Viena iš diabeto komplikacijų – hipoglikemija – tai gliukozės (cukraus) kraujyje sumažėjimas mažiau 3.9mmol/l, lydimas hipoglikemijai būdingų simptomų. Ši būklė praeina suvalgius angliavandenių/cukrų. „Biofirst“ klinikos gydytoja endokrinologė Gintautė Šapokaitė sako, kad kartais hipoglikemija pasitaiko insuliną produkuojančių kasos auglių (insulinomų) atvejais, bet palyginus su diabetu, tai labai reta patologija.
Manodaktaras.lt su gydytoja endokrinologe kalbasi apie hipoglikemiją ir ką apie ją privalu žinoti cukriniu diabetu sergantiems žmonėms ir jų artimiesiems.
Hipoglikemija - kokie simptomai pasireiškia? Kuo ši būsena yra pavojinga?
Hipoglikemijos simptomai yra labai įvarūs, bet pacientų dažniausiai nurodami šie:
- Svarbu paminėti – neretai hipoglikemijų pacientai ir nejaučia, ypač jei jos kartojasi dažnai, ar įvyksta nakties metu. Todėl svarbu reguliariai tikrinti cukraus kiekį kraujyje savikontrolės priemonėmis.
- Krentant cukraus kiekiui kraujyje vystosi pakitimai smegenyse – prastėja suvokimas, atmintis, trinka orientacija, ilgainiui vystosi diabeto komplikacija – encefalopatija.
- Ypač pavojingi pokyčiai vystosi širdies raumenyje – miokardo išemija, gali atsirasti ritmo sutrikimai, paūmėti koronarinė širdies liga. Jau nekalbant apie pačią pavojingiausią hipoglikemijos pasekmę – komą ar net mirtį.
Kada žmogų ištinka hipoglikeminė koma? Kuo tai pavojinga? Kokios pasekmės organizmui? Ir kaip jos išvengti?
Hipoglikeminė koma – tai sąmonės sutrikimas, kuomet sutrinka visos gyvybinės funkcijos, kai glikemijos rodikliai nukrenta žemiau <2,5 mmol/l.
Hipoglikeminė koma dažniausiai išsivysto sutrikus hipoglikemijos atpažinimui – kai pacientas praranda sugebėjimą atpažinti ankstyvus hipoglikemijos simptomus, pavyzdžiui, vartojant alkoholį ar susileidus labai didelę insulino dozę.
Užsitęsusi hipoglikeminė koma sukelia smegenų pakenkimą. Sunkiausia šios komos komplikacija – mirtis.
Svarbu vengti hipoglikemijas provokuojančių veiksnių, mokyti aplinkinius atpažinti hipoglikemijos simptomus, kad galėtų laiku suteikti pagalbą.
Ką reikėtų žinoti hipoglikemija sergančiojo aplinkoje esantiems žmonėms?
Hipoglikemijos simptomus labiau jaučia hipoglikemijos ištiktas žmogus. O aplinkiniams jis gali atrodyti lyg išgėręs alkoholio – nesiorientuoja aplinkoje, nerišli kalba, sutrikusi koordinacija, svirduliuoja eidamas, negalintis atsikelti jei nukrito. Todėl jei pamatėte tokį žmogų, pagalvokit, kad tai gali būti ir hipoglikemijos pasekmės. Nepraeikit pro šalį, paklauskit ar neserga diabetu.
Labai svarbu kuo skubiau suteikti pagalbą, kol žmogus neprarado sąmonės. Jei negalit pagelbėti, kvieskite greitąją pagalbą, nes užsitęsus hipoglikemijai vystosi negrįžtami pakitimai smegenyse, ar net mirtis.
Pacientams, kurie vartoja insuliną – rekomenduojama visada su savimi nešiotis diabetiko kortelę, kurioje nurodytas vardas, pavardė, artimųjų telefono numeris. Taip pat galima nešioti cukrinio diabeto identifikavimo apyrankę – jų yra įvairių dizainų. Kartais pagalbą teikiantiems asmenims tai gali būti vienintelis informacijos šaltinis, kad sergate diabetu ir jie galės greičiau suteikti adekvačią pagalbą.
Kaip pagelbėti sau ar šalia esančiam hipoglikemijos ištiktam žmogui?
Jei pajutote hipoglikemijos simptomus pasitikrinkit cukraus kiekį kraujyje ir svarbu kuo greičiau suvalgyti greitai veikiančių angliavandenių:
- išgerti stiklinę vaisių sulčių ar gazuoto gėrimo su cukrumi,
- suvalgyti 3-4 gliukozės tabletes,
- ar 1 valgomąjį šaukštą medaus,
- išgerti saldintos arbatos.
Vėliau, praėjus ūmiems simptomams, reikėtų suvalgyti ilgiau veikiančių angliavandenių, pvz. duonos. Todėl sergančiajam diabetu svarbu su savimi visada nešiotis gliukozės tablečių, saldainių (bet ne šokolado), kad, vos pajutus pirmus hipoglikemijos simptomus, galėtų pats sau pagelbėti.
Jei žmogus nebegali nuryti ar praranda sąmonę, būtina kviesti greitąją pagalbą, kad suleistų gliukozės į veną.
Kokios priežastys gali išprovokuoti hipoglikemiją?
- Neįprastai didelis fizinis krūvis (pvz. sportuojant, daug dirbant fiziškai). Tačiau nebūtinai tai turi būti kažkokia sportinė veikla. Kasdienybėje – generalinis namų tvarkymas, langų valymas, darbas sode, malkų kapojimas ir pan.
- Per mažai suvalgo angliavandenių, ar valgo ne laiku. Pavyzdžiui, nebuvo kada pavalgyti, tik užkando, ar valgė tik salotas, o suleido įprastą insulino dozę. Arba dar blogiau, kuomet suleidžia insuliną ir nevalgo – taip nutinka, kuomet pacientai eina į polikliniką atlikti tyrimų, nevalgo, o iš įpročio susileidžia insuliną.
- Dar viena priežastis – alkoholio vartojimas. Alkoholis kartu su insulinu didina hipoglikemijos riziką.
- Iš rečiau pasitaikančių priežasčių – kuomet žmogus supainioja insulinus ir vietoj ilgo veikimo insulino susileidžia didesnę dozę greito veikimo insulino.
Ką daryti, kad neištiktų hipoglikemija?
- Visų pirma – reguliarus gliukozės kiekio matavimas savikontrolės aparatu. Ypač jei pasijutote prastai, ar prieš miegą.
- Gydymo ir mitybos režimo laikymasis.
- Jei įmanoma – prieš planuojamą fizinį krūvį daugiau užvalgyti ar susileisti mažiau insulino.
- Jei kartojasi hipoglikemijos – kreiptis į savo gydytoją, kad peržiūrėtų vartojamus vaistus ir koreguotų gydymą.
Straipsnio autorė: Auksė Kontrimienė. Straipsnis publikuotas www.manodaktaras.lt svetainėje 2022-03-12.