Siringomielija yra būklė, kai nugaros smegenyse susidaro skysčių užpildyta ertmė, vadinama syrinksu. Nugaros smegenų centre yra kanalas, kuriame, kartu su aplink nugaros smegenis esančia erdve, vyksta smegenų skysčio cirkuliacija. Kai dėl kokių nors priežasčių yra sutrikdoma smegenų skysčio cirkuliacija centriniame kanale, jis ima plėstis ir susidariusi syrinkso ertmė ima spausti ir žaloti aplinkines nugaros smegenų struktūras - skaidulas, pernešančias informaciją iš smegenų į kitas kūno dalis ir atvirkščiai.
Siringomielija yra reta. Ji pasireiškia maždaug kas 8 iš 100 000 žmonių ir sudaro iki 5 % paraplegijos (kojų ir apatinės kūno dalies paralyžiaus) atvejų.
Syrinkso susidarymo priežastys nėra iki galo aiškios, tačiau manoma, kad tai susiję su įvairios kilmės smegenų skysčio apytakos sutrikimu, pavyzdžiui esant padidėjusiam spaudimui galvos ir kaklo jungties srityje dėl įgimtos smegenėlių padėties anomalijos, kai jų dalis nusileidžia iš kaukolės ertmės link nugaros smegenų kanalo.
Yra dvi pagrindinės susijusių siringomielijos priežasčių grupės: įgimtos (nuo gimimo) ir įgytos (išsivysčiusios vėliau gyvenime).
Kaip pasireiškia siringomielija?
Siringomielijos simptomai paprastai atsiranda vėlai, progresuoja lėtai, per daugelį metų, kai kuriais atvejais gali nepasireikšti jokie simptomai. Simptomai taip pat skiriasi priklausomai nuo to, kuriame nugaros smegenų lygmenyje susidaro ertmė, kokios apimties ir kokiame ilgyje ji išsidėsčiusi. Simptomai gali pasireikšti vienoje arba abiejose kūno pusėse ir būti lengvi arba sunkūs.
Siringomielijos simptomai yra šie:
- Skausmas;
- Jautrumo skausmui ar temperatūrai praradimas;
- Skausmo ir jautrumo sutrikimo simptomai neretai išsidėsto „striukės“ srityje – rankose, nugaroje, krūtinėje;
- Rankų ir (arba) kojų tirpimas ar dilgčiojimas;
- Progresuojantis silpnumas ir raumenų atrofija rankose ir (arba) kojose;
- Nugaros, pečių, kaklo, rankų ar kojų raumenų spazmai arba įtempimas;
- Pusiausvyros problemos ir sunkumas vaikščioti;
- Galvos skausmai;
- Šlapinimosi ir tuštinimosi kontrolės sutrikimas;
- Lytinės funkcijos sutrikimas.
Kaip siringomielija gydoma?
Siringomelijos gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo ir progresavimo. Nepasireiškianti simptomais siringomielija paprastai yra negydoma. Siringomielijos gydymo tikslai yra šie:
- Skausmo valdymas;
- Fizinė terapija ir reabilitacija;
- Tam tikros veiklos ribojimas, ypač tų, kurios sukelia įtampą stuburui, pvz., sunkių daiktų kėlimas ir šokinėjimas.
- Užkirsti kelią tolesniam nugaros smegenų pažeidimui, atkuriant tinkamą smegenų skysčio tekėjimą;
Siekiant pašalinti pagrindinę priežastį ir užkirsti kelią tolesniam nugaros smegenų pažeidimui, gali būti atliekama operacija.
BIOFIRST klinikoje dirba profesionalių neurologų specialistų komanda, kuri pakonsultuos ir padės išspręsti problemas kilusias dėl siringomielijos.
Gydytojų neurologų sąrašą rasite čia.
Kitos klinikoje atliekamos paslaugos:
Ultragarsiniai tyrimai (echoskopijos)
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23