Kontraceptinis implantas – tai būdas apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, tinkantis nuolat pamirštantiems išgerti tabletes ar negalintiems naudotis kitomis kontracepcijos priemonėmis. Šis kontracepcijos metodas yra skitas 18-40 m. amžiaus moterims ir suteikia maždaug 3 m. apsaugą nuo pastojimo, o jo efektyvumas siekia net daugiau nei 99%! Tai reiškia, kad iš 1000 metus laiko šiuo metodu besinaudojančių moterų, pastoja vos viena.
Kaip atrodo kontraceptinis implantas?
Tai baltas, minkštas, lankstus cilindras, po oda įsiuvamas dažniausiai vidinėje žasto pusėje. Implanto ilgis – 4 cm, o skersmuo – 2 mm, todėl nedidelis vamzdelis netrukdys kasdieninei veiklai, intensyviam sportui ir kt.
Koks yra kontraceptinio implanto veikimo pobūdis?
Organizme implantas palaipsniui išskiria hormoną progestiną, patenkantį į kraują. Šis hormonas stabdo kiaušinėlio išsiskyrimą, sutirština gimdos kaklelio išskiriamas gleives, kurios trukdo spermai pasiekti moters kiaušinėlį ir plonina gimdos gleivinę, todėl net ir apvaisintas kiaušinėlis sunkiai galėtų joje įsitvirtinti ir vystytis. Implantas savyje talpina tokį kiekį hormono progestino, kurio užtenka trejiems metams; po to implantą reikėtų pašalinti.
Kokie yra kontraceptinio implanto privalumai?
- Įvedus implantą, jam nereikia skirti tiek dėmesio, kiek reguliariam kontraceptinių tablečių vartojimui;
- Kontraceptinį implantą galima naudoti žindymo laikotarpiu;
- Daugelio moterų mėnesinės pasidaro ne tokios gausios ir skausmingos;
- Pašalinus implantą, pacientė labai greit vėl tampa vaisinga;
- Metodas tinkamas moterims, kurioms estrogenais paremta kontracepcija netinka;
- Implanto patikimumas siekia 99%.
Ar kontraceptiniai implantai tinka visoms moterims?
Ne. Kontraceptinį implantą paskirti, įvesti ir pašalinti gali tik gydytojas akušeris-ginekologas. Konsultacija su gydytoju yra būtina, siekiant išsiaiškinti ar toks kontracepcijos metodas gali būti tinkamas būtent Jums. Paskiriant bet kokią kontracepcijos priemonę, gydytojui svarbu išsiaiškinti daugybę aspektų: buvę nėštumai, persileidimai ar nėštumo nutraukimai, sveikatos būklė (implantas negali būti vartojamas jei sergate tam tikromis kepenų, širdies ar kraujo ligomis, turite problemų su kraujo krešėjimu, sergate vėžiu, jums gresia osteoporozė, rūkote, sergate migrena ir kt.), vartojami vaistai ir kt.
Kokie yra galimi kontraceptinio implanto šalutiniai poveikiai?
Dažniausiai pirmus metus gali kisti ar visai išnykti menstruacijų ciklas, po šio periodo ciklas dažniausiai vėl pasidaro reguliarus. Kartais pasitaiko galvos skausmų, svorio didėjimo. Kadangi kontraceptinis implantas yra svetimkūnis – galimybė, kad organizmas jį atmes, nors ir nedidelė, tačiau išlieka. Tokiu atveju implantas pašalinamas ir moters vaisingumas sugrįžta.
Kaip yra įvedamas kontraceptinis implantas?
Gydytojas akušeris-ginekologas vietiškai nuskausmina vietą, kurioje bus implantuojamas kontraceptikas, todėl nemalonūs pojūčiai trunka tik tiek laiko, kiek yra leidžiami nuskausminamieji vaistai. Po oda įvedus implantą (paprastai nedominuojančios rankos žaste), žaizdelė nėra siuvama; sutvarstoma ji sugyja pati.
Dėmesio: kontraceptinis implantas neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – tai susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis sumažina taisyklingas prezervatyvų naudojimas lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
Daugiau informacijos apie gyd. Eliną Žurman, e-registraciją ir pilną paslaugų kainyną rasite čia.