PRP injekcijos jau yra sėkmingai įsitvirtinusios dermatologijoje – tai vienas efektyviausių metodų, gydant vyriško tipo nuplikimą ar siekiant turėti gražią veido odą. Kadangi procedūros metu yra naudojama paties paciento kraujas, injekcijos yra puikiai toleruojamos, nesukelia šalutinio poveikio. Apie tai, kaip PRP injekcijos sėkmingai galima pritaikyti sąnarių ir kitų audinių gydymui, kalbamės su „Biofirst“ klinikos chirurgu – Alvidu Didžiuliu.
Gydytojau, kaip PRP injekcijos taikote savo chirurginėje praktikoje?
„Autologinė PRP technologijos prigimtis yra dėkinga tuo, kad ji leidžia išvengti bereikalingos chirurginės intervencijos. Jeigu namams įsigysime nelakuotą medinį stalą, jį sudėvėsime gan greitai. Taigi, PRP sąnariams veikia kaip lakas medienai – užkertamas kelias sparčiam sudilimo procesui. Taip ne tik apgauname laiką, bet ir suteikiame viltį pacientui mėgautis gyvenimu visiškai ar iš dalies panaikindami skausmą. Mūsų kraujas pats iš savęs turi augimo faktorius; PRP injekcijos tuo tarsi „pasinaudoja“: iš paciento venos paimami vos 4 ml kraujo, specialioje centrifugoje atskiriamos naudingosios jo dalys ir visa tai suleidžiama į problemines vietas. Tokiu principu lokaliai „užkuriama“ intensyvi, bet natūrali audinių regeneracijos bomba. Taip yra atkuriama sąnario matrica, gydomi menisko pažeidimai, sausgyslių uždegimai (ar trauminiai pakenkimai), įvairios osteoartrito formos ir taip toliau“.
Kaip jūsų ankščiau išvardintas ligas buvo įprasta gydyti iki šiol?
„Gydant pacientą įvairiais skausmą ir uždegimą malšinančiais medikamentais (tepalais, tabletėmis, leidžiamais vaistais), kuriam laikui numalšinamas tik nemaloniausias simptomas – skausmas. O ligos eiga į blogąją pusę vystosi toliau... Nejudrus gyvenimo būdas, užterštas maistas ir aplinka – tai kasdieninė taršos porcija mūsų organizmui. Jeigu prie viso to pridedame ir ilgalaikį medikamentų vartojimą, nenuostabu, kad visa tai mums atsiliepia neigiamai. Tuo tarpu PRP injekcijos, galima sakyti, čia suveikia dvejopai – kovoja su pačia liga ir tuo pat metu nedaro žalos paciento sveikatai.
Kaip buvo minėta, analgetikai padės tik nejausti skausmo, bet paties sąnario jie neatstatys. Tuo tarpu ankstyvoje osteoartrito stadijoje, PRP injekcijos galimybės atstatyti sąnarį į pradinę jo būklę yra labai daug šansų. Apie tai byloja užsienyje atliekami tyrimai ir bendra gydytojų patirtis. Yra ir tokių atvejų, kai pacientui operacija yra būtina, tačiau daugiau nei 30-ies metų mano darbo patirties praktikoje, įsisavinau tokį principą: chirurginė intervencija turi būti atliekama tik tada, kai visos kitos galimybės yra išsemtos“.
Neseniai „Biofirst“ klinikoje dalinotės naujiena apie „Cellular Matrix“ mėgintuvėlius. Kas tai yra?
„„Cellular Matrix“ – tai nepriekaištingą reputaciją turinčios laboratorijos „RegenLab“ technologija, PRP injekcijas pakėlusi į naują lygmenį. Paprastai tariant, tai hialurono rūgšties ir trombocitais praturtintos kraujo produkto mišinys. PRP injekcijos be hialurono rūgšties nėra mažiau efektyvios, tiesiog skiriasi šių dviejų panašių metodų panaudojimo principai. Gydymo būdą su pacientu apsprendžiu išsamios konsultacijos metu. Esant uždegimo pike, leidžiama tik iš kraujo išgautas produktas (be hialurono). O štai osteoartrito atvejais, „Cellular Matrix“ technologija yra nepakeičiama.
Galbūt visa tai skamba sudėtingai, tačiau pati PRP procedūra trunka pakankamai trumpai ir yra neskausminga. Tai dar kartą patvirtina posakį, kad genialumas yra paprastume“.
Ką dar galėtume padaryti, norėdami užkirsti kelią sąnarių ligoms?
„Be sporto ir teisingos mitybos svarbos, norėčiau paminėti ir maisto papildų vartojimą. Jeigu šiandien turėtumėme galimybę maitintis vien organiškais ir niekaip neužterštais maisto produktais, papildų nereikėtų. Tačiau realybė yra visa kitokia, todėl papildomas organizmo stiprinimas jau tapo kone būtinybe. Nereikia pamesti galvos ir iš karto vartoti viską iš eilės: kalcį, magnį, vitaminą D, cinką ir pan. Į tai reikia žiūrėti atsakingai. Su pacientu visada aptariu, kokių veikliųjų medžiagų ir kokiomis dozėmis jam gali reikėti. Beje, man, kaip gydytojui, labiausiai patinka veganiški, etiški maisto papildai. Savaime aišku, kad kiekvieno organizmas yra individualus, net jeigu sergama vienodomis ligomis. Visa „aukštoji medicina“ pasireiškia tada, kai į ligą ir jos gydymą žiūrima taip pat individualiai. Manau, kad didėjant visuomenės sąmoningumui, ateityje sulauksime vis mažesnio operacijų poreikio ir kur kas laimingesnių žmonių“.
Gydytojas chirurgas Alvidas Didžiulis: