Tyrimas tikslingas pacientams, kuriems nustatytas atsparumas Helicobacter pylori bakterijos gydymui antibiotikais.

Kas yra Helicobacter pylori bakterija?

H. pylori - tai skrandyje aptinkama bakterija. Paprastai ji nesukelia jokių klinikinių simptomų, bet sumažėjus barjerinei gleivinės funkcijai ir padidėjus skrandžio rūgštingumui susidaro palankios sąlygos šiai bakterijai daugintis ir sąlygoti uždegiminius  gleivinės pakitimus. Negydomi šie pakitimai gali būti susiję su skrandžio bei dvylikapirštės  žarnos opalige, didinti riziką susirgti skrandžio vėžiu.

Bakterija plinta vadinamu fekaliniu – oraliniu būdu: per maistą, vandenį, kontaktuojant su užsikrėtusių žmonių seilėmis. H. pylori dažniausiai užsikrečiama vaikystėje, tačiau susirgti gali ir suaugusieji.

Kokie simptomai gali išduoti užsikrėtimą H. pylori infekcija?

Pacientai gali nejausti jokių simptomų, tačiau kartais H. pylori sąlygoja epizodinius ar ilgalaikius virškinimo trakto simptomus:

 • Lėtinis ar ūmus skrandžio uždegimas (gastritas);
 • Dažnas raugėjimas, 
 • Pilvo pūtimas;
 • Pykinimas;
 • Rėmuo;
 • Karščiavimas;
 • Apetito stoka ar anoreksija;
 • Nepaaiškinamas svorio kritimas.

Egzistuoja tam tikri aliarmo simptomai, kuriuos pastebėjus į gydytoją gastroenterologą svarbu kreiptis kuo skubiau:

 • Sunku nuryti maistą;
 • Anemija (mažakraujystė);
 • Kraujas išmatose;
 • Ilgalaikis vėmimas.

Kaip gydoma H. pylori infekcija?

Paprastai šios itin atsparios bakterijos gydymui gydytojas gastroenterologas paskiria kelių vaistų kombinaciją, į kurią įeina antibiotikų vartojimas (10-14 dienų). Siekiant nustatyti gydymo efektyvumo laipsnį, atliekamas H. pylori identifikavimo tyrimas, kurio metodą parenka gydytojas gastroenterologas.
Pasitaiko atvejų, kuomet pakartotino H. pylori testo metu paaiškėja, kad infekcija išliko. Tuomet paskiriami kiti medikamentai; testas vėl kartojamas. Jeigu infekcija išlieka po 3 gydymo kursų - gydytojas gastroenterologas gali skirti skrandžio gleivinės biopsijos tyrimo atlikimą, H. pylori atsparumo antibiotikams nustatymui.

Kaip atliekamas skrandžio gleivinės bioptato pasėlio tyrimas?

2x2 mm skrandžio gleivinės biopsinė medžiaga paimama gastroskopijos metu. Tyrimo metu lankstus endoskopas į skrandį yra įvedamas, jo ryti nereikia. Paciento prašoma giliai kvėpuoti ir klausyti gydytojo nurodymų. Kuo giliau ir ramiau kvėpuojama, tuo lengviau ir greičiau endoskopas patenka į skrandį. Siekiant išvengti diskomforto šio tyrimo metu, jį galima atlikti pritaikius intraveninę nejautrą (pacientas primigdomas trumpam ir kvėpuoja pats). Intraveninė sedacija atliekant gastroskopiją paprastai trunka apie 20 min. Medikamentais pacientui sukeliama gilaus miego būsena; paprastai jokių išbudinimo niuansų nebūna.

Tyrimo rezultatų tikslumas

Nors H. pylori identifikavimo tyrimas leidžia įvertinti atsparumą antibiotikams, turime suprasti, kad H. pylori yra lepi bakterija, į jos ištyrimo procesą įeina daug dedamųjų dalių, kurioms atlikti reikia daug laiko. Nepaisant to, turime pabrėžti, kad remiantis įvairių mokslinių straipsnių radiniais, šio tyrimo tikslumas gali būti tik 55–73 %.

Mikrobiologinio pasėlio jautrumas yra nedidelis, o ši bakterija yra ypatingai lepi ir ją išauginti sunku, auga lėtai ir ilgai - iki 1 mėn. ir neatmetama tikimybė, kad ją gali užgožti kitos bakterijos, kurios buvo ėminyje. Jeigu pasiseka išauginti H.pylori pasėlyje – bandoma nustatyti ir jautrumą antibiotikams. Todėl yra naudojami keli tyrimai, nes nėra vieno tyrimo, kuris duotų 100% teisingus rezultatus.
Apibendrinant – medicininėje praktikoje, ne dažnai, tačiau būna tokių atvejų, kad H.pylori yra skrandžio gleivinėje, bet jos nepavyksta išauginti pasėlyje. To iš anksto numatyti šiai dienai nėra įmanoma.

Informacija parengta remiantis įvairių klinikinių tyrimų rezultatais.

Kada galima tikėtis tyrimo rezultatų?

Tyrimas trunka nuo 21 iki 28 dienų. Išauginus bakteriją, nustatomas jautrumas 4 antibiotikams: amoksicilinui, levofloksacinui, klaritromicinui, metronidazoliui, reikalui esant ir tetraciklinui.

Kaip pasiruošti tyrimui?

 • Kaip ir prieš įprastą gastroskopiją, būtina nieko nevalgyti 6–8 valandas ir nevartoti skysčių 2–3 valandas prieš procedūrą. Tuščias skrandis - privaloma sąlyga, siekiant jį apžiūrėti.
 • Likus savaitei iki tyrimo, svarbu nutraukti kai kurių vaistų vartojimą, kad jie neiškreiptų rezultatų. Svarbu: patys vaistų vartojimo nenutraukite - konsultacijos metu gydytojas gastroenterologas tiksliai pasakys, kiek, kada ir kokių vaistų vartojimą reikėtų laikinai sustabdyti. Kai kurių vaistų vartojimo negalima nutraukti net ir tyrimo dieną (pvz.: medikamentų, skirtų kraujospūdžio mažinimui).
 • Likus bent 2 val. iki tyrimo nerekomenduojama rūkyti, nes tai gali iškreipti skrandžio gleivinės vaizdą.

Kiek kainuoja šis tyrimas?

Skrandžio gleivinės bioptato pasėlis H. pylori identifikavimui ir jautrumo antibiotikams nustatymui atliekamas gastroskopijos metu, todėl norint atlikti pasėlio tyrimą, reikalingos papildomos paslaugos: gydytojo gastroenterologo konsultacija, gastroskopija bei biopsija. Šių paslaugų kainyną rasite puslapio apačioje.

Papildoma informacija: tyrimas atliekamas tik rytinėmis valandomis, būtina išankstinė registracija:

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu

 

 • Gastroskopija

  105 €
 • Biopsija, atliekant skrandžio gleivinės bioptato pasėlio H. pylori identifikavimui ir jautrumo antibiotikams nustatymui tyrimą

  70 €
 • Skrandžio gleivinės bioptato pasėlio H. pylori identifikavimui ir jautrumo antibiotikams nustatymui tyrimas

  136 €

DĖMESIO! Tyrimai atliekami tik su gydytojo konsultacija. Konsultacija į tyrimo kainą neįskaičiuota.
Gastroenterologo konsultacija - 90€
Pakartotinė gastroenterologo konsultacija - dėl tos pačios problemos, 2 sav. laikotarpyje - 75€
Šiame kainoraštyje nurodytos kainos yra informacinio pobūdžio.
Klinika pasilieka teisę be atskiro įspėjimo keisti paslaugų kainas, teikti naujas paslaugas arba nebeteikti kai kurių paslaugų.