Staigus, itin nemalonus ir intensyvus skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku gali kaip reikiant išgąsdinti tarsi iš giedro dangaus nedarbingu tapusį žmogų. Tulžies pūslės akmenligė tokiu būdu pasireiškia ne visada – kartais ji nesukelia jokių simptomų. Kitais atvejais ji gali sukelti ūminį tulžies pūslės uždegimą, geltą ar netgi pankreatitą. Tam, kad nugalėtumėte jūs, o ne akmenligė – šį priešą reikia pažinti. Sužinoti, kur jis gyvena, kaip atrodo, kokios jo silpnosios savybės. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo sunkiau jam bus nugalėti.

Koks mano potencialaus priešo vardas?

Ši liga dažniausiai vadinama tulžies pūslės akmenlige, tulžies akmenlige arba cholelitiaze. Tokia diagnozė reiškia, kad paciento tulžies pūslėje dėl cholesterolio, bilirubino, tulžies rūgščių skaidymo sutrikimo susidarė vienas ar keli įvairaus dydžio akmenys.

Iš ko galiu atpažinti šio priešo puolimą?

Labai dažnai akmenys tulžies pūslėje randami tiesiog atsitiktinai, pavyzdžiui, užsiregistravus echoskopiniam (ultragarsiniam) ištyrimui. Tai – greitas, saugus ir neskausmingas tyrimas, cholelitiazės atveju laikomas „auksiniu tyrimų standartu“. Kitais atvejais gali pasireikšti įvairūs simptomai:

- Tamsus, drumstas šlapimas;

- Pykinimas;

- Pilvo pūtimas;

- Maudimas dešinėje pašonėje;

- Šviesios išmatos;

- Gelta;

- Odos niežėjimas;

- Skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku.

Svarbu paminėti, kad simptomai gali pasireikšti ne visi, ne vienu metu ar nepasireikšti visai. Ligą atpažinti ir diagnozuoti gali tik gydytojas.

Kokiu gyvenimo etapu galima tikėtis šio priešo puolimo?

Pastebėta, kad tulžies pūslės akmenligė paprastai atsiranda maždaug nuo 40-ies metų; dažniau šia liga suserga moterys. Visgi, gydytojai sutinka, kad abiejų lyčių pacientų sergamumo amžius jaunėja. Tai gali būti susiję su mitybos įpročiais (tiek badavimu, tiek su mažai skaidulų turinčio maisto vartojimu, pakeičiant jį didelį cholesterolio kiekį turinčių produktų vartojimu), viršsvoriu, sėsliu gyvenimo būdu. Priežasčių tulžies pūslės akmenų susidarymui yra daugybė ir jos gali būti kelios. Moterims labai didelę įtaką turi nėštumas, gimdymas, pogimdyminis laikotarpis, hormonų pakaitinė terapija. Įvairūs veiksniai (didelę reikšmę turi ir genetinis paveldimumas) įtakoja mūsų sveikatos būklę, todėl gydytojai rekomenduoja keisti tai, ką pasirinkti galime. Pavyzdžiui, keisti mitybos įpročius.

Ko galima tikėtis, jei priešas visgi užpuolė?

Tūlžies puslėje esančiam akmeniui (ar keliems) užkišus jos lataką (-us), galimos įvairios komplikacijos.  

Dažniausiai pasitaikančiosios:

  • Ūminis tulžies pūslės uždegimas;
  • Kasos uždegimas;
  • Tulžies latakų uždegimas.

Rečiau pasitaikančios:

  • Pūlingas tulžies pūslės uždegimas (empiema);
  • Piktybiniai pakitimai, atsirandantys lėtinio uždegimo pasekoje.

Šių būklių spektras svyruoja nuo lengvos iki itin sunkios, keliančios grėsmę gyvybei ir reikalaujančios itin skubios pagalbos. Tam, kad užkirstumėte kelią su šiomis ligomis susijusioms komplikacijoms, nepamirškite tiek profilaktinės sveikatos patikros, tiek nedelsdami užsiregistruokite gydytojo konsultacijai, jeigu pajutote bet kokius negalavimus.

Vienas lauke – ne karys

Besimptomės akmenligės atveju rekomenduojama pilvo echoskopijos kontrolė, atidesnė savistaba, atkreipiant dėmesį į galimus akmenligės simptomus. Tam tikrais atvejais akmenys gali būti tirpdomi specialiais vaistais.

Jei skausmo priepuoliai dažni ar atsirado komplikacijų, būtinas chirurginis įsikišimas – tulžies pūslės pašalinimas, antibakterinis gydymas. Akmenims įstrigus latakuose, reikalingas gydymas ligoninėje šalinant akmenis, atliekant specialią procedūrą, vadinamą endoskopine retrogradine cholangiopankreatografija (ERCP).

Tulžies pūslė kaupia kepenyse pagamintą tulžį, ją koncentruoja. Po valgio, išsiskyrus tam tikroms biologiškai aktyvioms medžiagoms, tulžies pūslė susitraukia, išstumia tulžį į plonąsias žarnas, kur dalyvauja virškinimo procese.

Po mūšio (tulžies pūslės pašalinimo) žmogus gyventi gali, tačiau tolimesnis mitybos racionas turi būti specialiai koreguojamas.

„BIOFIRST“ klinikoje dėl įtariamos tulžies pūslės akmenligės konsultuoja ir diagnozuoja gydytojas gastroenterologas.

E-registraciją ir gydytojų gastroenterologų teikiamų paslaugų kainyną rasite čia.

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu