Užsukti į gydymo įstaigas trukdo ne tik įtemptas gyvenimo tempas, bet ir baimė išgirsti blogą diagnozę. Reguliarūs sveikatos patikrinimai dar nepasirodžius simptomams yra geriausias būdas išvengti pavojingų sveikatos pakitimų, o tokių procedūrų vengimas kelia grėsmę ne tik gyvenimo kokybei, bet ir gyvybei. Apie tai, kokie tyrimai ir gydymo metodai žmones labiausiai gąsdina ir kelia nerimą, pasakoja pažangios medicinos klinikos „Biofirst“ gydytojai.
ENDOSKOPIJA
Endoskopiniai tyrimai – informatyviausias skrandžio, stemplės ir dvylikapirštės žarnos tyrimas, bet kartu jis kelia bene daugiausia baimių. Laiku atlikti endoskopiniai tyrimai padeda rasti net menkiausius pakitimus, nes atliekant juos naujausios kartos aparatūra su aukšta vaizdo raiška tyrimų diagnostinis tikslumas siekia 98–100 proc.
Kolonoskopinių ir gastroskopinių tyrimų baimė pagrįsta tik pasenusiais mitais
Gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė:
„Visuomenėje susiformavę daugybė mitų, susijusių su virškinamojo trakto ligomis ir jų diagnostika. Vienas jų – tai, kad tokiomis ligomis serga tik pagyvenę žmonės, nors dėl streso, netaisyklingos mitybos ir žalingų įpročių kai kurios ligos, tarkime, opaligė, diagnozuojama ir 8 ar 10 metų vaikams.
Kitas mitas, trukdantis laiku apsilankyti gydymo įstaigoje, – tyrimų sukeliamas skausmas, nors tai jau senokai nėra tiesa: tiek gastroskopinius, tiek kolonoskopinius tyrimus „Biofirst“ klinikoje jau turime galimybę atlikti su sedacija (intravenine nejautra).
Laiku atlikti šiuos tyrimus nepaprastai svarbu, tarkime, nustačius I stadijos storosios žarnos vėžį, gyvybė išsaugoma 9 iš 10 pacientų, o nustatytas IV stadijos vėžys pražudo 9 iš 10 pacientų.
Šią diagnozę Lietuvoje kasmet išgirsta daugiau nei 1 600 žmonių, ir šis skaičius vis auga. Blogiausia, kad pacientai ilgą laiką nejaučia jokių simptomų, todėl dažnai susigriebia, kai būna jau per vėlu.“
Kolonoskopija su anestezija – diagnostika be diskomforto
Gydytoja anesteziologė-reanimatologė Vilda Baliulienė:
„Su anestezija atliekamų tyrimų metu pacientas miega, ne jaučia jokio diskomforto, pasiekiama miorelaksacija (raumenų atsipalaidavimas), todėl tyrimus techniškai lengviau atlikti, jie trunka trumpiau, galima geresnė gleivinės vizualizacija ir, svarbiausia, tai yra kur kas mažesnis stresas pacientui. Pacientui pageidaujant tyrimo su anestezija turime galimybę atlikti gastroskopiją ir kolonoskopiją vieno vizito metu. Tyrimas trunka tik 15–30 minučių, o pacientas turėtų žinoti tik tiek, kad po tyrimo, atlikto taikant nejautrą, negalima pačiam vairuoti automobilio.“
Endoskopiniai tyrimai – tabu, kurį būtina įveikti
Medicinos mokslų daktaras gydytojas otorinolaringologas Vykintas Liutkevičius:
„Man, kaip gydytojui otorinolaringologui, nosies landų, nosiaryklės ir gerklės endoskopiniai tyrimai yra nepamainomi apžiūrint nosies landas, nosiaryklę ir gerklę.
Tyrimas padeda tiksliai nustatyti lėtinės slogos, pasikartojančio sinusito, pasunkėjusio kvėpavimo per nosį, pablogėjusios uoslės priežastis ir įvertinti balso klosčių būklę ir funkciją. Tyrimu taip pat galima diagnozuoti gerybinius ar piktybinius gerklų pažeidimus, gastroezofaginio refliukso ligą.
Naujausia „Olympus Exera III“ aparatūra su įdiegta siauro pluošto mėlynąja šviesa padeda pastebėti net labai ankstyvas vėžio užuomazgas ir gali perteikti monitoriuje ypač aukštos raiškos vaizdą.“
ECHOSKOPIJA
Ultragarsiniai tyrimai leidžia gydytojams ne tik aptikti įvairių organų pakitimus, bet ir suteikia galimybę tyrėjui viską vertinti realiu laiku (pavyzdžiui, vertinant judesius ar kraujotaką). Pirmoji Baltijos šalyse premium klasės ultragarso aparatūra „Zonare ZS3“ klinikos gydytojams radiologams, ginekologams, urologams, endokrinologams ir kardiologams ne tik leidžia atlikti išsamesnius ultragarsinius tyrimus, bet ir pakelia diagnozavimo kokybę į visiškai naują lygmenį.
Dėl išskirtinių technologinių savybių daugeliui pacientų nebereikia atlikti magnetinio rezonanso tomografijos, o tyrimą galima atlikti bet kokio sudėjimo pacientams.
Gąsdina ne tyrimas, o bloga diagnozė
Gydytojas radiologas Henrikas Kiguolis:
„Per profilaktinius patikrinimus echoskopu, net kai pacientas neturi jokių nusiskundimų, neretai diagnozuojamos ikivėžinės ar ankstyvos onkologinių ligų stadijos, todėl visiems žmonėms (suaugusiesiems) rekomenduojama vieną kartą per metus atlikti vidaus organų, skydliaukės, o moterims – krūtų bei ginekologinį tyrimus ultragarsu. Tačiau būtina paminėti, jog krūties onkologinių ligų pasitaiko gana dažnai, o ankstyvos šio vėžio stadijos dažniausiai nesukelia skausmo ar pastebimų simptomų, todėl diagnozuojamos vėlai ir dažnai gydymas jau būna neefektyvus.
Tad periodiškai atliekamas krūtų tyrimas ultragarsu – patikima ir lengvai prieinama priemonė ankstyvai krūtų onkologinių ligų diagnostikai.
Krūtų echoskopiją rekomenduoju atlikti ir jaunoms moterims, neturinčioms jokių nusiskundimų, ir kaip papildomas tyrimas pacientėms, kurioms jau paskirti profilaktiniai mamografiniai tyrimai.“
Skydliaukės svarbos neįmanoma pervertinti
Gydytoja endokrinologė Gintautė Šapokaitė:
„Skydliaukės veikla itin svarbi organizmui, nes tai – pagrindinis organas, sugebantis iš aplinkos paimti jodą ir panaudoti jį hormonų, reguliuojančių organizmo medžiagų apykaitą, sintezei. Neatsitiktinai ji dar vadinama grožio liauka, nes išsiderinus skydliaukės veiklai sutrinka miegas, auga svoris, vysta oda, pakrinka žmogaus nervai. Skydliaukės sutrikimai diagnozuojami kas penktam Lietuvos gyventojui, moterims dažniau nei vyrams. Joms skydliaukės veiklos sutrikimų gali sukelti hormonų pokyčiai prieš menopauzę, per nėštumą, brendimą, taip pat žindymo laikotarpiu. Trečdalis skydliaukės ligomis sergančių moterų jaučia mėnesinių ciklo sutrikimus, o laukiantis šie sutrikimai gali atsiliepti net vaisiaus vystymuisi.
Vienintelis mano patarimas, ką daryti norint išvengti skydliaukės problemų, – tikrintis profilaktiškai, ypač tiems, kurių šeimoje yra sergančių ar sirgusių skydliaukės ligomis. Tiriant kraują nustačius svarbių rodiklių nukrypimą nuo normos, reikėtų kreiptis į gydytoją endokrinologą, kuris nustatys, kokių tolesnių tyrimų reikia. Ypač svarbus skydliaukės ultragarsinis tyrimas, nes jo metu įvertinama skydliaukės struktūra, mazginiai ir židininiai pakitimai, kraujotaka, pakitimai, atsiradę skydliaukės audinyje gydymo metu.“
Kokybiška nėštumo priežiūra
Gydytoja akušerė-ginekologė Lina Kavaliūnienė:
„Reguliariai pro filaktinę gineko loginę patikrą at lieka tik nedide lė dalis moterų, o juk ginekologinių problemų gali atsirasti bet kuriuo moters gyvenimo laikotarpiu, ir tik reguliarūs apsilankymai pas ginekologą leidžia aptikti pirmąsias ligų užuomazgas ir užbėgti už akių rimtoms sveikatos problemoms.
Mūsų klinikoje lankosi daug besilaukiančių moterų, nes čia be eilių, su ypatinga globa ir rūpestingumu jų sveikatą prižiūri gydytojai akušeriai-ginekologai. Itin tikslūs ir kokybiški vaisiaus tyrimai besilaukiančioms moterims svarbūs jau nuo pirmųjų savaičių, nes būtent jie padeda tiksliau nustatyti nėštumo laiką, kūdikio būklę, parodo, ar vaikas ir jo organai vystosi taip, kaip reikėtų. Dauguma kūdikių gimsta sveiki, deja, apie 2–3 procentus kūdikių gimsta su įgimtais defektais, o daugelį jų galima nustatyti ultragarsinio tyrimo būdu.“
LAZERINĖ DERMATOLOGIJA IR GINEKOLOGIJA
Lazeriai ir anksčiau buvo laikomi geriausia alternatyva estetinei chirurgijai, bet atliekant estetines ir gydymo procedūras naujausiais lazeriais mažėja komplikacijų rizika, trumpėja gijimo laikotarpis, o pasiekiami rezultatai pranoksta lūkesčius! Procedūros atliekamos greičiau ir tiksliau, o jų poveikis – ilgalaikis ir pastebimas iškart.
Šlapimo nelaikymas – problema, kurią būtina spręsti
Gydytoja ginekologė Asta Valytė:
„Paprastai atvirai kalbančios apie viską moterys visgi vengia kalbėti apie itin intymias problemas, tokias kaip makšties elastingumo sumažėjimas, makšties atrofija ar vaginalinis sausumas.
Dėl jų moterys negali gyventi visaverčio seksualinio gyvenimo, nukenčia gyvenimo kokybė ir pasitikėjimas savimi, todėl šios problemos tikrai neturėtų likti neliečiamų temų sąraše.
Šlapimo nelaikymas – viena iš tokių problemų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl to kenčia kas penkta trisdešimt metė, 1 iš 2 penkiasdešimtmečių, o 70 metų tarpsnyje šia liga serga beveik 80 proc. moterų. Gyvenimo kokybei kenkiančią problemą būtina kuo greičiau gydyti, o mokslas siūlo vis modernesnių priemonių šiai problemai spręsti. Anksčiau galėjome rinktis tik tarp nelabai efektyvių neinvazinių procedūrų arba chirurginių operacijų, tačiau šios didino komplikacijų riziką, o sveikimo laikotarpis po jų – ilgas ir skausmingas.
Dabar šią problemą galime gydyti pasitelkę lazerinę ginekologiją. Tai neskausminga ir efektyvu. Po trumpai trunkančios neskausmingos procedūros jau pirmąjį mėnesį pacientės džiaugiasi rezultatu. Ypač svarbu tai, kad ilgalaikiam rezultatui pakanka dviejų apsilankymų.“
Lazerinė dermatologija: alternatyva chirurginėms procedūroms
Medicinos mokslų daktarė gydytoja dermatovenerologė Jurgita Karčiauskienė:
„Klinikoje dirbame tik su naujausios kartos saugiais ir efektyviais vokiečių firmos „Asclepion“ lazeriais. Čia atliekame plaukelių, išsiplėtusių veido ar kojų paviršinių kapiliarų, nepageidaujamų gerybinių darinių, strijų, randų ar pigmentinių dėmių šalinimo, nagų grybelio ir aknės gydymo lazeriu procedūras. Norintiems atjaunėti taip pat turime ką pasiūlyti.
Prireikus atliekame ir rankinę bei skaitmeninę dermatoskopiją – apžiūrime odos darinius specialiu prietaisu. Skaitmeninė dermatoskopija leidžia išsaugoti vaizdus ir sekti darinių pokyčius vizualiai, kai po kurio laiko atvykstama į kontrolinę apžiūrą. Nepageidaujami gerybiniai odos dariniai gali būti pašalinti chirurginiu lazeriu jau pirmojo vizito metu.
Mūsų klinikoje esančiais naujoviškiausiais lazeriais atliekamos procedūros ne tokios skausmingos, ir anestezija (nuskausminimas) taikoma retai, o pagyjama greitai. Iš tiesų visiems savo pacientams drąsiai sakau, kad dabar pats laikas įsitikinti, kad su naujais lazeriais atėjo ir nesėkmingos, neryžtingos ar skausmingos kovos su odos problemomis pabaiga.“
Įsigydama naujausią techniką BIOFIRST klinika tęsia savo misiją suteikti pasaulinės klasės paslaugas savo pacientams, o gydytojų komandai – sukurti sąlygas maksimaliai pasirūpinti paciento sveikata!