Įvairių sveikatos problemų turi bene kiekvienas žmogus, tačiau kai kurias iš jų pacientai slepia net ir nuo gydytojų. Kaune įsikūrusios klinikos „Biofirst“ gydytojas chirurgas Alvidas Didžiulis teigia, kad nėra jokių gėdingų ligų, kurias reikėtų slėpti. Priešingai – anksti ir laiku pradėtas gydymas bus paprastesnis.

Įaugantys nagai

Šiltuoju metų sezonu atvira avalynė džiugina ne visus– įaugęs vienas ar keli nagai gali tapti ne tik estetine, bet ir sveikatos problema. Anot gydytojo A. Didžiulio, priežastys, dėl kurių įauga nagai, yra įvairios: „Tai gali būti netaisyklingo pedikiūro, traumų, grybelinės infekcijos ar netinkamai pasirinktos avalynės padariniai. Kojų nagus visada reiktų nukirpti tiesiai, neapvalinant kraštų. “Jeigu šios būklės išvengti vis dėl to nepavyko, gydytojas nerekomenduoja delsti: „Įaugantis nago kraštas pažeidžia odą ir minkštuosiuose audiniuose pradeda formuotis infekcijos židinys. Visatai matyti plika akimi: oda parausta, patinsta, gali pūliuoti. Pacientus pradeda kamuoti įvairaus stiprumo skausmas ir ilgainiui problema tik didėja. Įvairūs liaudies metodai (pvz., druskos vonelės) ar vietiškai naudojami vaistai paprastai ligą tik pristabdo. “Paklaustas apie tai, kaip šią problemą galima išspręsti efektyviai ir saugiai, gydytojas A. Didžiulis teigia, kad sveikatos problemas geriausia palikti gydytojui: „Įaugusių nagų gydymas dažniausiai priklauso nuo įaugusių kojų nagų pažeidimo lygio. Operacinis gydymas reikalingas pažengusiose ligos stadijose. Skausmingiausia įaugusio nago pašalinimo dalis – nuskausminamųjų vaistų suleidimas. Po kelių minučių pacientas nebejunta nieko; galima saugiai ir efektyviai atlikti procedūrą. Paprastai ji trunka iki pusvalandžio, pacientas tą pačią dieną išleidžiamas gydytis į namus“.

Hemorojus

Nors hemorojus yra viena iš būklių, apie kurias visuomenėje vis dar vengiama kalbėti garsiai, susigyventi su juo nereikėtų. Anot gydytojo A.Didžiulio, šia liga sergantys žmonės dažnai į gydytojus kreipiasi jau pažengusiose ligos stadijose, kai konservatyvūs gydymo metodai nebepadeda: „Išangėje atsiradę skausmingi mazgai gali išaugti iki riešuto dydžio. Jeigu pradžioje pacientas pastebi nežymų kraujavimą ir skausmingesnį tuštinimosi procesą, vėliau intensyviai skauda ir einant, ir sėdint ar gulint. Kraujavimas tampa vis gausesnis, todėl pamažu gali išsivystyti mažakraujystė. Didėja įvairių uždegimų rizika, galiausiai nebesusitraukiantys mazgai iš išangės išvirsta ir lieka išlindę visuomet.

"Kadangi ne visi sergantieji kreipiasi į gydytojus, sunku pasakyti, kiek tiksliai ši liga paplitusi. Manoma, kad vienokio ar kitokio laipsnio hemorojus gali kamuoti kas antrą vidutinio amžiaus žmogų."

Tai tampa ne tik sveikatos, bet ir psichologine problema.“ Gydytojas pabrėžia, kad problemos gėdytis neverta, nes hemorojumi serga daugybė žmonių: „Kadangi ne visi ligoniai kreipiasi į gydytojus, sunku pasakyti, kiek tiksliai ši liga paplitusi. Manoma, kad vienokio ar kitokio laipsnio hemorojus gali kamuoti kas antrą vidutinio amžiaus žmogų. Didžiulę įtaką daro sėdimas darbas, nutukimas, įvairios virškinimo trakto problemos ar onkologinės ligos.“ Anot gydytojo, ligos gydymo planas yra parenkamas individualiai: „Pradinėse stadijose skiriami neinvaziniai metodai, vėlesnėse – galima hemorojinių mazgų skleroterapija, perrišimas ir kt. Radikalus mazgų pašalinimas skiriamas tik tada, kai nėra kitos išeities. Skleroterapijos metodas priklauso ambulatorinei chirurgijai – pacientas tą pačią dieną yra išleidžiamas gydytis į namus. Suleidžiami specialūs medikamentai, sukeliantys mazgo uždegimą, paraudimą ir pasveikimą. Kaip matome, ne visi gydymo būdai yra radikalūs ir reikalaujantys ilgo gijimo – tereikia susigriebti kuo anksčiau.“

Ateromos ir lipomos

Nors ateromos ir lipomos nėra piktybiniai odos dariniai, daugeliui žmonių jie sukelia psichologinį diskomfortą. Riebaliniai guzeliai (lipomos) ir riebalinės cistos (ateromos) gali peraugti net 6 cm ir didesnį skersmenį; tokius darinius užmaskuoti tampa itin sunku. Problemos gali prasidėti tada, kai užsiimama savigyda: „Namuose bandyti atverti užsikimšusią liauką nerekomenduojama, nes rizikuojama užsikrėsti infekcijomis. Be to, namų sąlygomis beveik neįmanoma išimti darinio kapsulės, todėl jis gali atsinaujinti“, – teigia gydytojas A.Didžiulis. „Svarbu yra tiksli diagnozė – žmogus gali neatskirti ateromos nuo liposarkomos, kurią būtina šalinti nedelsiant, nes tai yra piktybinis navikas.“Anot gydytojo, chirurginis ateromų ir / ar lipomų pašalinimas yra efektyviausias šių problemų sprendimas: „Operacijos metu visiškai išpjaunamas visas darinys, todėl yra užkertamas kelias atsinaujinimui. Jei po operacijos atlikto histologinio ištyrimo rezultatai neparodo pakitimų – jokių tolesnių veiksmų atlikti nereikia. Pacientas operuotos vietos sugijimo gali tikėtis po maždaug 7–10 dienų.“

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu