Nors prabėgusi vasara palieka daugybę malonių įspūdžių, kai kurie iš mūsų nuo jos gauname nepageidaujamų „dovanų“ odai. Viena jų – pigmentinės dėmės. Ar yra efektyvus būdas odos skaistumą atstatyti visiškai, ar visgi esame pasmerkti amžinai kovai ir vos pastebimiems rezultatams? Į klausimus atsako „Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, dr. Jurgita KARČIAUSKIENĖ.

Kaip atsiranda pigmentinės dėmės?

Dažniausias šių dėmių atsiradimo šaltinis – saulės spinduliai, tačiau yra ir daugybė kitų priežasčių. Tai gali būti įvairių cheminių medžiagų (ypač rūgščių) ar netgi kasdien naudojamos kosmetikos bei odos reakcijos į kvepalus pasekmė. Taip pat pigmentinės dėmės gali susidaryti ir po kitų odos ligų: aknės, vabzdžių įkandimo (ypač nusikasius), uždegiminių ligų. Vienos iš jų praeina savaime, o kitos lieka arba net ryškėja. Kad išvengtume pigmentinių dėmių kuo ilgiau, turėtume naudoti apsaugą nuo saulės su aukštu SPF, net ir apsiniaukusiomis dienomis. Rekomenduojami medicininiai kremai su 30 SPF apsauga nuo UVA ir UVB spindulių, o turint polinkį į pigmentaciją – kremai su aukštesne apsauga nuo saulės (SPF 50 ar daugiau).“

Kokios dažniausios pigmentacijos rūšys?

Labiausiai paplitusios ir geriausiai atpažįstamos formos yra strazdanos ir šlakai. Strazdanos – gerybiniai dariniai, kurie odoje susidaro dėl padidėjusios melanino gamybos. Jos gali didėti, tačiau per laiką, vengiant saulės spindulių, dažnai išblunka savaime. Šlakai – saulės lemtos 3–20 mm diametro rusvos dėmės, dažniausiai atsirandančios vyresniame amžiuje ar po stiprių nudegimų saulėje ten, kur oda gauna daugiausia UV spindulių, – ant veido, nugarinių plaštakų paviršių, nugaros ir krūtinės odos. Kita dažna pigmentacijos forma – melazma. Tai su hormonais susijusi hiperpigmentacija. Jos rizika padidėja nėštumo metu, vartojant sisteminius hormonus, esant hormonų sutrikimų organizme.

Ar įmanoma pigmentinių dėmių atsikratyti visiškai?

Nors hiperpigmentacija yra viena sunkiausiai išsprendžiamų odos problemų, vilties yra. Remiantis moksliniais tyrimais, vienas veiksmingiausių gydymo metodų yra 1064nm Q bangos „Nd-YAG“ lazerio spindulys. Jis odos pigmentą veikia selektyviai, todėl nepažeidžia kitų odos struktūrų. Net ir nedidelės šio lazerio spindulio dozės sukelia melanosomų pažaidą ir suskaido melanino granules, kurios vėliau organizmo pašalinamos. Sudėtingiausia įveikti melazmą. Šis lazeris, palyginti su kitais, tai daro sėkmingiau, bet geriausių rezultatų pasiekiama, kai gydymas yra kompleksinis.

Ar gydymas lazeriu skausmingas?

Kiekvieno žmogaus skausmo slenkstis yra individualus, todėl vienareikšmiškai atsakyti sunku. Pacientai teigia, kad procedūros metu jaučia švelnų dilgčiojimą, badymo mažomis adatėlėmis jausmą. Kuo lazeris galingesnis – tuo trumpesnis pačios procedūros laikas ir mažesnis poreikis procedūrą kartoti. Kadangi esame pirmieji Europoje, įsigiję vieną galingiausių pasaulio lazerių („Studio“), jo dėka pacientams galime pasiūlyti iki 20% trumpesnę gydymo trukmę (palyginus su kitais Q bangos lazeriais). Įrenginio skleidžiami impulsai yra vos 6 nanosekundžių trukmės. Sunku suvokti tokį laiko tarpą, nes nanosekundė yra viena milijardoji sekundės dalis... Žinant, kad žaibas žemę pasiekia per 2 tūkstantąsias sekundės dalis, galime įsivaizduoti, kokiu greičiu veikia šis įrenginys.

Ar lazeriu galima panaikinti visą pigmentą?

Taip, ne tik natūralų, bet ir sintetinį. Ilgalaikis makiažas, tatuiruotės – irgi pigmentas, kurį šalinant procedūrų trukmę bei intensyvumą lemia tai, kokie dažai ar jų mišinys buvo panaudoti. Lengviausia pašalinti tamsų ir gryną (be kitų spalvų priemaišų) pigmentą. Dažnai pasitaiko, kad reikiamai spalvai išgauti būna naudojamos kelių spalvų mišinys – žalia, mėlyna, raudona ir panašiai. Kartojant procedūrą, atsidengia vis naujas spalvų sluoksnis, todėl neįmanoma iš anksto nustatyti, per kiek kartų pavyks pašalinti nepageidaujamą pigmentaciją. Tačiau kalbant apskritai – rezultatai tikrai džiuginantys. Džiugu dirbti su vienu galingiausių pasaulio įrenginių, gerokai palengvinančių pacientų gyvenimą.

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu