Gastroskopijos tyrimas - dažnai liaudyje vadinamas „žarnos rijimas“
Gastroskopija, dar kitaip vadinama fibrogastroskopija arba fibrogastroduodenoskopija - virškinamojo trakto viršutinės dalies endoskopija atliekama esant skausmams ar nemaloniems pojūčiams viršutinėje pilvo dalyje, esant „pavojaus“ simptomams (naujai atsiradę simptomai vyresniems nei 50-55 metų, kitiems šeimos nariams buvęs skrandžio ar stemplės vėžys, svorio mažėjimas, kraujavimas, progresuojantis sutrikęs ir skausmingas ryjimas, neaiški geležies deficitinė anemija, lėtinis vėmimas, pilve yra čiuopiamos masės arba yra padidinti limfmazgiai, gelta).
Jos metu tiriame stemplę, skrandį, dvylikapirštę žarną. Gastroskopijos tyrimo metu stebima, ar skrandyje ir viršutinėje virškinamojo trakto dalyje nėra audinių, gleivinės pakitimų, opų, polipų ar infekcijos, kurią sukelia H. pylori bakterija. Pastebėjus įtartinus pakitimus gydytojas gastroenterologas to pačio tyrimo metu gali paimti biopsiją tolimesniems tyrimams.
Skrandžio tyrimas - gastroskopija padeda diagnozuoti gastritą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, gastroezofaginio refliukso ligą, skrandžio piktybinius ir nepiktybinius navikus, vėžį ir kitas ligas. Anksti nustačius ligas jas dažniausiai galima pagydyti vaistais arba endoskopu pašalinti polipus, sustabdyti kraujavimą.
Gastroskopija su „narkoze“(nejautra)
Dažnai pacientai jusdami įvairius skrandžio skausmingumo simptomus delsia atlikti endskopinius tyrimus, nes bijo nemalonių pojūčių. Gastroskopija dabar jau nėra baisus „žarnos rijimas“, nes paciento pageidavimu, šis tyrimas gali būti atliekamas ir su narkoze (bendrine nejautra). Skrandžio tyrimas su narkoze - šio tyrimo metu su anesteziologine pagalba pacientas nieko nejaučia, tyrimas atliekamas greitai ir pacientas pabudęs po procedūros yra išleidžiamas namo. Pasirinkus gastroskopiją su nejautra, pacientas iš anksto turi pasirūpinti kelione namo, nes po intraveninės nejautros vairuoti nebus galima.
Kaip pasiruošti gastroskopijai
- prieš tyrimą rekomenduojama nevalgyti bei negerti 7–8 val;
- jei tyrimo metu bus taikoma bendra nejautra, o tyrimas atliekamas antroje dienos pusėje, visą dieną iki gastroskopijos negalima valgyti ir gerti. Gydytojui anesteziologui yra labai svarbu žinoti ar skrandyje nėra maisto ir vandens.
- jei vartojate vaistus - būtinai informuokite gydytoja gastroenterologą konsultacijos metu - jums bus suteikta visa reikalinga informacija, kaip vartoti vastus pasiruošiant gastroskopijos tyrimui.
Pažangios diagnostinės technologijos privalumai, atliekant skrandžio tyrimus
Gastroskopija atliekama naująją vieno patikimiausių pasaulyje japonų gamintojo OLYMPUS „Evis X1“ endoskopine video-sistema – tai rafinuota technologija, sukurianti sąlygas maksimaliai pasirūpinti paciento sveikata! Revoliucinė endoskopijos video-sistema padeda specialistams aptikti net labai ankstyvas onkologinių susirgimų užuomazgas. Lietuvoje šią pilnos komplektacijos sistemą (vaizdo sistema, dirbtinis intelektas ir naujos kartos endoskopai su EDOF technologija) Baltijos šalyse turi tik kelios klinikos ir viena iš jų - „BIOFIRST“ klinika.