Virusinės infekcijos, įskaitant ir Covid-19, gali turėti ilgalaikį poveikį mūsų kvėpavimo sistemai. Dažnai net ir prasirgus virusine liga, jos padariniai, kaip nosies, burnos ir ausų komplikacijos lieka ilgesniam laikui ir negydomos gali sukelti sunkesnes sveikatos problemas. Kreipimasis į gydytoją otorinolaringologą nėra tik apie likusių simptomų pašalinimą – LOR srities specialistas ne tik diagnozuoja virusinės infekcijos padarinius, bet ir užtikrina Jūsų pojūčių apsaugą ir visapusišką pasveikimą.

Suvokiant glaudžius ryšius tarp infekcijų ir galimo jų poveikio mūsų gyvybiškai svarbiems jutimo organams, pabrėžiama, kad itin svarbu pasikonsultuoti su nosies, ryklės ir ausų gydytoju, jei praėjus virusiniams susirgimams, simptomai užsilieka ilgiau. Su Biofirst klinikos gydytoju otorinolaringologu Jonu Smirnovu panagrinėjome padarinius ir simptomus, kuriuos sukelia virusai.

Anosmija: uoslės netekimas ir kvapų nejutimas, ji gali atsirasti dėl: peršalimo, gripo, Covid-19 infekcijos taip pat dėl sinusito bei dėl daugybės kitų priežasčių.

Balso klosčių uždegimas arba kitaip – laringitas: jį dažniausiai sukelia virusinės infekcijos. Laringitui būdingas žemas, užkimęs balsas, pacientas jaučia sunkumą kalbant. Dažnai papildomai būna ryklės uždegimas, karščiavimas, kosulys.

Disgeuzija: taip medicinoje vadinamas pakitęs skonio pojūtis. Paprastai šis sutrikimas apibūdinamas tuo, kad maistas nėra toks saldus ar sūrus, kaip kadaise, kartu su nuolatiniu metalo, kartaus ar rūgštaus skoniu burnoje.

Hiposmija: tai uoslės pojūčio susilpnėjimas. Ją sukelia virusinės infekcijos, rūkymas, nosies polipai, iškrypusi nosies pertvara bei kitos ligos.

Ryklės uždegimas, dar dažnai vadinamas gerklės uždegimu: šį negalavimą dažnai sukelia virusinės infekcijos, tačiau paskyrus tinkamą gydymą, šis simptomas turėtų praeiti per 7 dienas.

Sinusitas: paprastai tariant, tai yra sinusų gleivinės audinio uždegimas. Sinusai yra žmogaus veido viduje esančios struktūros, kurios paprastai yra užpildytos oru. Sinusitą gali sukelti virusinės infekcijos, alergijos, grybelinės infekcijos arba bakterinės infekcijos. Dažniausiai susirgimas prasideda dėl viruso (peršalimo, gripo, Covid-19).

Sinusitas sukelia skausmą, nemalonų spaudimą kaktos, skruostų ir akių srityse, kartais pakaušio ar viršugalvio bei gali sukelti viršutinių dantų skausmą. Retai, bet gali pakilti aukšta kūno temperatūra. Virusinis sinusitas, laiku jam neužkirtus kelio, gali komplikuotis į bakterinį.

Uoslės haliucinacijos, dar vadinamos fantosmija: pasireiškus šiai komplikacijai, pacientas užuodžia kvapus, kurių aplinkoje iš tikrųjų nėra. Priklausomai nuo žmogaus, kvapas gali būti malonus arba atvirkščiai - jis gali būti itin bjaurus. Tai gali pasireikšti ir tik vienoje šnervėje. Uoslės haliucinacijos gali varginti nuolatos arba atsirasti ir vėl išnykti. Šią problemą dažniausiai sukelia viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, sinusitas, Covid-19, taip pat galvos traumos, Parkinsono liga, tam tikri vaistai ar galvos smegenų augliai. Jei uoslės haliucinacijos tęsiasi ilgiau nei 2 savaites, svarbu kreiptis į gydymo įstaigą dėl LOR gydytojo konsultacijos.

Ūminis miringitas: tai yra lokalizuotas ausies būgnelio išorinio sluoksnio uždegimas, pasireiškiantis pūslių susidarymu ant būgnelio ir šalia esančios landos. Miringitą manoma, kad dažniausiai gali sukelti Herpes zoster arba gripo virusai. Būdingas intensyvus skausmas.

Vestibulinis neuronitas: manoma, kad daugiausiai jį sukelia virusai, galimai ir Herpes simplex. Vestibulinis neuronitas pasireiškia staigiu, užsitęsusiu galvos svaigimu, sutrikusia pusiausvyra, kuri trunka iki keletos dienų. Kartu gali būti juntamas spengimas ausyse, ūžesys arba ausų užgulimas. Klausos sutrikimas šiam susirgimui nebūdingas. Dažnai tuo pačiu metu pasireiškia ir kvėpavimo takų uždegimai, ryklės uždegimas, arba būna jie neseniai pasibaigę. Įtariant vestibulinį neuronitą, itin svarbu kuo skubiau kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą.

Susidūrus su virusinių susirgimų komplikacijomis, kurios apsunkina ar net pažeidžia nosies, ryklės ar ausų funkcinę veiklą, gydytojo otorinolaringologo pagalba tampa geriausiu įrankiu mūsų kelyje sveikatos link. Atminkite, kad ankstyva diagnostika gali sušvelninti ar net užskirsti kelią ilgalaikiams padariniams bei atkurti šių gyvybiškai svarbių jutimo organų komfortą ir funkcionalumą. Nedelskite kreiptis pagalbos į LOR gydytoją, kuris suteiks Jums specializuotą priežiūrą bei sudarys efektyvų gydymo planą – taip užtikrinsite ne tik kamuojančių simptomų pašalinimą, bet ir visapusišką sveikatos bei savo gerovės atkūrimą.

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu