Kiaušidžių cistos - kieti arba skysčiu užpildyti dariniai. Tai dažnai pasitaikanti moterų liga, ypač moterims iki menopauzės. Dažniausiai kiaušidžių cistos specifinių simptomų nesukelia.
Dažniausiai kiaušidėse nustatomos funkcinės kiaušidžių cistos. Tai dėl moters menstruacinio ciklo atsirandantys cistiniai dariniai kiaušidėse. Šios cistos nepiktybiškos ir paprastai jokių simptomų nesukelia, pranyksta savaime, nustatomos tiriant ultragarsu, dažnu atveju nereikalingas papildomas ištyrimas ar gydymas. Kartais šias cistas sunku atskirti nuo kitos prigimties kiaušidžių cistų, todėl gydytojas ginekologas gali rekomenduoti atlikti pakartotinį ultragarsinį tyrimą po mėnesinių ar po kelių mėnesinių ciklų, ar atlikti kitus papildomus tyrimus.
Kitos prigimties cistos kiaušidėse nustatomos gerokai rečiau:
- Endometriomos - tai viena iš endometriozės pasireiškimo būdų. Endometriomos susiformuoja kuomet į gimdos gleivinės audinį panašios ląstelės tarpsta kiaušidėje. Kaip ir mėnesinių metu iš gimdos taip ir iš šių ląstelių vyksta pakraujavimas, o tai ir sudaro cistos turinį. Šios cistos savaime nepranyksta.
- Cistinė teratoma, dermoidinė cista - susidaro dėl dar embriono vystymosi metu atsiradusių pokyčių, kuomet kiaušidėse lieka kitos prigimties (dažniausiai odos) ląstelių. Šiuos ląstelės net ir būdamos “ne savo vietoje” pradeda gaminti įpratas medžiagas pvz.: prakaitą, iš jų gali augti plaukai ir kt. Šiuos cistos nepriklauso nuo mentruacinio ciklo, savaime neišnyksta.
- Cistomos ir cistadenomos - tai iš kiaušidės paviršinio sluoksnio ląstelių išaugančios cistos. Pagal prigimtį skirstos į dvi grupes. Šios cistos taip pat nuo menstruacinio ciklo nepriklauso, savaime nepranyksta.
Kaip pasireiškia kiaušidžių cistos?
Dauguma kiaušidžių cistų nesukelia jokių simptomų. Kartais gali atsirasti spaudimas, pilvo pūtimas ar skausmas apatinėje pilvo dalyje, esančioje cistos pusėje. Šis skausmas gali būti aštrus, gali atsirasti ir praeiti.
Cistai plyšus ar apsisukus gali kilti staigus, stiprus skausmas.
Retesni simptomai yra šie:
- Dubens skausmas;
- Skausmas apatinėje nugaros dalyje;
- Problemos visiškai ištuštinant šlapimo pūslę ar žarnyną;
- Skausmas lytinio akto metu;
- Nepaaiškinamas svorio padidėjimas;
- Skausmas menstruacijų metu;
- Neįprastas kraujavimas iš makšties;
- Krūtų jautrumas;
- Dažnesnis šlapinimasis.
Kaip gydoma kiaušidžių cistos?
Gydymas priklauso nuo pacientės amžiaus ir cistos tipo bei dydžio, taip pat nuo jos sukeliamų simptomų. Ar specifinis gydymas reikalingas bei koks gydymas reikalingas, gali atsakyti tik jus apžiūrėjęs ginekologas, kadangi kiaušidžių cistos labai skiriasi savo prigimtimi bei sukeliamais simptomais.
Dažnu atveju, jei nustatoma funkcinė cista joks papildomas gydymas nerekomenduojamas. Kartais gali prireikti stebėjimo, atliekant ultragarsiniais tyrimais stebima ar cistos dydis ar išvaizda nepasikeičia.
Nustačius kitos prigimties cistinį darinį dažnu atveju stebėjimas netikslingas ir prireikia operacinio gydymo. Cista gali būti pašalinama nepašalinus kiaušidės (cistektomija), kai kuriais atvejais kartu su kiaušide (oophorektomija).
BIOFIRST klinikoje dirba profesionalūs akušeriai-ginekologai, kurie pakonsultuos dėl kiaušidžių cistų, paskirs tinkamą profilaktiką ar nukreips tolesniam gydymui.
Akušerių-ginekologų gydytojų sąrašą rasite čia.
Kitos klinikoje atliekamos paslaugos:
PRP injekcijos (ginekologinėms būklėms)
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23