Bendras kraujo tyrimas (BKT) yra dažniausiai atliekamas medicininis tyrimas, kuris leidžia įvertinti žmogaus sveikatos būklę. Nors gali atrodyti, kad jaučiatės gerai ir neturite jokių nusiskundimų savo sveikatos būkle, reguliarus BKT atlikimas yra vienas iš lengviausiai atliekamų sveikatos patikros būdų ir gali padėti gana anksti nustatyti tam tikras ligas ar sveikatos sutrikimus.
Priežastys kodėl profilaktiškai reikia atlikti bendrą kraujo tyrimą
Galime išvardinti keletą faktorių ir svarbiausių priežasčių, kodėl verta atlikti bendrą kraujo tyrimą bent kartą per metus:
- Ankstyva ligų diagnostika: šis tyrimas gali padėti anksti aptikti įvairias ligas, tokias kaip diabetas, anemija, įvairios organizmo infekcijos ir uždegimai. Kritiniai kraujo rodikliai, tokie kaip hemoglobino kiekis, leukocitų skaičius, gali Jūsų gydytojui suteikti vertingos informacijos apie organizmo būklę.
- Sveikatos būklės stebėjimas: periodiškai atlikdami kraujo tyrimus, galite sekti savo sveikatos pokyčius. Kraujo tyrimų rezultatai gali parodyti, kaip organizmas reaguoja į gydymą arba kitus sveikatą įtakojančius veiksnius, tokius kaip sveika mityba ir judrus gyvenimo būdas. Kraujo tyrimai gali padėti iš anksto nustatyti galimas sveikatos problemas ir imtis veiksmų jų prevencijai.
- Organizmo funkcijų vertinimas: bendras kraujo tyrimas suteikia gydytojui informacijos apie pagrindines organizmo funkcijas, įskaitant kepenų, inkstų ir kai kurių kitų organų korektišką būseną. Iš tyrimų rezultatų galima diagnozuoti kai kurių organų pažeidimus, tokius kaip kai kurios kepenų ligos ar pažeidimai, blužnies funkcijos sutrikimai ir kiti susirgimus.
- Kaip prevencinė priemonė: daugelis ligų ar sveikatos sutrikimų gali būti lengviau ir efektyviau gydomi, jei jie yra nustatomi anksti. Reguliarūs kraujo tyrimai gali padėti anksti diagnozuoti ligas susijusias su infekcijų, intoksikacijų, lėtinių ligų vystymusi, ilgalaikio vaistų vartojimo pakenkimais, kaulų čiulpų pažeidimais ir daug kitų organizmo būklių ir ligų. Tai leidžia pradėti gydymą ankstyvoje ligos stadijoje, bei gali padidinti sėkmingo gydymo prognozes.
- Individualizuota gydymo kontrolė: bendras kraujo tyrimas leidžia gydytojui nustatyti tikslesnę diagnozę, identifikuoti bakterinius ir virusinius susirgimus, skirti tiksliau parinktą medikamentinį gydymą, bei jo dozę.
- Ligų diagnozavimas: bendras kraujo tyrimas gali suteikti informacijos apie šias ligas ir sutrikimus: anemija ir kitos kraujo sutrikimai, infekcinės ligos ir uždegimai, diabetas ir medžiagų apykaitos sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos, kepenų ir inkstų ligos, kraujo krešėjimo sutrikimai, imuninės sistemos disbalansas, kai kurios onkologinės ligos.
Apibendrinimas
Apibendrinant galima teigti, kad reguliariai atliekami kraujo tyrimai leidžia užtikrinti efektyvią ligų prevenciją, bei užtikrinti aukštą sveikatos diagnostikos lygį, kuomet dauguma ligų ir sveikatai nepalankių būklių diagnozuojamos savalaikiai, kas leidžia užtikrinti lengvesnį efektyvesnį gydymą su mažesniais liekamaisiais reiškiniais sveikatai.
Ypatingai reguliarius kraujo tyrimus rekomenduojame asmenims, kurie turi tam tikrų rizikos veiksnių, pvz., kai artimi šeimos nariai serga sunkiomis ligomis, kai gyvenate neaktyvų gyvenimo būdą ar neturite galimybės maitintis sveikai.
Nepamirškite konsultuotis su gydytoju, kad gautumėte išsamesnę informaciją ir gautumėte individualų patarimą dėl kraujo tyrimų dažnumo ir reikalingumo.
Atsižvelgiant į teiginį, kad prevencija yra geriau nei gydymas, atlikdami reguliarius kraujo tyrimus, galite išvengti gręsiančių ankstyvų sveikatos problemų.