Kodėl virusas ir jo sukeliama liga turi skirtingus pavadinimus?

Virusai ir jų sukeliamos ligos dažnai turi skirtingus pavadinimus. Pavyzdžiui, ŽIV yra virusas, sukeliantis AIDS. Žmonės dažnai žino ligos pavadinimą, bet ne virusą, kuris ją sukelia. Virusams ir ligoms įvardyti yra skirtingi procesai ir tikslai. Virusai pavadinami atsižvelgiant į jų genetinę struktūrą, kad būtų lengviau sukurti diagnostinius testus, vakcinas ir vaistus. Virusologai ir platesnė mokslo bendruomenė atlieka šį darbą, todėl virusus įvardija (pavadina) Tarptautinis virusų taksonomijos komitetas (ICTV). 

Ką reiškia žodis "koronavirusas"?

Koronavirusai yra didelė virusų šeima, dažniausiai sukelianti lengvas ar vidutinio sunkumo viršutinių kvėpavimo takų ligas, kaip peršalimas. Koronavirusų yra šimtai, dauguma jų cirkuliuoja tarp tokių gyvūnų kaip: kiaulės, kupranugariai, šikšnosparniai ir katės. Tačiau per pastaruosius du dešimtmečius atsirado trys nauji koronavirusai, sukeliantys sunkias, lengvai plintančias ligas, galinčias sukelti net mirtį.

Ar žmonija pirmą kartą susiduria su ligomis, sukeltomis koronavirusų?

Ne. Kaip buvo minėta, pastarosios 3 skirtingų koronavirusų pandemijos iš gyvūnų į žmogų "persikėlė" ne taip seniai. 

  • 2002 m. Lapkritį nustatytas "SARS" koronavirusas (SARS-CoV), sukėlęs sunkų ūminį kvėpavimo sindromą (SARS / Severe Acute Respiratory Syndrome). Šis virusas išnyko iki 2004 m.
  • 2012 m. Rugsėjo mėn. nustatytas Artimųjų Rytų kvėpavimo sindromas (MERS / Middle East respiratory syndrome), sukeliamas "MERS" koronaviruso (MERS-CoV).
  • 2019 m. Gruodžio mėn. Kinijoje nustatytas naujas koronavirusas vadinamas "SARS-CoV-2". Tai sukelia 2019 metų koronavirusinę ligą (COVID-19). Pasaulio sveikatos organizacija ligą "Covid-19" paskelbė pasauline pandemija 2020 m. Kovo 11 d.

Ką reiškia terminas "SARS" ir "MERS"?

SARS - tai angliška abreviatūra: Severe Acute Respiratory Syndrome. Lietuviškai šią ligą vadiname "SŪRS", tai reiškia "Sunkus ūmus respiracinis sindromas".
MERS - tai angliška abreviatūra: Middle East Respiratory Syndrome. Lietuviškai šią ligą vadiname "ARRS", tai reiškia "Artimųjų Rytų respiracinis sindromas".

Ką reiškia terminas "CoV"?

CoV - tai santrumpa, reiškianti koronavirusą (plačiąja prasme).

Ką reiškia terminas "SARS-Cov-2"?

"SARS-Cov-2" yra naujasis, už dabartinę pasaulinę pandemiją "atsakingas" virusas, sukeliantis ligą "Covid-19". Šis viruso pavadinimas buvo pasirinktas todėl, kad virusas genetiškai susijęs su koronavirusu, atsakingu už pirmąjį "SARS" protrūkį. Nors abu virusai yra susiję, jie skiriasi. Skiriasi ir jų sukeliamų ligų pavadinimai. "SARS-CoV 1" virusas sukelia ligą, pavadinimu "SARS", o "SARS-CoV-2" virusas sukelia ligą, pavadinimu "Covid-19".

Kaip šifruojamas trumpinys "Covid-19"?

"SARS-CoV-2" viruso sukelta liga šifruojama taip:
"Co" reiškia "korona", "vi" reiškia "virusas", "d" reiškia "liga" (angl. desease). Skaičius "19" indikuoja metus, kuomet ši liga buvo atrasta pirmą kartą.

Jeigu Covid-19 yra "naujoji SARS versija", kodėl 2020-ųjų viruso sukeltos ligos nevadiname SARS-2?

Pasaulinė Sveikatos organizacija tokį sprendimą priėmė todėl, kad pavadinimo "SARS" vartojimas gali sukelti nenumatytų pasekmių, sukeliančių nereikalingą baimę kai kurioms populiacijoms, ypač Azijoje, kurią labiausiai paveikė "SARS" protrūkis 2003-iaisiais. Dėl šios ir kitų neįvardijamų priežasčių, bendraudama su visuomene PSO pradėjo vadinti virusą „virusu, atsakingu už COVID-19“ arba „COVID-19 virusu“. Nei vienas iš šių pavadinimų nėra skirtas oficialaus viruso pavadinimo pakeitimui. 

Ar SARS-Cov-2 ir 2019-nCoV yra sinonimai?

Taip, pradžioje "Covid-19" ligą sukeliantis virusas buvo vadinamas "2019-nCoV" ("2019-novelCoronavirus", liet. "2019-ųjų naujasis koronavirusas"). 2020 m. vasario 11 d. virusas pavadintas "SARS-Cov-2".


Straipsnis parengtas pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos ir Amerikos Nacionalinio Alergijų bei Infekcinių ligų Instituto svetainių duomenis:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance/naming-the-coronavirus-disease-(covid-2019)-and-the-virus-that-causes-it

https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/coronaviruses