Visi tėveliai svajoja, kad jų mažyliai augtų sveiki, žvalūs ir laimingi. Ne paslaptis, kokią didelę įtaką vaikučio vystymuisi daro aplinka. Saulės spinduliai ir šiluma, gaivus, grynas ir šviežias oras, įvairi, pilnavertė ir subalansuota mityba, besąlygiška suaugusiųjų meilė, priežiūra ir dėmesys – tai yra tai, nuo ko priklauso ne tik fizinė, bet ir dvasinė vaikučio sveikata. Todėl labai svarbu žinoti, kad masažai kūdikiams gali išspręsti net kelias problemas.
„Svarbiausi kiekvieno iš mūsų pojūčiai yra lytėjimas, gebėjimas klausyti, uosti ir regėti. Kuo vaikutis mažesnis ir trapesnis, tuo labiau išreikšti jo lytėjimo pojūčiai. Per lietimą vaikutis geriausiai pažįsta jį supantį pasaulį. Kelių mėnesių vaikučiui geriausiai kompensuoti ir patenkinti lietimo poreikį galima masažais, atliekamais būtent mažiems vaikučiams. Be to, tai puiki profilaktika siekiant išvengti pakitusio raumenų tonuso arba norint jį sumažinti“, – apie kūdikių masažų naudą mažyliams kalbėjomės su „Biofirst“ klinikos masažuotoja Alma Zažeckiene.
Kokiu atveju reikalingi masažai kūdikiams?
Mažiems vaikučiams, turintiems vystymosi sutrikimų ar kamuojant susirgimams, masažas ir mankšta yra svarbesni ir labiau reikalingi negu sveikiems vaikams. Deja, mano praktika rodo, jog kūdikių, kuriems reikia masažo, yra kur kas daugiau nei tų, kuriems masažas yra skiriamas. Kreivakaklystės, bambutės išvaržos, centrinės nervų sistemos susirgimų, skoliozės, šleivapėdystės ir plokščiapėdystės atvejais šeimos gydytojas rekomenduoja masažus vaikams. Masažas reikalingas ir neišnešiotiems kūdikiams – procedūros padeda žymiai greičiau atsistatyti nusilpusioms mažylio organizmo funkcijoms. Tačiau, remiantis savo patirtimi galiu sakyti, jog pakitęs kūdikėlio raumenų tonusas – mažylis nuolat įsitempęs ar suglebęs – yra dažniausia priežastis, dėl kurios jiems reikalingi masažai.
Kaip pastebėti mažylio raumenų tonuso sutrikimus?
Vienas iš kūdikio sveikatos požymių – geras raumenų tonusas. Kūdikio raumenų tonuso pakitimai atsiranda dėl raumenų, sąnarių, raiščių ligų, bet dažniausiai – dėl centrinės nervų sistemos sutrikimų. Nesklandus mamos nėštumo laikotarpis ir gimdymas neretai daro įtaką mažylio raumenų tonuso sutrikimui.
Pirmiausia reiktų išskirti, kad galimi trys kūdikio raumenų tonuso sutrikimai: hipertonija, kuomet raumenų tonusas padidėjęs, hipotonija – sumažėjęs raumenų tonusas ir nuolat kintantis raumenų tonusas – distonija.
Esant per dideliam raumenų tonusui, mažylio raumenys įsitempia, vaikučio kojyčių ir rankyčių lankstymas tampa nelengva užduotimi ne tik vaikučiui, bet ir mamai – išvalyti mažylio pažastis, kirkšnius, aprengti mažyli ar nurengti tampa sudėtinga. Dėl padidėjusio raumenų tonuso, mažylio judesiai gali būti netikslūs, nekoordinuoti, monotoniški. Padidėjusį tonusą galima atpažinti ir iš nuolat mažylio suspaustų kumštukų. Normalu, kai pirmaisiais mėnesiais kūdikio raumenų tonusas būna padidėjęs. Lengvos formos raumenų tonuso padidėjimas atsileidžia 1-2 mėnesio pabaigoje, tad daugėja ir aktyvių vaiko judesių.
Esant per mažam mažylio raumenų tonusui, kūdikis atrodo suglebęs, vangus ir nejudrus. Mažylio kojytės ir rankytės atrodo pernelyg atpalaiduotos, o gulėjimo poza primena varlytę. Sumažėjusį raumenų tonusą neretai išduoda ir silpni mažylio čiupimo refleksai. Sumažėjus jo raumenų tonusui, mėnesio laiko mažylis, guldomas ant pilvuko, nekelia galvytės, nemėgsta gulėti ant pilvo.
Nedidelius raumenų tonuso pakitimus vaikučiai linkę išaugti iki trijų mėnesių. Tačiau jei ši riba peržengta, o vaikučių raumenų tonusas vis dar pakitęs, mažyliui reikia padėti mankštomis. Vis dėlto, jeigu tėvelius neramina ryškūs ir aiškiai pastebimi sutrikimai, tėveliams nereikėtų laukti trijų mėnesių.
Koks masažo poveikis mažyliui?
Vaikų, kuriems buvo daromas kūdikio masažas raumenų tonusui pagerinti pirmaisiais gyvenimo mėnesiais ar metais, sergamumas mažesnis. Įrodyta, kad šie vaikučiai aplenkia bendraamžius ir fizinio vystymosi tempu. Pastebėjau, kad kūdikiai, kurie yra masažuojami, tampa ramesni, labiau atsipalaidavę, mažiau verkia, jiems sumažėja ir pilvo dieglių skausmai. Masažų dėka mažyliams greičiau cirkuliuoja kraujas ir pagreitėja limfos apytaka. Pagerėja ir mažylių kvėpavimas – jis tampa gilesnis. Masažai mažyliams sąlygoja ir greitesnę medžiagų apykaitą – jų ląstelės sparčiau aprūpinamos maistinėmis medžiagomis, kurios itin reikalingos mažylio vystymosi ir augimo procese. Masažai kūdikiui gerina odos mitybą, raumenų tonusą, jėgą ir elastingumą, gerina mažylio virškinimą. Kūdikių masažo dėka mažylis tampa žvalus, geriau valgo ir išsimiega.
Vaikų ir kūdikių masažų kainos