Neurochirurgija – tai medicinos mokslo šaka, diagnozuojanti bei gydanti nervų ligas chirurginiais metodais. Dažnai pacientų painiojama su neurologija, ši sritis jai iš tiesų nepriklauso. Tai bendrosios chirurgijos šaka. Kaip nesusipainioti ir neurochirurgo kabineto duris praverti laiku, pasakoja Kaune įsikūrusios „Biofirst“ klinikos gydytojai.
Kokias neurochirurgines problemas slepia mūsų akys?
Gydytojas oftalmologas, med. m. dr. Jurgis Trumpaitis:
„Akys – ne tik sielos, bet ir daugybės organizmo ligų veidrodis. Pajutus menkiausius regėjimo, akipločio ar spalvų juslės pakitimus ar atsiradus dvejinimuisi, būtina kreiptis į gydytoją oftalmologą. Net ir nedideli nusiskundimai, gali būti rimtų ligų pranašais. Kalbant apie būkles, kurioms reikalinga neurochirurgo konsultacija – tai ne tik įvairūs navikai. Terminas „protarpinis aklumas“ apibrėžia praeinantį pilną ar nepilną regos sutrikimą viena ar abiem akimis. Šio simptomo priežastys gali būti įvairios – kai kurios sąlyginai gerybinės, kitos – grėsmingesnės. Jei pasireiškė vienos akies laikinas užtemimas ir ištyrus akį pakitimų nerandama, reikėtų pagalvoti apie vidinės miego arterijos stenozę. Kaklo kraujagyslių ultragarsinis ištyrimas ir neurochirurgo konsultacija tikslinga, jei jus vargina praeinantis aklumas, pasireiškiantis ryškioje šviesoje, susijęs su kaklo judesiais, jo padėtimi. Į šią problemą svarbu atkreipti dėmesį, nes jos dažniausia priežastis – didelio laipsnio miego arterijos susiaurėjimas, kuris gali sukelti išeminį galvos smegenų insultą. Jei rega sutrinka sukant žvilgsnį – reikalingas ištyrimas dėl įtariamo tūrinio proceso akiduobėje – dažniausiai tikslingas galvos magnetinio rezonanso tyrimas (MRT), o nustačius patologinį židinį – neurochirurgo konsultacija. Akių tyrimus būtina atlikti profilaktiškai. Regėjimo aštrumo nustatymas, refrakcija, biomikroskopija, akių judesių tyrimas, spalvų juslės testas, akipločio tyrimas ir egzoftalmometrijos tyrimas galbūt skamba sudėtingai, tačiau dėka pažangiausių technologijų, visa tai galima atlikti vieno vizito metu.“.
Kuo yra svarbi kaklo bei galvos kraujagyslių echoskopija?
Gydytoja radiologė Loreta Gružienė:
„Pacientai dėl kaklo ir galvos kraujagyslių ištyrimo echoskopu, atvyksta dėl įvairių priežasčių. Dalis žmonių kreipiasi profilaktiniais sumetimais, nes šeimoje būta mirčių dėl pvz.: insulto, aneurizmos plyšimų. Giriu tokį pacientų požiūrį, nes laiku aptiktą problemą galima spręsti efektyviau. Dar viena dažna problema – padidėjęs cholesterolis (MTL), trigliceridų kiekis. Atliekant kaklo/galvos kraujagyslių echoskopiją, įvertinami jų susiaurėjimai, spindžiai, diametrai, sienelių storis ir kt. Jeigu kraujagyslių susiaurėjimas viršija 70%, būtina neurochirurgo konsultacija, nes ši būklė – itin pavojinga. Staigiai užsikimšus vidinei miego arterijai, priešinga kūno pusė suparalyžuojama. Jeigu kraujagyslė kemšasi palaipsniui, galima justi įvairius tirpimus, nusilpimus, jutimo susilpnėjimus kūne, kalbos, regėjimo sutrikimus. Išeminis insultas gali ištikti net ir esant mažai aterosklerozinei plokštelei, jei ši yra nestabili. Kita populiari problema, kurią gali padėti išspręsti chirurgija – arterinės aneurizmos ar arterioveninės malformacijos. Jos paprastai yra paveldimos arba susiformuoti bėgant laikui (aneurizmatinis išsiplėtimas). Mėgstama aneurizmų vieta – priekinė jungiančioji arterija, kuri yra kaktinėse skiltyse. Plyšus šiam dariniui, prasideda intensyvus kraujavimas į smegenis. Neurochirurgų darbas – aneurizmą „išjungti“ iš bendros kraujotakos. Arterioveninės malformacijos gali pasireikšti migreniniais skausmais bei epilepsija. Gera žinia ta, kad neurochirurgai šias itin nemalonias būkles gali išgydyti.“.
Kuo skiriasi neurologas nuo neurochirurgo?
Gydytojas neurochirurgas Paulius Čikotas:
„Neurochirurgai ir neurologai dažnai gydo tas pačias ligas: išeminius ir hemoraginius insultus, degeneracines stuburo ligas, trišakio nervo neuralgiją ir pan. Pagrindinis skirtumas – kokiu būdu tą darome. Neurologai (kaip ir kitos terapinio profilio specialybės) užsiima diagnozės nustatymu bei konservatyviu gydymu. Neurochirurgai sprendžia ar reikalingas operacinis ligos gydymas. Esant indikacijoms – operuoja. Atsiradus tokiems simptomams kaip: galvos skausmas, svaigimas, „mėtymas į šonus“, galūnių nusilpimas, kalbos sutrikimas, traukulių priepuolis, nugaros skausmas, jo plitimas į ranką, koją – pirmiausiai reikia ieškoti neurologo. Jis atliks pirminį neurologinį ištyrimą ir paskirs reikalingus tyrimus – galvos KT, MRT, kaklo ir galvos kraujagyslių ultragarsinius tyrimus ir kt. Jei radiologiniuose tyrimuose nustatomi gerybiniai ar piktybiniai navikai, galvos smegenų arterinės aneurizmos ar arterioveninės malformacijos, kaverninės angiomos, vandenė, įgimtos kaukolės struktūrų ir smegenų anomalijos – reikalinga neurochirurgo konsultacija. Kai kurias ligas (pvz.: degeneracinės stuburo ligos, Parkinsono liga, epilepsija) reikia pradėti gydyti vaistais bei reabilitacinėmis procedūromis. Tik nedidelei daliai pacientų, nesant reikiamo efekto, prireikia neurochirurgo konsultacijos, o vėliau ir neurochirurginio gydymo. Neurochirurgų bijoti nereikia, jie įvertina paciento bendrą ir neurologinę būklę, radiologinius tyrimus ir rekomenduoja geriausią reikalingą gydymą, paaiškina galimus gydymo metodo variantus, komplikacijas ir išeitis. Kokį gydymo metodą pasirinkti – sprendžia pacientas.“