Kolonoskopija – vėžio diagnostika be jokio diskomforto

Konsultuoja Biofirst klinikos gydytoja, gastroenterologė E. Rambynienė.

Tyrimų duomenimis, storosios žarnos vėžys yra viena iš dažniausių onkologinių ligų visoje Lietuvoje. Deja, ši vėžio forma apgaulinga – pacientai ilgą laiką nejaučia jokių ligos simptomų, todėl dažnai nustatoma jau paskutinė storosios žarnos vėžio stadija, kai nebeįmanoma išgydyti. Mūsų klinikos tikslas – padėti kuo anksčiau nustatyti kolorektalinį vėžį, uždegimines žarnų ligas, infekcinius ir neinfekcinius kolitus bei polipus.

Kolorektalinis vėžys – sparčiai auganti problema visame pasaulyje. Siekiant laiku ir tiksliai diagnozuoti kolorektalinį vėžį, pasaulyje sukurta įvairių metodų diagnozei patvirtinti, tačiau tyrimai taikomi tik pacientams, sulaukusiems 50 metų amžiaus. Teigiamas slapto kraujavimo išmatose rezultatas – jau pažengusios ligos požymis, po kurio visada atliekama kolonoskopija diagnozės nustatymui. Tačiau kolorektalinis vėžys ne vienintelė grėsmė: kraujo ar gleivių priemaiša išmatose, karščiavimas, tuštinimosi pobūdžio pasikeitimas ir svorio kritimas turėtų priversti kiekvieną sunerimti ir pagalvoti apie kolonoskopinio tyrimo būtinybę. Šis tyrimas ypač rekomenduojamas pacientams, kurių šeimoje esama žarnyno vėžio atvejų.

Ar kolonoskopija yra skausminga procedūra?

Neretai kolonoskopinis – storojo žarnyno – tyrimas gali būti skausmingas dėl keleto priežasčių. Lanksčiu endoskopu detaliai apžiūrimi visi storažarnės segmentai, tame tarpe linkiai, pro kuriuos praeinamumas endoskopu kartais būna apsunkintas, o dėl to ir skausmingas. Tyrimo metu pučiamas oras, siekiant detaliai apžiūrėti gleivinę – dėl to jaučiamas veržimo, tempimo ir raižymo jausmas. Toleranciją tyrimui ir jo eigai gali apsunkinti buvusios intervencijos pilvo ertmėje: atviros ar laparoskopinės operacijos, Cezario pjūvio operacijos.

Kolonoskopija be skausmo

Tačiau tyrimas, atliekamas su anestezija, neturėtų kelti jokios baimės ir diskomforto. Anestestezija čia paranki keliais požiūriais: tyrimo metu pacientas miega, nejaučia jokio diskomforto, pasiekiama miorelaksacija (raumenų atsipalaidavimas), todėl tyrimą techniškai lengviau atlikti, jis užtrunka trumpiau, galima geresnė gleivinės vizualizacija; tačiau svarbiausias aspektas – tai yra ženkliai mažesnis stresas pacientui.

Nors tyrimas trunka tik 15-30 minučių, kolonoskopiniam tyrimui būtina paruošti žarnyną specialiais tirpalais, kurie sukelia viduriavimą siekiant, kad žarnynas būtų švarus, ir būtų galima kuo geriau, lengviau ir tiksliau apžiūrėti galimus pakitimus.

Kolonoskopija - kainos

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu