Kraujagyslių echoskopijos tyrimas – tai informatyvus, nekenksmingas ultragarsinis magistralinių kaklo kraujagyslių tyrimas ultragarsu. Tyrimo metu naudojamas mažas daviklis, kuris skleidžia aukšto dažnio bangas. Nuo kraujagyslės vidaus struktūrų atsispindėjusios ultragarso bangos patenka atgal į daviklį ir perduodamos kompiuteriui, kuris ekrane sukuria kraujagyslės vaizdą. Taip, realiu laiku, fiksuojant net ir kraujo tekmės greitį kraujagyslėje, vyksta kraujagyslių echoskopijos tyrimas.
Plačiau apie galvos ir kaklo kraujagyslių echoskopijos tyrimą kalbėjomės su „Biofirst“ klinikos gydytoja radiologe Loreta Gružiene.
Simptomai, kurie turėtų privesti susimąstyti apie kaklo kraujagyslių apžiūrą
Apie profilaktinės kaklo ir galvos kraujagyslių apžiūros svarbą visada įspėja dažni galvos skausmai, svaigimai, ūžesiai galvoje ar ausyse, mirgėjimai, trumpalaikiai apakimai. . Šis tyrimas atliekamas ir po kraujagyslių rekonstrukcinių operacijų – vadinamo šuntavimo. Echoskopijos tyrimo metu matomas kraujagyslių susiaurėjimas ir net susiaurėjimo laipsnis. Dažnai tyrimas atliekamas ieškant krešulių kraujagyslėse.
Rizikos veiksniai, lemiantys kraujagyslių echoskopijos būtinumą
Kraujagyslių echoskopijos tyrimas būtinas tada, kuomet pacientui padidėjęs cholesterolio, trigliceridų lygis kraujyje, aptinkami lipidogramos pakitimai, o anamnezėje – paciento ligos istorijoje – užfiksuoti faktai apie buvusias panašias ligas giminėje. Sutrikus kalbai ar net lygsvarai, prasidėjus alpimams ar vienos kūno pusės aptirpimams, kaklo ir galvos kraujagyslių echoskopijos tyrimas taip pat rekomenduojamos. Didelis rūkymo stažas taip pat svarbus rizikos veiksnys. Be šių rizikos veiksnių, vyresnio amžiaus žmonėms (virš 60 metų) – tyrimas rekomenduojamas kas šešis mėnesius, jaunesniems – rečiau. Profilaktinių tyrimų dažnis, žinoma, priklauso ir nuo rastų pakitimų išsivystymo laipsnio.
Galimos komplikacijos, laiku nesikreipus tyrimui dėl galvos ir kaklo kraujagyslių
Blogiausios galimos komplikacijos, tokios kaip išeminis insultas – ūminis židininis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, pasireiškiantis židininiais neurologiniais simptomais, ir hemoraginis insultas – intrakranijinė (smegenų) kraujosruva, susidariusi plyšus galvos smegenų kraujagyslei ir kraujui išsiliejus į smegenis.
Tyrimo eiga
Tyrimo metu patariama dėvėti patogius ir lengvus rūbus. Atlikdamas kaklo kraujagyslių echoskopiją, gydytojas gali paprašyti nusiimti papuošalus. Jokio kitokio pasiruošimo nereikia – tyrėjas gali paprašyti atsipalaiduoti ir pasistengti išlikti ramiam. Pacientas yra tiriamas ant specialios kušetės, kuri gali pasikelti arba pakeisti šoninę padėtį. Ant odos paviršiaus užpilama echoskopijos želė toje vietoje, kur ruošiamos tirti kraujagyslės. Šios želės dėka panaikinamas oro tarpas tarp jutiklio ir paciento odos Šiuo atveju ultragarso bangos sklinda geriau, monitoriaus ekrane matomas aiškesnis vaizdas. Echoskopija yra neskausmingas tyrimas.
Pažangiosios medicinos klinika „Biofirst“ pirmoji Baltijos šalyse įsigijo „Premium“ klasės ultragarsinę diagnostikos sistemą „Zonare ZS3“. Aparatas, dėl savo kokybiško ir tikslaus darbo tiriant organų ir sistemų būklę, taikliai ir vaizdžiai vadinamas „gyvąja technologija“. „Zonare ZS3“ ir kvalifikuoti klinikos specialistai padės greičiau ir patikimiau įvertinti galvos smegenų, kaklo bei galūnių kraujotaką, užfiksuoti net menkiausius nukrypimus nuo normos. Mūsų tikslas – Jūsų sveikata ir visapusiškas pacientų pasitikėjimas.