Apie sparčiai artėjantį šiltąjį metų sezoną byloja parduotuvių lentynose atsirandanti atvira ir lengva vasariška avalynė, kuri, deja, džiugina tikrai ne kiekvieną pirkėją. Nagų grybelis, arba onichomikozė – tai nagų plokštelės pažeidimas, sukeltas grybelio infekcijos. Šiandien Lietuvoje nagų grybelis sudaro apie trečdalį visų grybelinių susirgimų – skaičiai iš tikrųjų nemaži. Ši liga klastinga – prasidėjusi tik nuo vieno piršto nago, vėliau nesunkiai plečia savo teritoriją kituose naguose. Nors ir sklando mitai, jog grybelis – apsileidusių, netvarkingų žmonių liga, grybelio visiškai nereikia gėdytis, o kovoti su šia liga raginama kaip įmanoma skubiau.
Į dažniausius klausimus apie nagų grybelio atsiradimo priežastis ir gydymą atsakė Biofirst klinikos gydytoja dermatovenerologe Sandra Bytautiene.
Kokie pirmieji nagų grybelio simptomai?
Pirmiausia gali pradėti tik niežėti kojų tarpupirščius, o pėdose atsirasti smulkių pleiskanų. Šiek tiek vėliau nagai pasidaro nebe skaidrūs, praranda blizgesį, galai pasidaro trupantys, gali būti atšokę nuo plokštelės. Pastebint šiuos simptomus, bet jų negydant, vėliau nagas pagelsta, tampa nelygus, sustorėjęs, gruoblėtas. Iš pradžių gali būti pažeidžiamas tik vieno piršto nagas, vėliau nagų grybelis plinta ir į kitus nagus. O štai jei infekcija pateko giliai po nagu, ten esanti oda pastebimai praranda jai įprastą spalvą, įvyksta aiškiai pastebima nago deformacija.
Kaip užsikrečiama nagų grybeliu?
Dažniausiai nagų grybeliu užsikrečiama viešosiose pirtyse, baseinuose, naudojantis bendra avalyne (boulingo bateliai, čiuožyklos), taip pat paplūdimiuose. Padidėję kojų prakaitavimas, rankų ir kojų pirštų kraujotakos sutrikimai, guminės avalynės dėvėjimas, pažeidimai atliekant manikiūrą ar pedikiūrą, pernelyg dažnas kontaktas su vandeniu ir agresyviomis valomosiomis priemonėmis taip pat skatina šios ligos atsiradimą. Antsvoris ir nusilpęs, išsekintas imunitetas taip pat yra veiksniai, padedantys plisti grybelinei infekcijai.
Ar grybelis vienodai dažnai plinta ant kojų ir rankų nagų?
Ne. Kojų grybelis pasitaiko dažniau negu rankų, tačiau rankų grybelio, kaip labiau matomo, estetinė problema sukelia daugiau rūpesčių žmogui.
Kokia procedūra greičiausiai ir saugiausiai gydo nagų grybelį?
Nagų grybelis gali būti gydomas vietinės terapijos būdu su tepalais, tačiau tai yra mažai efektyvu, todėl kaip monoterapija gydant rankų ar kojų nagų grybelį paprastai nenaudojama. Chirurginis nago plokštelės šalinimas yra šiuo metu retai taikomas metodas, nes tai neišsprendžia problemos, o sukuria papildomų – procedūra yra skausminga, pacientas tampa nedarbingu, o po tokio gydymo nagas gali ataugti nelygus ir negražus. Geriami vaistai yra toksiški kepenims ir inkstams, taip pat gali sąveikauti su kitais geriamais vaistais. Visi išvardinti tradiciniai gydymo metodai reikalauja ir nemažai laiko sąnaudų, nes tai yra ilgas gydymas. O štai nagų grybelio gydymas lazeriu yra efektyviausias, progresyvus, gerai toleruojamas ir neturintis anksčiau minėtu komplikacijų metodas.
Kaip vyksta nagų grybelio gydymas lazeriu?
Gydymo lazeriu trukmė priklauso nuo pažeidimo dydžio ir trunka nuo kelių iki keliolikos minučių. Lazerio antgalis laikomas keliais milimetrais aukščiau virš pažeisto nago, jis išskiria šviesos impulsą, kuris suteikia lengvą dilgčiojimo jausmą. Vėliau lazerio daviklis paslenkamas toliau per gydomą vietą. Pacientas gydymo vietoje jaučia šilumą.
Kiek procedūrų prireiks, kol grybelis visiškai išnyks?
Rekomenduojama atlikti 3 procedūras kas 30 dienų, o esant labai pažeistiems nagams – 4-5 ar net ilgesnį gydymo kursą. Po to beliks palaukti, kol ataugs visiškai sveikas nagas. Kojų nagai paprastai nuauga per pusmetį, o rankų – per 3-4 mėnesius. Pilnai išgydžius grybelio pažeistus nagus, nagas atauga sveikas. Tik tuomet, kai atauga toks nagas, nagų grybelį galime įvardinti kaip pilnai pagydytą.
Kokia turėtų būti profilaktika, kad grybelis nebeatsinaujintų?
Nevaikščioti basiems baseinuose, pirtyse, bendro naudojimo dušuose, pliažuose, geriau avėti gumines šlepetes. Po bet kokių maudynių kojas ir tarpupirščius būtina sausai iššluostyti. Prakaituotos ir drėgnos kojos yra palanki terpė veistis grybeliui. Naudoti tik savo asmeninį rankšluostį, šlepetes. Jei kažkas iš šeimos narių sirgo nagų grybeliu – kilimus nuneškite išvalyti cheminiu būdu į valyklą, taip pat dezinfekuokite šlepetes specialiu purškalu, o grindis išplaukite dezinfekuojančiomis valomosiomis priemonėmis.
Šiandien nagų grybelio gydymas „Biofirst“ klinikoje atliekamas naudojant šiuolaikišką „MeDioStar NeXT PRO lazerį. Tai efektyvumu kitus gydymo metodus pranokstanti pagalba kiekvienam, nesėkmingai kovojančiam su grybeline nagų infekcija. Gydymo lazeriu procedūros greitos, saugios ir be šalutinio poveikio. Tai puiki išeitis norint išvengti medikamentinio gydymo ar net skausmingo chirurginio nago šalinimo.
Nagų grybelio gydymas lazeriu- kainos