Nugaros skausmai – dažnai girdimas skundas, kurį gali sukelti daugybė priežasčių. Ko gero, ne vienam yra tekę patirti nemalonius, kartais net kankinančius skausmus. Pastebima, kad dažnai jie paūmėja pavasarį ir rudenį, kai būna drėgna. Dauguma nugaros skausmų praeina savaime, tačiau daugeliui, patyrusių nugaros skausmą vieną kartą, jis pasikartoja. Tuomet būtina susirūpinti. Apie nugaros skausmų priežastis ir galimas pasekmes kalbamės su daugiau nei 15 metų darbo patirtį turinčiu kineziterapeutu, fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistu Sergėjumi Sosunkevič.
Nugaros skausmų priežastys.
Nugaros, sprando skausmas yra signalas, parodantis stuburo struktūrų, tokių kaip kaulų, raumenų, raiščių, tarpslankstelinių diskų, nervų pažeidimą (degeneraciniai stuburo tarpslankstelinių diskų pokyčiai, diskų išvaržos, raumenų patempimas, stuburo iškrypimai, netaisyklinga laikysena ir kt.).
Apie kokias ligas paprastai signalizuoja nugaros skausmai?
Radikulitą, tarpslankstelinių diskų išvaržą, stuburo dalies osteochondrozę (degeneracinė sąnarių liga, kuri išsivysto tuomet, kai dėl kokių nors priežasčių pažeidžiamas stuburo kremzlinis audinys – tarpslanksteliniai diskai), spodilolistezę (stuburo slankstelių liga, kai vienas slankstelis pasislenka žemiau esančio slankstelio atžvilgiu), stuburo kanalo stenozę (stuburo kanalo bei tarpslankstelinės angos susiaurėjimas).
Nugaros skausmų padariniai.
Pagrindinis simptomas yra skausmai. Dėl didelių skausmų sutrinka miegas, atsiranda depresijos požymiai. Skausmai lokalizuojasi juosmens srityje ir plinta į vieną ar abi galūnes. Ūmiame ligos periode skausmai būna pastovūs, periodiškai didėjantys. Ramybėje skausmai susilpnėja, o judant, kosint, čiaudint – sustiprėja. Išryškėja raumenų hipotonija (sumažėjęs raumenų tonusas), o vėliau – hipotrofija (raumens masės mažėjimas). Skaudančiose galūnėse pastebimi šaltumas, cianozė (odos spalvos pokytis, kuris pasireiškia odos melsvumu), būna pirštų tirpimas. Sunkumai vaikščiojant ar pojūtis, jog „kažkas ne taip su kojomis“ (labai ankstyvi simptomai). Šlapimo susilaikymas arba nelaikymas dėl šlapimo pūslės persipildymo ir išmatų nelaikymas (vėlyvi visiško sindromo simptomai).
Koks gydymas dažniausiai taikomas?
Nugaros skausmas gydomas kompleksiškai. Taikomas pasyvus gydymas: masažas, raumenų tempimo, stuburo tempimo, mobilizacijos procedūros. Aktyvus gydymas: mankšta, su kamuoliais, RED-CORD sistema (stiprinanti nugaros, dubens ir pilvo raumenis). Sustiprėję raumenys fiksuoja stuburą, palaiko jį teisingoje padėtyje. Reikia mokytis teisingos elgsenos, laikysenos, gerinti darbo ir poilsio sąlygas. Geru efektu pasižymi kartu taikomos fizioterapinės procedūros. Esant reikalui – medikamentai. Įvykus didelei disko išvaržai, kuri sukelia nenumaldomus skausmus, raumenų paralyžių, išmatų ar šlapimo nelaikymą, stuburą reikia operuoti.
Būtina iš anksto kreiptis į specialistą, kuris įvertins ir nustatys gydymą. Jokiu būdu nesigydykite patys.