Hormonai veikia daugelį mūsų organizmo funkcijų ir yra gyvybiškai svarbūs mūsų sveikatai ir gerovei. Moterys gali paliudyti apie hormonų svyravimo įtaką, jos dažniau susiduria su tuo natūraliais gyvenimo etapais kaip PMS, menopauzė ar nėštumas, kai hormonų lygis šokinėja lyg lekiant visu greičiu nuo amerikietiškų kalnelių. Tačiau reikia pripažinti, jog hormonų disbalanso sukelti iššūkiai nėra išskirtinai moterų problema, vyrai taip pat, kai kuriais atvejais, gali susidurti su hormonų disbalansu. Hormonų pokyčių poveikis skirtingiems žmonėms paprastai skiriasi ir tas skirtumas didžiąja dalimi priklauso nuo jų asmeninio jautrumo. Priežastys, dėl kurių atsiranda šie pokyčiai, gali būti labai įvairios ir ne visada aiškios, tačiau dažniausiai susijusios su stresu, genetika, infekcinėmis ligomis ar nesveiku gyvenimo būdu. BIOFIRST klinikos gydytoja endokrinologė Kristina Semėnienė aptaria kas yra hormonų disbalansas, kaip jį atpažinti ir kokiais būdais rekomenduojama gydyti šią ligą.

Kas yra hormonų disbalansas ir kas jį išduoda?

Hormonus gamina endokrininės liaukos, dauguma jų yra gyvybiškai svarbūs mūsų organizmo gerai sveikatai. Hormonai reguliuoja daugybę gyvybinių funkcijų ir užtikrina mūsų kūno harmoningą funkcionavimą. Pagrindinės endokrininės liaukos yra hipofizė, pogumburis, kankorėžinė liauka, skydliaukė, antinksčiai, kasa ir lytinės liaukos (sėklidės ir kiaušidės). Hormonų disbalansas atsiranda padidėjus ar sumažėjus tam tikrų hormonų kiekiui kraujyje.

Pagal gydytojos endokrinologės Kristinos Semėnienės pateiktą informaciją, hormonų kiekis kraujyje natūraliai keičiasi priklausomai nuo amžiaus, kitu atveju - kinta dėl endokrininių liaukų funkcijos sutrikimų. Hormonų disbalanso pasekmės gali pasireikšti tiek vyrams, tiek moterims, simptomai gali būti labai skirtingi, priklausomai nuo konkrečiai pažeistos endokrininės liaukos.

„Hormonų balanso sutrikimą gali nurodyti svorio pokyčiai (svorio didėjimas ar kritimas), bendras silpnumas, miego sutrikimai, karščio ar šalčio netoleravimas, gausus prakaitavimas ar sausa oda, plaukų slinkimas, arterinio kraujo spaudimo pokyčiai, širdies ritmo sutrikimai, prislėgta nuotaika, didelis jautrumas, nerimas, sumažėjęs libido, nevaisingumas, mėnesinių ciklo sutrikimai, gliukozės kiekio kraujyje pokyčiai, padidėjęs apetitas, kaulų mineralinio tankio pokyčiai, augimo sutrikimai ir kt.“, - vardija gydytoja endokrinologė K.Semėnienė.

Kaip reguliuoti hormonų disbalansą?

Kai nustatomas hormonų disbalansas, natūraliai kyla klausimas, kaip jį reguliuoti ir grąžinti į normalias vėžes? Gydytoja endokrinologė K.Semėnienė patvirtina, kad šiandien turime įvairių metodų ir technologijų, kurios gali padėti atstatyti hormonų balansą organizme.

Pirmiausia, gydytojas turėtų atlikti išsamią sveikatos patikrą, įvertinti jūsų simptomus, paskirti reikiamus kraujo, radiologinius tyrimus. Nustačius diagnozę, gydymas skiriamas priklausomai nuo konkrečios situacijos.

Vienas iš dažniausiai taikomų gydymo metodų - medikamentinis gydymas, skiriant pakaitinę hormonų terapiją esant tam tikros endokrininės liaukos nepakankamumui, arba medikamentus, skirtus slopinti per daug aktyvią hormonų gamybą organizme. Šie vaistai gali būti vartojami per burną, injekcijomis, pleistrais ar geliais.

Be to, gydymo metu dažnai rekomenduojami ir natūralūs metodai, tokie kaip gyvenimo būdo koregavimas, sveikos mitybos planų pritaikymas ir aktyvesnės fizinės veiklos galimybė. Mityba ir fizinis aktyvumas yra labai svarbūs veiksniai, turintys didelės įtakos geram ir tinkamam mūsų hormonų balansui. Dažnais atvejais gydytojas endokrinologas gali rekomenduoti dietologo ar sporto specialisto konsultacijas, kurie, atsižvelgdami į jūsų sveikatos būklę ir poreikius, gali pateikti individualizuotą mitybos planą ir mankštos programą.

Gydytoja endokrinologė K.Semėnienė pabrėžia, kad svarbu suprasti, jog hormonų disbalanso gydymas yra ilgalaikis procesas, kuris reikalauja paciento ir gydytojo tarpusavio bendradarbiavimo. "Hormonų disbalansas neišsisprendžia per naktį," - sako endokrinologė K.Semėnienė. "Gydymas yra ilgalaikis procesas, kuris reikalauja kantrybės, disciplinos ir bendradarbiavimo su gydytoju. Kiekvienam pacientui reikia individualizuotos strategijos."

Šiuolaikinė medicina siūlo vis daugiau novatoriškų technologijų ir gydymo metodų, tačiau svarbu nepamiršti, kad kiekvieno paciento gydymo planas turėtų būti sudaromas atsižvelgiant į jo individualius poreikius, sveikatos būklę, gyvenimo būdą bei lūkesčius.

Galiausiai, svarbiausia yra suprasti, kad nesvarbu, kokia yra mūsų hormonų balanso būklė, mes visada turime galimybę veikti ją ir pagerinti savo sveikatą. Mūsų kūnas yra labai lankstus ir atsparus, ir taikant tinkamą priežiūrą ir gydymą, mes galime atkurti hormonų pusiausvyrą ir pasiekti gerą sveikatą. "Sveikatos keliai yra skirtingi kiekvienam iš mūsų, tačiau įsiklausydami į save, laiku kreipdamiesi pagalbos, kiekvienas iš mūsų galime daryti teigiamus pokyčius savo gyvenime ir sveikatoje", - teigia gydytoja endokrinologė K.Semėnienė.

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu