Aštrus, staigus, elektrošoką primenantis skausmo priepuolis vienoje veido pusėje – pagrindinis tipinės trišakio nervo neuralgijos simptomas. Nors jis paprastai pranyksta po keleto sekundžių ar minučių, tokie epizodai gali kartotis net kelis šimtus kartų per parą ir tęstis metų metus.

Kaip diagnozuojama trišakio nervo neuralgija?

Gydytoja neurologė med. m. dr. Greta Pšemeneckienė

„Paprastai skundžiamasi vienpusiu, priepuoliniu, stereotipiniu, intensyviu, veriančiu lyg elektra veido skausmu, kurį gali išprovokuoti kramtymas, dantų valymas, vėjo gūsis, kalbėjimas. Skausmo pliūpsniai trumpalaikiai, trunkantys kelias sekundes, pasikartojantys. Paprastai juos skiria beskausmiai ramybės epizodai, tačiau, būklei užsitęsus, gali kamuoti nuolatinis bukas ar deginantis skausmas. Išskiriama klasikinė – sukelta nervo ir šalia esančios kraujagyslės konflikto, antrinė ir idiopatinė trišakio neuralgija bei skausminga trišakio nervo neuropatija. Pastaroji gali būti susijusi su Herpes virusu, trauma ar kitomis ligomis, arba idiopatinė – kai priežastis nenustatoma. Todėl itin svarbu ne tik išsiaiškinti simptomų atsiradimo aplinkybes, pobūdį ir eigą, bet ir atlikti detalų neurologinės būklės įvertinimą.“

 

Skausmo priežastys ne visada aiškios

„Egzistuoja keletas teorijų, aiškinančių trišakio nervo pažeidimo ir neuralgijos mechanizmus, tačiau iki šiol skausmo priežastis nėra visiškai aiški. Manoma, kad klasikinės trišakio nervo neuralgijos simptomai susiję su lokaliu nervo mielino dangalo pažeidimu, atsirandančiu dėl kontakto su gretima kraujagysle. Kai kurios kitos neurologinės būklės ar ligos, pavyzdžiui, migrena, gali imituoti trišakio nervo neuralgiją, arba neuralgija būti vienu iš ligos, pvz., išsėtinės sklerozės, pasireiškimų. Trišakio nervo skausmus gali sukelti dantų – žandikaulio problemos, pakitimai veido daubose, pvz., sinusitas, smegenų augliai, kraujagyslių anomalijos ir kt. Todėl neretai tenka pacientą siųsti išsitirti pas kitą specialistą(-us), kad gydymas neapsiribotų simptomų sušvelninimu, ir būtų laiku suteikta pagalba, šalinant pagrindinę priežastį.“

 

Kaip gydoma trišakio nervo neuralgija?

Gydytojas neurologas, homeopatas Raimondas Greičius

„Tradicinėje neurologijoje rekomenduojamas medikamentinis gydymas vaistais nuo traukulių, o nesant efekto, ir kitais neuropatinį skausmą malšinančiais vaistais. Kartais pacientai baiminasi dėl šių specifinių preparatų, bet jie efektyviai sumažina ir blokuoja skausmų signalus, kurie siunčiami į smegenis. Be abejo, kiekvienas atvejis individualus, ne visuomet pasiekiamas palengvėjimas naudojant vieną medikamentą, dažnai tenka skirti vaistų derinius ar apsvarstyti nervo blokados, botulino toksino injekcijų ar chirurginio gydymo galimybę. Būtinas kompleksinis požiūris. Pavyzdžiui, prijungiant fizioterapiją (lazerio punktūrą) ar biopunktūrą (kai į akupunktūrinius taškus suleidžiama specialių preparatų). Taip ne tik stimuliuojami specifiniai organizmo taškai, bet ir prisideda vaistas, paveikiantis konkretaus organo funkciją. Nereceptiniai vaistai nuo skausmo tokiais atvejais beveik nepadeda. Nerekomenduojama šios problemos spręsti pačiam, nes neuralginis skausmas yra vienas didžiausių, nemaloniausių skausmų apskritai. Jis stipriai paveikia žmogų ne tik fiziškai, bet ir emociškai; negydomas, užsitęsęs, ilgainiui gali lemti ir psichologines problemas ar net depresiją.“

Gydytojas neurochirurgas Paulius Čikotas

 

Gali prireikti chirurginio gydymo

„Kai kuriais atvejais chirurginis trišakio nervo uždegimo gydymas yra vienintelis šios būklės sprendimas. Kai prie trišakio nervo aiškiai matoma prigludusi viena ar kelios kraujagyslės, ją reikia atskirti nuo nervo – kitaip skausmas nesiliaus niekada. Operacija nėra paprasta – jos metu taikoma bendrinė nejautra, todėl gali būti nerekomenduojama tam tikroms žmonių grupėms. Tinkamai parinktiems pacientams tai geriausias gydymo metodas, kurio efektas pasijaučia iškart po operacijos. Yra ir kita, mažiau invazinė galimybė, kai pro kelių milimetrų skylutę skausminga nervo šaknis neutralizuojama elektros srove. Kai kuriais trišakio nervo neuropatijos atvejais galimas gydymas ir stereoradiochirurgijos gama peilio metodu. Po bet kurios intervencijos bent mėnesiui paliekamas medikamentinis gydymas. Ir tai nėra visos gydymo galimybės – per konsultaciją aptariami įvairūs variantai, tinkamiausi konkrečiam atvejui. Svarbu, kad pacientas nekentėtų, o atvyktų pasitarti su specialistu. Vykstant konsultuotis pas neurochirurgą reikėtų turėti atliktą MRT (ne tik radiologo aprašymą, bet ir vaizdus CD ar USB laikmenose) tyrimą. Be šių duomenų analizuoti esamą situaciją ir rekomenduoti gydymo strategiją neįmanoma.“

 

O jei skauda dėl kitų priežasčių?

Gydytojas otorinolaringologas doc. dr. Vykintas Liutkevičius

„Kaip anksčiau buvo minėta, dažniausiai diagnozuoti trišakio nervo neuralgiją vienos medicinos srities specialisto konsultacijos nepakanka. Pas gydytoją otorinolaringologą konsultuotis ir ištirti pacientas siunčiamas tada, kai jis nurodo praeityje buvusius veido daubų uždegimo (sinusito) epizodus, ausų uždegimus, neaiškios kilmės skausmus, plintančius į ausį ir kt. Net jeigu šiuo metu pacientas jaučia tik neuralgijos simptomus, neabejojama, kad tiek buvę, tiek esami viršutinio žandinio ančio bei kitų LOR organų lėtiniai uždegimai gali būti tiesiogine neuralgijos priežastimi. Išsamiam paciento ištyrimui svarbus endoskopinis nosies landų, nosiaryklės, gerklaryklės ir gerklų tyrimas. Skamba, galbūt, nemaloniai, tačiau LOR videoendoskopiją dažniausiai nesunkiai ištveria net vaikai. Šiam tyrimui nereikalingas skausmo malšinimas, nes jis sukelia daugiau diskomforto nei pats tyrimas. Endoskopas yra vos 3 mm diametro; apžiūra trunka gana trumpai, jokio specialaus pasiruošimo tam nereikia. Taip pat šis tyrimas svarbus galimo gerybinio ar piktybinio auglio diagnozei atmesti, esant neaiškios kilmės veido, galvos, kaklo sričių skausmams.“

 

 

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu
 

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/binika/domains/bioklinika.lt/public_html/wp-content/themes/bioklinika/single-ligos.php on line 23