Kaip atpažinti perteklinį prakaitavimą (hiperhidrozę)?

Vasarą mes visi prakaituojame, ir tai yra normalus fiziologinis organizmo procesas arba termoreguliavimas. Padidėjęs prakaitavimas gali būti fiziologinė ypatybė, kuri nekelia pavojaus gyvybei, tačiau gali kelti psichologinį diskomfortą ir blogina gyvenimo kokybę. Nėra vienodų vertinimo kriterijų ir priemonių, kurios galėtų nustatyti, ar prakaitavimas yra normalus ar padidėjęs, tačiau hiperhidrozė laikoma liga tada, kai ji labai stipriai ir neigiamai veikia žmogaus gyvenimo kokybę.

Kokiame amžiuje gali atsirasti padidėjęs prakaitavimas?

Padidėjęs prakaitavimas gali atsirasti bet kuriame amžiuje.

Kokios yra padidėjusio prakaitavimo (hiperhidrozės) gydymo galimybės?

Metodai yra įvairūs, ir kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamiausią. Vienas iš veiksmingiausių būdų – botulino injekcijos po oda. Ši medžiaga blokuoja nervinius impulsus į prakaito liaukas, ir jos jau nebegali išskirti prakaito lašeliniu būdu. Vieną kartą sušvirkštus botulino, problemines sritis galima padaryti sausomis 6–8 mėnesius.

Kokio amžiaus žmonėms galima atlikti botulino injekcijas nuo prakaitavimo?

Botulino toksino injekcijoms nėra amžiaus apribojimų, jos naudojamos ir vaikų neurologijoje. Gydant padidėjusį prakaitavimą, šios injekcijos rekomenduotinos nuo 18 metų amžiaus.

Kokį ilgalaikį poveikį turi botulino injekcijos?

Preparato poveikis juntamas 2–4 dieną po injekcijos (daugeliu atvejų – jau kitą dieną). Pacientai teigia, kad oda tampa pastebimai sausesnė. Komplikacijos ir šalutiniai poveikiai pasireiškia retai ir klinikiniu požiūriu yra nereikšmingi: 1–2 % pacientų stebimos mikrohematomos ir pasireiškiamas laikinas raumenų silpnumas riešuose (jei atliekama delnų hiperhidrozės korekcija). Injekcijų poveikio trukmė kiekvienam žmogui gali būti skirtinga, bet hiperhidrozės korekcijai paprastai reikia 1–2 injekcijų per metus.

Ar botulino injekcijos nekenkia žmogaus organizmui?

Prakaito liaukų blokavimas tam tikrose kūno vietose nekenkia, nes organizmas prakaitą iš organizmo išskiria per odą. Be to, ši procedūra yra greita, paprasta ir pernelyg didelis prakaitavimas sumažėja arba visiškai išnyksta 6–8 mėnesių laikotarpiui. Specialistai mano, kad šis metodas leidžia pasiekti ilgalaikį klinikinį poveikį be rimtų šalutinių poveikių ir komplikacijų. Botulino toksino procedūrą atlieka gydytojai dermatologai. Visavertis poveikis jaučiamas po 3–4 dienų, o didžiausias poveikis matomas po dviejų savaičių.

Kada botulino injekcijos nerekomenduotinos?

Nėštumo metu, maitinant vaikelį krūtimi, taip pat tais atvejais, kai sergama infekcinėmis ir ūminėmis ligomis, pasireiškia neuroraumeniniai sutrikimai, hemofilija.

Gydytojai dermatoevenerologai, atliekantys botulino toksino injekcijas "BIOFIRST" klinikoje: https://bioklinika.lt/gydytojai/dermatovenerologas/

Perteklinio prakaitavimo gydymas botulino toksinu: https://bioklinika.lt/teikiamos-paslaugos/perteklinio-prakaitavimo-hiperhidrozes-gydymas-botulino-toksino-injekcijomis/

Parengta pagal IPSEN | Innovation for patient care duomenis

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu