Daugelis pirmojo ir antrojo tipo cukrinio diabeto simptomų sutampa. Abiem atvejais kraujyje padaugėja cukraus, o organizmo ląstelėse stinga gliukozės, kuomet ląstelės negauna joms būtino gliukozės kiekio žmogaus organizmas praneša apie tai tokiais simptomais:

 • troškulys;
 • silpnumas, greitas nuovargis, apatija;
 • padidėjęs apetitas;
 • staigus svorio kritimas
 • išsausėjusi oda ir niežulys;
 • galūnių dilgčiojimas, tirpimas (neuropatija);
 • gleivinių sausumas;
 • pykinimas ar net vėmimas;
 • pilvo skausmas;
 • dažnas ir gausus šlapinimasis (poliūrija);
 • pablogėjusi rega;
 • pasikartojančios šlapimo takų infekcijos;
 • polinkis odos infekcijoms, ilgai negyjančios žaizdelės.

Kuris kraujo tyrimas yra patikimiausias diagnozuoti diabetą?

Diabeto diagnozė visam laikui pakeičia paciento gyvenimą, todėl diabetą galima diagnozuoti tik pagal laboratorinius gliukozės rodiklius. Diagnostinius diabeto kriterijus suformulavo PSO (pasaulinė sveikatos organizacija). Norint diagnozuoti 1 ir 2 tipo diabetą reikalingas laboratorijoje nustatytos gliukozės koncentracijos kraujo tyrimas.

Diagnostinio tyrimo rezultatų paaiškinimas:

≥7,0 mmol/l → jeigu tyrimas pakartotinis, diabetas yra

6,1-6,9 mmol/l → reikia atlikti GTM, gali būti GTS arba SGN

5,5-6,0 mmol/l → diabeto ar GTS tikimybė nedidelė, tačiau galima, reikia atlikti GTM

5,5 mmol/l → diabeto tikimybė labai maža - daugiau tyrimų nereikia

Diagnozei patikslinti reikia atlikti gliukozės tyrimą kraujo plazmoje (nesant galimybės tirti plazmą – bent kraujo serume pagal laboratorinio tyrimo standartą). Šis tyrimas yra būtinas cukrinio diabeto diagnostikai. Siekiant išvengti paros ritmo svyravimų įtakos parodymams, tyrimą patariama atlikti ryte (geriausia iki 10 val. dienos), nevalgius (po valgio praėjus 10–12 val.).

Ar šlapimo tyrimas - vis dar tinkamas būdas nustatyti diabetą?

Šlapimo tyrimas nėra tinkamas būdas diabetui nustatyti, nes atsitiktinai nustačius gliukozuriją reikia tirti toliau. Gliukozurija kelia diabeto įtarimą, tačiau jos nebuvimas diabeto nepaneigia.

Kaip dažnai populiacijoje nenustatomas diabetas ar gliukozės tolerancijos sutrikimas?

Nediagnozuotų diabeto atvejų yra maždaug tiek pat kiek ir diagnozuotų. Tikslius skaičius nurodyti sudėtinga, nes kriterijai metų metais keitėsi. AUSDIAB studija yra naujas pavyzdys, parodęs, kad diabeto paplitimas Australijoje per pastaruosius 20 metų padidėjo dvigubai (nuo 3,4 iki 7,2%), tuo tarpu nediagnozuoto diabeto lieka tiek, kiek ir nustatyto.

Ar pagrįsta visuotinė 2 tipo diabeto patikra?

Turimų duomenų nepakanka visuotinės gyventojų diabeto patikros būtinybei pagrįsti. Gerai žinoma, kad 2 tipo diabeto pradžia užmaskuota: daugeliui pacientų liga nenustatoma kelis metus. Todėl nenuostabu, kad diagnozės nustatymo metu jau randama lėtinės hiperglikemijos komplikacijų įrodymų; iš tiesų, komplikacijų simptomai gali būti kreipimosi priežastis dažniau nei hiperglikemija! Bloga glikemijos kontrolė susijusi su didesne lėtinių komplikacijų rizika. Taigi iš esmės aktyvi diabeto patikra - gera mintis: sutrikimas nustatomas dar neatsiradus simptomų ir komplikacijų, tačiau vis dar trūksta mokslinių įrodymų, kurie pateisintų galimas išlaidas. Kol kas nėra atlikta tyrimų, kurie įrodytų, kad ankstyva visuotinė diabeto diagnostika sumažintų lėtinių komplikacijų skaičių.

Ar yra „lengvas“ diabetas?

Ne. Dabartiniai tyrimai įrodo, kad visiems pacientams,sergantiems diabetu, yra didelė mikrovaskulinės ligos rizika. Ji daug didesnė, jei yra nepakankama glikemijos kontrolė, tačiau net esant „puikiems“ (6,0-6,5%) HbA1c rodikliams retinopatijos, nefropatijos ir neuropatijos rizika išlieka. Su makrovaskuline liga viskas dar aiškiau: netgi nepasiekus diabeto lygio yra labai padidėjusi vainikinių arterijų, galvos smegenų kraujagyslių ir periferinių kraujagyslių ligų rizika. Tikinti pacientus, kad jų liga "lengva", nėra nei teisinga, nei naudinga, kadangi tai dažnai paskatina ar sustiprina neigiamą požiūrį į intensyvaus gydymo ir nuolatinio stebėjimo būtinybę.

„Biofirst“ klinikoje atiekamas ir pirminis biocheminis gliukozės kiekio kraujyje tyrimas ir glikozilinto hemoglobino (HbA1c) tyrimas iš kraujo plazmos (diagnozės patvirtinimui).

Biocheminių tyrimų kainos:

Albuminas 4 €
Pankreatine amilazė 5 €
ALT (SGPT) 4 €
AST (SGOT) 4 €
Gama gliutamiltransferazė (gama GGT) 4 €
Bendras baltymas 4 €
Bendras bilirubinas 4 €
Bilirubinas netiesioginis 4 €
Bilirubinas tiesioginis 4 €
Cholesterolis 4 €
Cholesterolis - DTL 4 €
Cholesterolis - MTL 3 €
Trigliceridai 4 €
Gliukozė 4 €
Glikozilintas hemoglobinas (Hb A1c) - vienkanaliu būdu 10 €
Kreatininas 4 €
Urea 4 €
Šarminė fosfatazė 4 €
Šlapimo rūgštis 4 €
C-reaktyvinis baltymas 8 €
Reumatoidinis faktorius (RF) - kiekybinis tyrimas 9 €
Feritino nustatymas kraujo serume 13 €
Baltyminės frakcijos 10 €
Ig E 9 €
Ig M 12 €
Ig G 12 €
Ig A 12 €
Onkocitologiniai tepinėliai 14 €
α amilazė 5 €
 

Šiame kainoraštyje nurodytos kainos yra informacinio pobūdžio. * Teikiant paslaugas „Biofirst“ klinikos nedarbo valandomis, nedarbo dienomis, gydytojų nedarbo valandomis, kainoms taikomas koeficientas iki 2.0.   Klinika pasilieka teisę be atskiro įspėjimo keisti paslaugų kainas, teikti naujas paslaugas arba nebeteikti kai kurių paslaugų.