gerai valdomi derinant farmakologinį ir nemedikamentinį gydymą:
- Vaistai (vietiniai skausmą malšinantys vaistai, analgetikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo);
- Fizinė terapija;
- Svorio numetimas esant antsvoriui;
- Sveika mityba, diabeto ir cholesterolio valdymas;
- Pagalbiniai įtaisai, tokie kaip petnešos, ortopediniai įtaisai, batų įdėklai, lazda ar vaikštynė;
- Intrasąnarinės injekcijos terapija (PRP su hialurono rūgštimi procedūra).
Kai medikamentinis ir fizioterapinis gydymas efekto neduoda, tada tikslingas minėtų sąnarių endoprotezavimas. Endoprotezavimo tikslas - palengvinti ligonio būklę ir atkurti sąnarių funkciją. Po endoprotezavimo pagerėja ligonių gyvenimo kokybė ir skausmai, kurie buvo dėl sąnario sudilimo, išnyksta. Dažniausiai protezuojami kelio ir klubo sąnariai. Rečiau peties, pirštų ir čiurnos sąnariai.
BIOFIRST klinikoje dirba profesionalūs gydytojai ortopedai-traumatologai, kurie pakonsultuos dėl aritmijos, paskirs tinkamą profilaktiką ar nukreips tolesniam gydymui.
Gydytojų ortopedų-traumatologų sąrašą rasite čia.
Kitos klinikoje atliekamos paslaugos:
Sanarių ir kitų minkštųjų audinių gydymas Cellular Matrix® (PRP) technologija
Fizioterapijos lazerio terapija (BTL-4110 Premium)
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23