Virškinimo trakto negalavimus esame patyrę daugelis iš mūsų. Stresas, greitas gyvenimo būdas, nemiga, mitybos įpročiai – visa tai atsispindi žmogaus organizme. Kai kurie su virškinamuoju traktu susiję simptomai gali būti vienadieniai ir paviršutiniški. Kiti – labiau pastebimi ir įtakojantys gyvenimo kokybę. Šį kartą kalbėsime apie kartais visiškai tylų sveikatos priešą – helicobacter pylori. Tylų, bet pavojingą.
Koks mano priešo vardas?
Paprastai literatūroje šį priešą sutiksime helicobacter pylori, h. pylori, skrandžio bakterijos pavadinimais. Anksčiau helicobacter bakterijų gentis buvo vadinama kampilobakterijomis, tačiau viskas pasikeitė 1989-aisiais ir šiandien yra žinoma, kad helicobacter bakterijų gentis turi apie 35 rūšis. Pylori – viena jų.
Kokiu gyvenimo etapu galima tikėtis šio priešo puolimo?
H. pylori paprastai užsikrečiama vaikystėje per kitus asmenis fekaliniu – oraliniu būdu. Bakterija yra atspari rūgštinei skrandžio terpei, todėl ilgainiui įvairūs simptomai gali pradėti reikštis darbingo amžiaus žmonėms. Skirtinguose šaltiniuose minimi kiek skirtingi duomenys, tačiau manoma, kad h. pylori bakterijų nešiotojais yra daugiau nei 50% populiacijos.
Iš ko galiu atpažinti šio priešo puolimą?
Kurį laiką simptomų galima nejusti visai. Egzistuoja nuomonė, kad ilgainiui helicobacter pylori sukelia kai kurias skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligas: erozija, opaligė, lėtinis gastritas, vėžys (adenokarcinoma). Simptomų sąrašas ilgas, tačiau: padidėjęs rūgštingumas, skausmas ar diskomfortas vidurinėje pilvo dalyje (ypatingai nevalgius), pilvo pūtimas, apetito stoka, mažakraujystė, pykinimas ar vėmimas, nuovargis, svorio kritimas, blogas burnos kvapas – tai galimi signalai, kad užsikrėtėte h. pylori infekcija. Bet kuriuo atveju, pajutus su skrandžio ir virškinimo problemomis, rekomenduoja kreiptis į gydytoją gastroenterologą ir nedelsiant pradėti gydymą. Helicobacter pylori infekcija gali būti nustatoma keliais būdais – iš išmatų, iš kraujo, atgnybus nedidelį gabalėlį skrandžio ir jį patalpinus į tam tikrą terpę.
Kiek laiko trunka priešo apgultis?
Tai labai priklauso nuo mūsų pačių – kuo anksčiau kreipiamės į gydytoją, tuo anksčiau galima pradėti gydymą.
Kaip atsikratyti helicobacter pylori puolimo?
Yra speciali vaistų schema, į kurią įeina ir dviejų rūšių antibiotikai. Tiesa, helicobacter pylori gali būti atspari antibiotikams. Atlikus pakartotinį testą ir paaiškėjus, kad jis teigiamas, skiriama kita vaistų schema. Džiugi žinia ta, kad „BIOFIRST“ klinikoje atliekamas h. pylori jautrumo antibiotikams testas. Tyrimo metu į skrandį įvedamas endoskopas, atgnybiamas nedidelis skrandžio gabalėlis ir patvirtinama (ar paneigiama) pats h. pylori buvimas jame bei bakterijos atsparumas 5 skirtingų rūšių antibiotikams. Tokiu būdu pacientas jau iš anksto žino, kurių antibiotikų jam skirti neverta ir vartoja vaistus tikslingai.
Ar priešas gali atnaujinti puolimą?
Taip užsikrėsti iš naujo įmanoma.
O jei nejaučiu jokių simptomų?
Gydytojai siekia, kad kiekvienas skrandžis būtų be h. pylori bakterijos – veikdama „tyliai“ ji gali pridaryti bėdos ilgalaikėje perspektyvoje.