Kepenų elastografija yra modernus ir neinvazinis tyrimo metodas, leidžiantis įvertinti kepenų audinio standumą bei diagnozuoti fibrozę ankstyvose stadijose. Ši technologija ypač naudinga pacientams, sergantiems lėtinėmis kepenų ligomis, kaip antai hepatitu, ciroze ar metaboliniu sindromu, nes ji padeda nustatyti ligos progresavimą be skausmingos biopsijos. BIOFIRST klinikos gydytoja gastroenterologė Dr. Sigita Gelman detaliai paaiškina, kada ir kodėl verta atlikti šį tyrimą bei kokia yra jo svarba tiek diagnozuojant, tiek stebint kepenų sveikatą. Gydytoja S.Gelman specializuojasi kepenų ligomis sergančiųjų pacientų priežiūroje – virusinių hepatitų, kepenų cirozės, kepenų ligų nėštumo metu, kepenų echinokokozės ištyrime ir gydyme, yra kepenų transplantacijos komandos narė.

Kas yra kepenų elastografija ir kokiais atvejais šis tyrimas atliekamas?

Dr. Sigita Gelman: Kepenų elastografija dar kitaip vadinamas kiekybiniu kepenų standumo matavimu – tai kepenų audinio tyrimo metodas, kurio metu įvertinamas kepenų audinio elastingumas. Sveikos kepenys yra elastingas organas, o lėtinės kepenų ligos įgimtą kepenų elastingumą mažina, vystosi kepenų fibrozė ir galutinė lėtinė kepenų ligos stadija – kepenų cirozė.

Kepenų elastografijos tyrimas atliekamas pacientams, sergantiems lėtine kepenų liga, siekiant įvertinti, stebėti ar prognozuoti kepenų audinio fibrozės vystymąsi ir progresavimą. Taip pat tyrimas naudojamas įvertinti galimą kepenų fibrozę, pacientams gydomiems tam tikrais vaistais (pvz.: Metotreksatu), prognozuojant hepatoceliulinės karcinomos vystymąsi kepenų cirozės atveju, portinės hipertenzijos komplikacijas.

kepenų cirozė

Kaip elastografijos tyrimas padeda įvertinti kepenų būklę ir nustatyti fibrozę?

S.G.: Kepenų elastografijos tyrimų yra kelios rūšys – jie skiriasi pagal tyrimui naudojamą deformacijos jėgos tipą – dažniausiai naudojama mechaninės bei akustinės deformacijos jėgos. Paprastai tariant, mechaniniu būdu (mechanine vibracija) arba akustiniu signalu sukeliama kepenų audinio deformacijos banga, kuri išmatuojama aparatu ir taip skaitine kiekybine reikšme įvertinamas kepenų audinio standumas (tankumas). BIOFIRST klinikoje elastografijos tyrimas atliekamas ultragarso aparatu, tyrimas labai primena įprastą pilvo organų ultragarsinį tyrimą. Ultragarso daviklis dedamas į tarpšonkaulinį tarpą ir skenuojamas kepenų audinys ir ekrane gaunamas spalvinis vaizdas - elastograma. Gydytojui atlikus 10 matavimų gaunamas galutinis rezultatas, kuris pateikiamas skaitine išraiška, o ši savo ruožtu gydytojo yra vertinama pagal kepenų standumo lygį – F0 atspindi elastingas sveikas kepenis, F1-F3 kepenų fibrozę ir F4 – kepenų cirozės stadiją.

Kuo kepenų elastografija skiriasi nuo tradicinės ultragarso diagnostikos ar kepenų biopsijos?

S.G.: Tradicinio/įprastinio kepenų ultragarsinio tyrimo metu gydytojas įvertina kepenų dydį, audinio struktūrą, kapsulę, kepenyse esančius papildomus darinius ar židinius, kepenų kraujotaką, tulžies pūslės ir latakų būklę. Kepenų elastografija – pagalbinis metodas leidžiantis papildomai įvertinti kitą kepenų audinio savybę – kepenų standumą. Esant ankstyvoms kepenų fibrozės stadijoms, struktūrinių kepenų pokyčių matomų ultragarsinio tyrimo metu nėra – tuomet gelbsti tik elastografija. Kepenų cirozę galima įtarti ultragarsinio tyrimo metu; tačiau elastografija padeda patvirtinti diagnozę.

Kepenų biopsija yra aukso standartas kepenų fibrozės ir cirozės diagnostikoje, tačiau kitaip nei elastografija tai yra invazinis tyrimo metodas, kuris atliekamas stacionaro salygomis ir gali lemti rimtas komplikacijas. Savo ruožtu elastografija yra neskausmingas, neinvazinis tyrimo metodas, kurį gydytojas gali atlikti rutininio ultragarsinio tyrimo metu. Iš kitos pusės kepenų biopsija būtina, kai nėra aiški kepenų ligos priežastis; elastografijos tyrimas kepenų ligos priežasties nustatyti nepadeda, jis padeda tik kepenų fibrozės diagnostikoje.

Ar elastografija gali būti naudojama ankstyvai kepenų ligų diagnostikai, pavyzdžiui, hepatitui ar cirozei?

S.G.: Elastografija kepenų ligos priežasties nustatyti nepadeda, tačiau ji labai naudinga siekiant įvertinti ar jau nustatyta kepenų liga lemia kepenų audinio standėjimą/fibrozę; taip pat vertinant kepenų audinio standumą pacientams, kurie vartoja tam tikrus vaistus, gydomi chemoterapija, piktnaudžiauja alkoholiu.

Kita vertus elastografija labai naudinga ankstyvai kepenų cirozės diagnostikai, kai dar nėra aiškių ultragarsinių kepenų cirozės požymių, o kepenų standumas jau atitinka cirozės stadiją.

Kiek tikslus yra šis tyrimas ir ar jis gali padėti nustatyti ligos progresavimą arba stebėti gydymo efektyvumą?

S.G.: Tyrimas yra gana jautrus ir specifiškas. Jis tikrai naudingas sekant lėtinės kepenų ligos progresą arba medikamentų poveikį kepenų audiniui, prognozuojant kepenų cirozės komplikacijas ir hepatoceliulinės karcinomos riziką. Tyrimas taip pat naudingas ir pacientų, kurie yra gydomi dėl lėtinės ligos, gydymo efektyvumo vertinimui. Pavyzdžiui išgydžius Hepatitą C, gydant autoimuninį hepatitą ar kitas retas kepenų ligas, nustojus piktnaudžiauti alkoholiu, sumažinus kūno svorį kepenų fibrozė gali regresuoti ir tai įvertinama elastografijos tyrimu.

Kaip pasiruošti kepenų elastografijos tyrimui? Ar yra kokių nors specialių rekomendacijų pacientams prieš atliekant procedūrą?

S.G.: Prieš procedūrą pacientas turėtų būti nevalgęs 6 valandas. Kitų specialių priemonių imtis nereikia, todė tyrimas gali būti atliekamas gastroenterologo konsultacijos metu ar atliekant ultragarsinį kepenų tyrimą ir radus kepenų audinio pakitimus.

Kokie veiksniai gali turėti įtakos tyrimo rezultatams, pavyzdžiui, paciento svoris, riebalų kiekis ar kitos sveikatos būklės?

S.G.: Elastografijos rezultatus gali iškreipti ženkliai padidėję kepenų fermentai (vykstantis aktyvus kepenų uždegimas), gelta, laisvas skystis pilvaplėvės ertmėje. Sunkiau tyrimą gali būti atlikti labai nutukusiems pacientams. Kadangi tyrimo metu reikia ramiai gulėti ir trumpam sulaikyti kvapą jį gali būti sunkiau atlikti kvėpavimo sistemos ligomis sergantiems pacientams.

Ar elastografija yra skausminga ar diskomfortą kelianti procedūra? Kiek laiko trunka tyrimas?

S.G.: Elastografija yra neinvazinė, jokio paciento diskomforto nesukelianti procedūra. Trunka apie 15 minučių. Tyrimas atliekamas pacientui gulint ant nugaros, pakėlus dešinę ranką virš galvos.Tyrimo metu gydytojas gali paprašyti sulaikyti kvėpavimą kelioms sekundėms.

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti kepenų elastografiją pacientams, sergantiems lėtinėmis kepenų ligomis?

S.G.: Tai priklauso nuo lėtinės kepenų ligos ir kepenų fibrozės stadijos. Kepenų cirozės atveju kepenų ultragarsinis tyrimas kartu su elastografija rekomenduojamas kas 6 mėnesius. Jei lėtinė kepenų liga yra ne cirozės stadijoje ir aktyviai gydoma – užtektų tyrimą atlikti kartą per metus.

Ar yra tam tikros rizikos grupės ar pacientų kategorijos, kuriems kepenų elastografijos tyrimas yra ypač svarbus, pavyzdžiui, turintiems metabolinį sindromą, nutukimą ar ilgalaikį alkoholio vartojimą?

S.G.: Kepenų fibrozės rizika didesnė pacientams, kuriems diagnozuota lėtinė kepenų liga (hepatitas B, autoimuninis hepatitas, retos geležies ir vario kaupimo ligos, tulžies latakų autoimuninės ligos), metabolinį sindromą turintiems pacientams, kuriems diagnozuojama su metaboline disfunkcija susijusi kepenų liga, piktnaudžiaujantiems alkoholiu pacientams, vartojantiems didelius kiekius vaistų nuo skausmo ar specifinius autoimuninėms ligoms gydyti skiriamus vaistus (pvz. Metotreksatą), pacientams po chemoterapinio onkologinės ligos gydymo.

Kepenų elastografija – tai inovatyvus, saugus ir efektyvus metodas stebėti kepenis

Neinvazinis kepenų audinio standumo ir fibrozės stadijos įvertinimas - neskausminga procedūra pacientui. Gydytojui šis tyrimas suteikia galimybę stebėti ligos progresavimą bei gydymo efektyvumą, ypač sergant lėtinėmis kepenų ligomis, tokiomis kaip hepatitas ar cirozė. Nors elastografija negali nustatyti kepenų ligos priežasties, ji itin naudinga diagnozuojant ankstyvas kepenų pokyčių stadijas, kai ultragarsiniai tyrimai dar nepastebi struktūrinių pažeidimų. Tai paprasta ir neskausminga procedūra, atliekama BIOFIRST klinikoje, kuri tampa vis vertingesniu įrankiu ilgalaikėje pacientų sveikatos priežiūroje.

Dr. Sigita Gelman