Užsukti į gydymo įstaigas trukdo ne tik įtemptas gyvenimo tempas, bet ir baimė išgirsti blogą diagnozę. Reguliarūs sveikatos patikrinimai dar nepasirodžius simptomams yra geriausias būdas išvengti pavojingų sveikatos pakitimų, o tokių procedūrų vengimas kelia grėsmę ne tik gyvenimo kokybei, bet ir gyvybei. Apie tai, kokie tyrimai ir gydymo metodai žmones labiausiai gąsdina ir kelia nerimą, pasakoja pažangios medicinos klinikos „Biofirst“ gydytojai.

ENDOSKOPIJA

Endoskopiniai tyrimai – infor­matyviausias skrandžio, stemplės ir dvylikapirštės žarnos tyrimas, bet kartu jis kelia bene daugiau­sia baimių. Laiku atlikti endoskopiniai tyrimai padeda rasti net men­kiausius pakitimus, nes atliekant juos naujausios kartos aparatūra su aukšta vaizdo raiška tyrimų diagnostinis tikslumas sie­kia 98–100 proc.

Kolonoskopinių ir gastroskopinių tyrimų baimė pagrįsta tik pasenusiais mitais

Gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė:

„Visuomenė­je susiforma­vę daugybė mi­tų, susijusių su virškinamojo trakto ligomis ir jų diagnostika. Vienas jų – tai, kad tokiomis ligomis serga tik pagy­venę žmonės, nors dėl streso, netaisyklingos mitybos ir žalingų įpročių kai kurios ligos, tarkime, opaligė, diagnozuojama ir 8 ar 10 metų vaikams.

Kitas mitas, trukdantis laiku apsilankyti gydymo įstaigoje, – tyrimų sukeliamas skausmas, nors tai jau senokai nėra tiesa: tiek gastroskopinius, tiek kolo­noskopinius tyrimus „Biofirst“ klinikoje jau turime galimybę atlikti su sedacija (intravenine nejautra).

Laiku atlikti šiuos tyrimus ne­paprastai svarbu, tarkime, nu­stačius I stadijos storosios žar­nos vėžį, gyvybė išsaugoma 9 iš 10 pacientų, o nustatytas IV stadijos vėžys pražudo 9 iš 10 pacientų.

Šią diagnozę Lietuvoje kasmet išgirsta daugiau nei 1 600 žmo­nių, ir šis skaičius vis auga. Blo­giausia, kad pacientai ilgą laiką nejaučia jokių simptomų, todėl dažnai susigriebia, kai būna jau per vėlu.“

Kolonoskopija su anestezija diagnostika be diskomforto

Gydytoja  anesteziologė-reanimatologė Vilda Baliulienė:

„Su anestezija atliekamų tyrimų metu pacientas miega, ne­ jaučia jokio diskomforto, pasie­kiama miorelaksacija (raume­nų atsipalaidavimas), todėl ty­rimus techniškai lengviau atlik­ti, jie trunka trumpiau, galima geresnė gleivinės vizualizacija ir, svarbiausia, tai yra kur kas mažesnis stresas pacientui. Pa­cientui pageidaujant tyrimo su anestezija turime galimybę at­likti gastroskopiją ir kolonosko­piją vieno vizito metu. Tyrimas trunka tik 15–30 minučių, o pacientas turėtų žinoti tik tiek, kad po tyrimo, atlikto taikant nejautrą, negalima pačiam vairuoti automobilio.“

Endoskopiniai tyrimai – tabu, kurį būtina įveikti

Medicinos moks daktaras gydytojas otorinolaringologas Vykintas Liutkevičius:

„Man, kaip gy­dytojui otorinola­ringologui, nosies landų, nosiaryklės ir gerklės en­doskopiniai tyrimai yra nepamai­nomi apžiūrint nosies landas, no­siaryklę ir gerklę.

Tyrimas padeda tiksliai nu­statyti lėtinės slogos, pasikartojančio sinusito, pasunkėjusio kvėpavimo per nosį, pablogėjusios uoslės priežastis ir įvertinti balso klosčių būklę ir funkci­ją. Tyrimu taip pat galima diagnozuoti gerybinius ar piktybi­nius gerklų pažeidimus, gastroezofaginio refliukso ligą.

Naujausia „Olympus Exera III“ aparatūra su įdiegta siauro pluošto mėlynąja šviesa padeda pa­stebėti net labai ankstyvas vėžio užuomazgas ir gali perteik­ti monitoriuje ypač aukštos raiš­kos vaizdą.“

ECHOSKOPIJA

Ultragarsiniai tyrimai leidžia gydytojams ne tik aptikti įvairių organų pakitimus, bet ir sutei­kia galimybę tyrėjui viską ver­tinti realiu laiku (pavyzdžiui, vertinant judesius ar kraujotaką). Pirmoji Baltijos šalyse premium klasės ultragarso aparatūra „Zonare ZS3“ klinikos gydytojams radiologams, ginekologams, urologams, endokrinologams ir kardiologams ne tik leidžia atlikti išsamesnius ultragarsinius tyrimus, bet ir pakelia diagnozavimo kokybę į visiškai naują lygmenį.

Dėl išskirtinių technologinių savybių daugeliui pacientų nebereikia atlikti magnetinio re­zonanso tomografijos, o tyrimą galima atlikti bet kokio sudėji­mo pacientams.

Gąsdina ne tyrimas, o bloga diagnozė

Gydytojas radiologas Henrikas Kiguolis:

„Per profilaktinius patikrini­mus echoskopu, net kai pacientas neturi jokių nusis­kundimų, neretai diagnozuojamos ikivėžinės ar ankstyvos onkologinių ligų stadijos, todėl visiems žmonėms (suaugusiesiems) rekomenduojama vieną kartą per metus atlikti vidaus organų, sky­dliaukės, o moterims – krūtų bei ginekologinį tyrimus ultragarsu. Tačiau būtina paminėti, jog krūties onkologinių ligų pasitaiko gana dažnai, o ankstyvos šio vėžio stadijos dažniausiai nesuke­lia skausmo ar pastebimų simptomų, todėl diagnozuojamos vėlai ir dažnai gydymas jau būna neefektyvus.

Tad periodiškai atliekamas krū­tų tyrimas ultragarsu – patikima ir lengvai prieinama priemonė ankstyvai krūtų onkologinių li­gų diagnostikai.

Krūtų echoskopiją rekomen­duoju atlikti ir jaunoms mote­rims, neturinčioms jokių nusiskundimų, ir kaip papildomas tyrimas pacientėms, kurioms jau paskirti profilaktiniai mamografiniai tyrimai.“

Skydliaukės svarbos neįmanoma pervertinti

Gydytoja endokrinologė Gintautė Šapokaitė:

„Skydliaukės veikla itin svarbi organizmui, nes tai – pagrindinis organas, sugeban­tis iš aplinkos paimti jodą ir panaudoti jį hormonų, reguliuojančių organizmo medžiagų apykaitą, sintezei. Neatsitiktinai ji dar vadinama grožio liauka, nes išsi­derinus skydliaukės veiklai sutrinka miegas, auga svoris, vysta oda, pakrinka žmogaus ner­vai. Skydliaukės sutrikimai diag­nozuojami kas penktam Lietuvos gyventojui, moterims dažniau nei vyrams. Joms skydliaukės vei­klos sutrikimų gali sukelti hormonų pokyčiai prieš menopau­zę, per nėštumą, brendimą, taip pat žindymo laikotarpiu. Trečdalis skydliaukės ligomis sergančių moterų jaučia mėnesinių ci­klo sutrikimus, o laukiantis šie sutrikimai gali atsiliepti net vaisiaus vystymuisi.

Vienintelis mano patarimas, ką daryti norint išvengti skydliaukės problemų, – tikrintis profilaktiškai, ypač tiems, kurių šeimoje yra sergančių ar sirgusių skydliau­kės ligomis. Tiriant kraują nustačius svarbių rodiklių nukry­pimą nuo normos, reikėtų kreiptis į gydytoją endokrinologą, kuris nustatys, kokių tolesnių tyrimų reikia. Ypač svarbus skydliaukės ultragarsinis tyrimas, nes jo metu įvertinama skydliaukės struktūra, mazginiai ir židininiai pakitimai, kraujotaka, pakitimai, atsiradę skydliaukės audinyje gydymo metu.“

Kokybiška nėštumo priežiūra

Gydytoja akušerė-ginekologė Lina Kavaliūnienė:

„Reguliariai pro­ filaktinę gineko­ loginę patikrą at­ lieka tik nedide­ lė dalis moterų, o juk ginekologinių problemų gali atsirasti bet kuriuo moters gyvenimo laikotarpiu, ir tik reguliarūs apsilankymai pas ginekologą leidžia aptikti pirmąsias ligų užuomazgas ir užbėgti už akių rimtoms sveikatos problemoms.

Mūsų klinikoje lankosi daug besilaukiančių moterų, nes čia be eilių, su ypatinga globa ir rūpestingumu jų sveikatą prižiūri gydytojai akušeriai­-ginekologai. Itin tikslūs ir kokybiški vaisiaus tyrimai besilaukiančioms moterims svarbūs jau nuo pirmųjų savaičių, nes būtent jie padeda tiksliau nustatyti nėštumo laiką, kūdikio būklę, parodo, ar vaikas ir jo organai vystosi taip, kaip reikėtų. Dauguma kūdikių gimsta sveiki, deja, apie 2–3 procentus kūdikių gimsta su įgimtais defektais, o daugelį jų galima nustatyti ultragarsinio tyrimo būdu.“

LAZERINĖ DERMATOLOGIJA IR GINEKOLOGIJA

Lazeriai ir anksčiau buvo laikomi geriausia alternatyva estetinei chirurgijai, bet atliekant estetines ir gydymo procedūras naujausiais lazeriais mažėja komplikacijų rizika, trumpėja gijimo laikotarpis, o pasiekiami rezultatai pranoksta lūkesčius! Procedūros atliekamos greičiau ir tiksliau, o jų poveikis – ilgalaikis ir pastebimas iškart.

Šlapimo nelaikymas – problema, kurią būtina spręsti

Gydytoja  ginekologė Asta Valytė:

„Paprastai atvirai kalbančios apie viską moterys visgi vengia kalbėti apie itin intymias problemas, tokias kaip makšties elastingumo sumažėjimas, makšties atrofija ar vaginalinis sausumas.

Dėl jų moterys negali gyventi visaverčio seksualinio gyvenimo, nukenčia gyvenimo kokybė ir pasitikėjimas savimi, todėl šios problemos tikrai neturėtų likti neliečiamų temų sąraše.

Šlapimo nelaikymas – viena iš tokių problemų. Pasaulio sveika­tos organizacijos duomenimis, dėl to kenčia kas penkta trisdešimt­ metė, 1 iš 2 penkiasdešimtmečių, o 70 metų tarpsnyje šia liga serga beveik 80 proc. moterų. Gyvenimo kokybei kenkiančią problemą būtina kuo greičiau gydyti, o mokslas siūlo vis modernesnių  priemonių  šiai  problemai spręsti. Anksčiau galėjome rinktis tik tarp nelabai efektyvių neinvazinių procedūrų arba chirurginių operacijų, tačiau šios didino komplikacijų riziką, o sveikimo laikotarpis po jų – ilgas ir skausmingas.

Dabar šią problemą galime gydyti pasitelkę lazerinę ginekologiją. Tai neskausminga ir efektyvu. Po trumpai trunkančios neskausmingos procedūros jau pirmąjį mėnesį pacientės džiaugiasi rezultatu. Ypač svarbu tai, kad ilgalaikiam rezultatui pakanka dviejų  apsilankymų.“

Lazerinė dermatologija: alternatyva chirurginėms procedūroms

Medicinos moks daktarė gydytoja dermatovenerologė Jurgita Karčiauskienė:

„Klinikoje dirbame tik su nau­jausios kartos saugiais ir efektyviais vokiečių firmos „Asclepion“ lazeriais. Čia atliekame plaukelių, išsiplėtusių veido ar kojų paviršinių kapiliarų, nepageidaujamų gerybinių darinių, strijų, randų ar pigmentinių dėmių šalinimo, nagų grybelio ir aknės gydymo lazeriu procedūras. Norintiems atjaunėti taip pat turime ką pasiūlyti.

Prireikus atliekame ir ranki­nę bei skaitmeninę dermatoskopiją – apžiūrime odos darinius specialiu prietaisu. Skaitmeninė dermatoskopija leidžia išsaugoti vaizdus ir sekti darinių pokyčius vizualiai, kai po kurio laiko atvykstama į kontrolinę apžiūrą. Nepageidaujami gerybiniai odos dariniai gali būti pašalinti chirurginiu lazeriu jau pirmojo vizito metu.

Mūsų klinikoje esančiais naujoviškiausiais lazeriais atliekamos procedūros ne tokios skausmingos, ir anestezija (nuskausminimas) taikoma retai, o pagyjama greitai. Iš tiesų visiems savo pacientams drąsiai sakau, kad dabar pats laikas įsitikinti, kad su naujais lazeriais atėjo ir nesėkmingos, neryžtingos ar skausmingos kovos su odos problemomis pabaiga.“

Įsigydama naujausią techniką BIOFIRST klinika tęsia savo misiją suteikti pasaulinės klasės paslaugas savo pacientams, o gydytojų komandai – sukurti sąlygas maksimaliai pasirūpinti paciento sveikata!