Apgamų atsiradimas

Kas įtakoja apgamų atsiradimą?

Apgamų atsiradimas iš esmės priklauso nuo dviejų veiksnių: genetikos ir saulės poveikio.

Genetiškai yra nulemtas odos tipas, nuo kurio priklauso odos spalva, jautrumas saulės spinduliams. Kuo oda tamsesnė, tuo daugiau ji gamina melanino - pigmento, kuris ne tik lemia odos spalvą, bet ir saugo ją nuo žalojančio ultravioletinių spindulių poveikio.  Tuo tarpu šviesi, rausvai saulėje deganti oda yra mažiau apsaugota nuo šių spindulių poveikio, todėl apgamų ir kitų pigmentinių darinių joje randasi daugiau.

Ar visiems žmonėms yra vienoda rizika turėti piktybinių apgamų?

Yra nustatyti tam tikri genai, nuo kurių priklauso didesnis gerybinių ir piktybinių pigmentinių odos navikų kiekis odoje. BIOFIRST klinikos Gydytoja-dermatovenerologė Jurgita Karčiauskienė įspėja, kad ypač reiktų atkreipti dėmesį, jei Jūsų pirmos eilės giminaičiai serga melanoma ar turi displastinių (pakitusių) apgamų. Tokiu atveju savo apgamus reikia stebėti atidžiai, kartą į metus pasikonsultuoti su dermatologu, itin saugotis saulės spindulių. Nustatyta, kad ultravioletiniai spinduliai ypač žalingi vaikams iki 3 m., todėl tokio amžiaus vaikai saulėje turėtų būti tik su kepuraitėmis, drabužėliais ilgomis rankovėmis ar patepti apsauginiu kremu nuo saulės. Kuo daugiau ultravioletinės spinduliuotės gaunama iki 3m., ypač esant stipriam nudegimui saulėje, tuo daugiau gyvenimo eigoje atsiranda pigmentinių darinių.

Konsultavo BIOFIRST klinikos Gydytoja-dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Jurgita Karčiauskienė

Turite daugaiu klausimų į kuriuos norite specialistų atsakymų? Siųskite juos mums Facebook privačia žinute arba komentuokite po nuotraukomis mūsų Facebook profilyje: https://www.facebook.com/biofirstbioklinika/