Trombocitais praturtintos plazmos terapija (PRP) labiausiai žinoma kaip vienas efektyviausių metodų, gydant vyriško tipo nuplikimą ar siekiant turėti gražesnę veido odą. Kadangi procedūros metu yra naudojama paties paciento kraujo plazma, injekcijos yra puikiai toleruojamos bei nesukelia šalutinio poveikio. Nenuostabu, kad šį genialiai paprastą metodą imta taikyti ir kitose medicinos srityse ir netgi Lietuvoje. Apie tai, kokias būkles galima įveikti su PRP, kalbamės su „Biofirst“ klinikos gydytojais.
PRP terapija sąnariams – alternatyva operacijoms
Chirurgas Alvidas Didžiulis:
„Dėl nejudraus gyvenimo būdo, sąnarių ligos vargina vis daugiau žmonių. Artėjant šaltesniam sezonui, skausmai paūmėja, o vienintelis (laikinas) išsigelbėjimas – įvairūs skausmą bei uždegimą malšinantys medikamentai. Deja, liga progresuoja toliau, kol lieka paskutinė išeitis – operacija. Tuo tarpu PRP terapija sąnarius veikia visiškai kitaip. Tai kaip lakas mediniam stalui – užkertamas sudilimo procesas, apmalšinamas ar visiškai panaikinamas skausmas. Trombocitais praturtintos plazmos injekcijos tinka ir traumas patyrusiems pacientams, nes PRP ne tik atkuria sąnario matricą, bet šiuo metodu gali būti gydomi ir menisko pažeidimai, sausgyslių pakenkimai ir pan. Pagal žmogaus organizmo būklę yra pritaikomas individualus gydymo planas: osteoartrito atvejais, į sąnarius suleidžiamas kraujo plazmos ir hialurono rūgšties mišinys, audinių uždegimo piko metu – tik kraujo plazma. Jokio specialaus pasiruošimo prieš procedūrą nereikia; tiesiog prašau pacientų atsinešti jiems darytų tyrimų išrašus.“
PRP terapija ginekologijoje – kaip susigrąžinti moteriškumą?
Med. mokslų dr. akušerė-ginekologė Lina Mockevičienė:
„Trombocitais praturtintos plazmos terapijos taikymas Lietuvoje – tai nauja gydomosios-estetinės ginekologijos alternatyva chirurginei invazijai. Šią terapiją galima taikyti šlapimo nelaikymo, kai kurių lyties organų ligų, infekcijų gydymui ir estetinių problemų korekcijai. Labai liūdna, kad mūsų visuomenėje labai trūksta informacijos apie šias ginekologines būkles. Tai vis dar yra savotiškas tabu. Tačiau pvz.: šlapimo nelaikymas, moterų tarpe yra viena dažniausiai pasitaikančių lėtinių ligų apskritai. Ji sutinkama dažniau, nei arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, ar miokardo infarktas. Po natūralaus gimdymo, su šiuo nemaloniu simptomu susiduria net kas trečia moteris! Pagalbos tikrai yra, todėl kentėti ir priimti visa tai kaip neišvengiamą dalyką – neverta. Gydymas savo kraujo plazma yra tikrai efektyvus ir nesudėtingas. Iš pacientės venos yra paimamas nedidelis kiekis kraujo, specialiu aparatu atskiriamos naudingosios jo dalys, paruošiamas PRP ir hialurono rūgšties mišinys. Jis suleidžiamas į problemines vietas (šlapimo nelaikymo atveju – aplink šlaplę bei priekinėje makšties sienelėje). Procedūros efektas priklauso nuo individualių organizmo savybių. Procentaliai jis svyruoja nuo 80% iki 100%. Norint pasiekti ilgalaikį efektą, rekomenduojama atlikti 2 procedūras 1 mėnesio intervale. Svarbiausia yra nelaukti ir nekentėti – šiandien medicinoje mes galime daug daugiau!”.
PRP terapija dermatovenerologijoje – daugybė išspręstų problemų
Dermatovenerologė dr. Silvija Kontautienė:
„Trombocitais praturtinta kraujo plazma turi daugybę augimo faktorių, kurie ne tik skatina odos regeneraciją, bet ir stimuliuoja kolageno bei elastino skaidulų gamybą. Todėl tai – vienas populiariausių ir efektyviausių metodų, skirtų spręsti įvairias odos problemas bei gydyti plaukų slinkimą ar vyriško tipo nuplikimą. PRP terapija gali būti atliekama veido, kaklo, dekolte, plaštakų srityje, kai norime atjauninti, skaistinti, stangrinti odą ar mažinti randelius. Gydant įvairių tipų plaukų slinkimą ar vyriško tipo nuplikimą, injekcijos leidžiamos į skalpą. Kadangi procedūros metu naudojama paties paciento kraujo plazma – išnyksta alerginių reakcijų tikimybė. Taip pat PRP injekcijos yra lengvai derinamos su kitomis procedūromis, o kombinuotas gydymas visada atneša geresnių rezultatų. Pavyzdžiui, dažna vyrų problema – nuplikimas. PRP injekcijos tokiu atveju yra rekomenduojamos maždaug 2-3 kartus per metus. Tuo pat metu vartojant specialius geriamuosius, ne hormoninius preparatus, galima tikėtis maksimalių rezultatų. Svarbu tik savo rūpesčiais pasidalinti su gydytojais, net jeigu problema yra tik estetinė.“