Botulino toksino injekcijos dažniausiai siejamos su estetine medicina, grožio specialistų paslaugomis naudojasi ne tik moterys, bet ir vyrai. „Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė Sandra Bytautienė manodaktaras.lt portalui pasakoja, kam naudojamos botulino toksino injekcijos, kokie mitai gaubia šį gydymo būdą, kokios sveikatos problemos sprendžiamos taikant šį metodą.

Kaip botulino toksinas atsirado medicinoje?

Gydytoja dermatovenerologė Sandra Bytautienė
Gydytoja dermatovenerologė Sandra Bytautienė

Botulino toksinas pirmą kartą susintetintas 1939 m., o 1969 m. pradėti klinikiniai tyrimai, po kurių 1977 m. pirmą kartą botulinas buvo panaudotas žvairumo gydymui. Gydymas vyko injekciją suleidžiant netoli vidinio akies kampo, o po kurio laiko buvo  pamatytas šalutinis efektas, maloniai nudžiuginęs pacientes – išsitiesino tarpuakio raukšlės. Kažkada botulinas buvo naudotas ir kaip biologinė karo priemonė, tačiau nuo 1989 m. plastikos chiruras Richaras Clarkas su FDA (Amerikos maisto ir vaistų administracijos) leidimu panaudojo produktą pacientės veido asimetrijai gydyti ir tai tęsiasi iki šiol.

Ar tiesa, kad botulino toksino injekcijos naudojamos ne tik estetinėje medicinoje? Kur dar jos taikomos?

Taip, tiesa. Vaistas naudojamas neurologijoje (kreivakaklystės gydyme, migrenos, cerebrinio paralyžiaus gydyme), oftalmologijoje, esant ūmiems akies voko spazmams ir pan. Botulino toksinas taip pat gelbėja kamuojant labai gausiam prakaitavimui, kuomet produktas leidžiamas į pažastis, pėdas ar delnus. Odntologijoje – dantų griežimui gydyti.

Ar nuo botulino injekcijų veidas sustingsta ir pasidaro panašus į kaukę?

Viskas priklauso nuo to, koks produkto kiekis yra suleidžiamas. Kai kurie pacientai pageidauja, kad tam tikros veido zonos visiškai nejudėtų, o kiti pageidauja natūralesnio rezultato.

Ar tai nėra kenksmingas vaistas, juo neįmanoma apsinuodyti?

Taip, tai gana dažnas klausimas iš pacientų lūpų, tačiau nevertėtų tikėti šiuo mitu, kadangi nuo tokios mažos dozės, kuri suleidžiama procedūros metu, yra visiškai neįmanoma apsinuodyti ar kažkaip kitaip pakenkti sveikatai. Tokiais atvejais botulino toksino injekcijos būtų apskritai uždraustos. Atkreipiu dėmesį, kad botulino toksino injekcijos netaikomos nėščioms ir žindančioms moterims.

Kaip atliekama ši procedūra? Ar galima ją pavadinti chirurgine intervencija?  

Ši procedūra atliekama gana greitai (10-30 min), todėl ji ypač tinkama toms pacientėms, kurios bijo adatų, nes dažniausiai tai būna keli dūriai vienoje zonoje. Po procedūros galima uždėti ledo, kad būtų užkirstas kelias patinimams ir mėlynėms. Sakyčiau, tai minimali intervencija.

Kiek trunka botulino toksino poveikis? Ar tiesa, kad tokios injekcijos atliekamos pacientams nuo 30 metų amžiaus?

Vaisto gamintojas akcentuoja 4-6 mėn. veikimo poveikį. Tačiau suleidus vaistą hiperhidrozei gydyti, veikimas būna kur kas ilgesnis. Injekcijas galima atlikti nuo 18 m., tačiau tai labai individualu, mes, gydytojai, žiūrime į raukšlelių išsidėstymą, gylį, tada kartu su pacientu aptariame ar gydymas botulino toksinu reikalingas jau dabar ar dar galima šiek tiek palaukti.

Ar tai skausmingos procedūros?

Procedūros tikrai nėra skausmingos, nes joms naudojamos ypatingai plonos adatėlės. Tačiau jautriau į skausmą reaguojantiems pacientams prieš darant procedūrą galima užtepti nuskausminančio tepalo, bet to daryti dažniausiai nereikia.

Ar poveikis pastebimas iš karto?

Vaisto poveikis pradeda ryškėti po kelių dienų, tačiau galutinis efektas būna po 2-3 savaičių.

Ar pacientams gali išsivystyti priklausomybė nuo botulino toksino injekcijų?

Priklausomybė išsivystyti negali, nes pasibaigus vaisto poveikiui veido mimikos raukšlės sugrįžta į prieš tai buvusią būklę.

Kokie yra apribojimai ir rekomendacijos po procedūros?

Po botulino injekcijų patariama 24 valandas susilaikyti nuo sunkaus fizinio krūvio. Nepatariama lankytis pirtyje, soliariume ir vartoti stiprių alkoholinių gėrimų. Taip pat rekomenduoju nedaryti įvairių namų ruošos ar kitų darbų, kurie reikalauja pasilenkimų nuleidžiant galvą. Visi išvardinti dalykai gali suaktyvinti veido odos kraujotaką, dėl to preparato poveikis gali sumažėti arba vaistas gali „nukeliauti“ iš suleidimo vietos.

Straipsnio autorė: Auksė Kontrimienė. Straipsnis publikuotas www.manodaktaras.lt svetainėje 2022-03-20. 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu