Dažna moteris svajoja apie tankesnes blakstienas ir išraiškingus antakius. Tačiau kasdienis gražinimasis makiažo priemonėmis vargina. Tad dailiosios lyties atstovės neretai pasinaudoja šiuolaikinėmis grožio procedūromis – priauginamomis blakstienomis ar ilgalaikiu antakių makiažu. Vis dėlto, ar toks dirbtinis grožis nėra žalingas sveikatai?
Kyla randų rizika
Ilgalaikis makiažas tarp įvairaus amžiaus moterų vis labiau populiarėja. Pastebima, kad tokiu būdu pasigražinti skuba net jaunutės merginos. Vis dėlto, ,,BIOFIRST“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, dr. Jurgita Karčiauskienė prieš ryžtantis tokiai procedūrai, rekomenduoja būtinai pasidomėti galimomis rizikomis, bei pasverti visus ,,už” ir ,,prieš”. ,,Visų pirma, reikėtų suprasti, kas tai yra per procedūra. Ji labai panaši į tatuiruotės atlikimą, tik dažniausiai naudojami kiti pigmentai. Šiais laikais jie dažniausiai įvedami ne taip giliai į odą. Todėl, daugeliu atveju, permanentinis makiažas laikomas semipermanentiniu, ir su laiku reikalauja korekcijos – atskleidė ji. – Permanentiniam makiažui naudojami tam tikri pigmentai, kurie gali būti organiniai arba neorganiniai, bei jų mišiniai. Neorganiniai pigmentai – tai dažniausiai geležies oksidas, titano dioksidas ar kiti metalo pagrindo pigmentai. Tuo tarpu organiniai pigmentai dažniausiai gaminami anglies pagrindu. Taip pat gali būti naudojami augaliniai pigmentai, pavyzdžiui chna dažai.“
Pasak gydytojos, ši procedūra plačiai paplitusi pasaulyje, taikoma net ir kai kurioms odos ligoms, pavyzdžiui, alopecijai (plaukų slinkimui), maskuoti. Todėl labai pagerina tokių pacientų gyvenimo kokybę. Vis dėlto, ji gali būti rizikinga. ,,Permanentiniam makiažui naudojami pigmentai gali turėti sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, aliuminio. Kalbant apskritai, visi pigmentai gali sukelti alergines reakcijas. Svarbu ir tai, kad ši procedūra, ypač tokioje randėti linkusioje vietoje kaip antakiai, gali sukelti nepageidaujamus randus, labai matomus ir sunkiai gydomus keloidus – didelius randus, iškylančius odos paviršiuje.“, – atkreipė dėmesį ji.
J. Karčiauskienės teigimu, išsivysčius alergijai, svarbiausias gydymo metodas yra pašalinti jos priežastį. Tad šiuo atveju – pigmentą. Tai padaryti, šiuolaikinių technologijų dėka, yra įmanoma. Pavyzdžiui, galima panaudoti lazerį. Tačiau tokia procedūra reikalauja laiko ir kantrybės, nes pigmentą pašalinti nėra lengva. ,,Be to, jei po procedūros susidarytų randai, jie gali būti tik švelninami, o ne visiškai panaikinami. Svarbu ir tai, kad su laiku permanentinis makiažas, dėl organizmo ir dažo savybių, neretai keičia savo spalvą. Todėl būna nemažai atvejų, kai antakiai tampa raudoni, žali ar mėlyni – atskleidė gydytoja. – Nors šiuolaikiniai lazeriai gali panaikinti įvairių spalvų pigmentą, žali ir raudoni pigmentai net ir jiems ne visada yra įveikiami.“
Būtina atlikti alergijos testą
Anot pašnekovės, jos praktikoje pasitaikė ne vienas atvejis, kai pacientės po ilgalaikio antakių ar lūpų makiažo pradėjo skųstis sunkiai valdomomis ir labai varginančiomis alerginėmis reakcijomis. Pavyzdžiui, akių tinimu. Yra pasitaikęs ir atvejis, kai išsivystė sunkiai valdoma viso kūno lėtinė dilgėlinė. ,,Jei problema pasireiškia toje vietoje, kur įvestas pigmentas, ją diagnozuoti lengviau. Tačiau būna atvejų, kai dėl įvesto pigmento reaguoja visas organizmas, kaip minėtu lėtinės dilgėlinės atveju. Tada diagnozuoti tikrąją priežastį yra labai sudėtinga – kalbėjo ji. – Alergijos priežasties mes, gydytojai dermatovenerologai, bei gydytojai alergologai-klinikiniai imunologai, neretai ieškome, atlikdami sudėtingus alerginius tyrimus. Tad permanentinis makiažas yra viena iš šiuolaikinių galimybių, kai kuriais atvejais stipriai pagerinančių gyvenimo kokybę. Tačiau neturint didelių problemų, dėl kurių tokios procedūros reikėtų, siūlyčiau labai gerai pagalvoti apie jos būtinumą.“
Gydytojos teigimu, nusprendus pasigražinti ilgalaikiu makiažu, prieš tai būtina atlikti dažų, su kuriais bus gražinami antakiai, alergijos testą. Svarbu nepamiršti, kad alerginiai testai yra medicininis diagnostikos metodas, reikalaujantis specialių žinių ir mokymų. O ilgalaikio makiažo procedūrą atliksiantis specialistas nėra medikas. ,,Taip pat turėkite omenyje, kad permanentiniam makiažui naudojamų dažų dažniausiai nereglamentuoja ir neprižiūri jokie Europos sąjungos ar FDA reglamentai. Todėl labai sunku žinoti, ar dažai, kurie bus naudojami procedūros metu, tikrai yra saugūs, neturi kancerogeninių priemaišų, sunkiųjų metalų.“, – pastebi J. Karčiauskienė.
Pašnekovės manymu, ilgalaikiu makiažu pavojingiausia gražinti antakius ir akių vokų kraštus, kai atliekami vadinamieji ,,pravedimai“. ,,Antakių oda linkusi randėti, o voko kraštas yra labai jautri sritis, esanti prie akies. Todėl tokios procedūros metu gali būti pažeistos akys – nebūtinai tiesiogiai, tačiau pati procedūra gali paskatinti akių junginės uždegimą. Taip pat savo praktikoje mačiau ne vieną pacientę, kuriai po permanentinio makiažo, ant akių vokų atsirado virusiniai odos dariniai ir gerybiniai odos augliai – prisiminė ji. – Gerai viską apgalvoti reikėtų ir prieš ryžtantis ilgalaikiam lūpų makiažui. Pigmento įvedimas į lūpas gana dažnai išprovokuoja herpeso viruso plitimą.“
Nepavykusį permanentą šalina lazeris
Tad kaip būtų galima išvengti nepageidaujamo ilgalaikio makiažo poveikio? Ar užtenka prieš tai atlikti alerginės reakcijos testą? Pasak J. Karčiauskienės, toks testas būtinas. Tačiau jei alerginį tyrimą atlieka makiažo meistras, jo atlikimas ir interpretacija gali būti klaidinga. ,,Geriausia būtų, turint konkrečius pigmentus, kurie bus naudojami procedūros metu, dėl testo kreiptis į gydytoją alergologą ar dermatologą. Prasidėjus alerginei reakcijai, atsiradus bėrimams, tinimams, reiktų kreiptis į šeimos gydytoją, gydytoją dermatovenerologą ar gydytoją alergologą-klinikinį imunologą – pataria pašnekovė. – Permanentinis makiažas su laiku neretai blunka, tai priklauso nuo pigmento ir jo įvedimo gylio, bei paties organizmo medžiagų apykaitos. Esu turėjusi pacienčių, kurios atvyksta naikinti senesnio nei 10 metų ilgalaikio makiažo, kuris su laiku mažai tepasikeitė. Tačiau dažniausiai permanentas bėgant laikui keičia savo spalvą, tampa ne toks ryškus. Jei procedūra nepavyko, išsivystė alergija, pakito makiažo spalva, makiažą galima panaikinti specialiais Q bangos lazeriais.“
Vis dėl to, pasak J. Karčiauskienės, pigmento pašalinimo rezultatas priklauso nuo daugelio faktorių: pigmento įvedimo gylio, naudoto dažo, paties žmogaus organizmo. Todėl ne visada pavyksta ilgalaikį makiažą pašalinti visiškai. ,,Dažniausiai daugmaž kas mėnesį atliekamas 4-10 procedūrų kursas. Įprastai, šalinti nekokybiškai atlikto permanentinio makiažo moterys atvyksta praėjus 1-6 mėnesiams po jo atlikimo. Kita pacienčių grupė – kai po kelerių metų permanentas pakeičia spalvą ar nebetenkina jo forma. Rečiausiai savo kabinete sutinku pacientus, kuriems permanentą šalinti būtina dėl išsivysčiusios alergijos.“, – pasakoja ji. Anot gydytojos, pigmentą šalinantys lazeriai yra pavojingi akims. Todėl didžiausių keblumų kyla norint pašalinti ilgalaikį makiažą prie akies krašto.
Tad galbūt ilgalaikis makiažas yra tiesiog pernelyg rizikingas, ir nė neverta apie jį svarstyti? Anot J. Karčiauskienės, ji ilgalaikį makiažą rekomenduotų tik tada, jei nauda atsveria galimas procedūros rizikas. ,,Iš pradžių reikėtų įsitikinti, ar to jums tikrai reikia. Jei susiduriate su rimta problema, tarkime, visai neturite antakių ar lūpų kontūras sužalotas randais, išbėgęs, ir tai yra jus kamuojantis kompleksas, tuomet procedūra išties gali padėti. Vis dėl to, pasiryžus procedūrai, siūlyčiau kruopščiai pasirinkti meistrą, atlikti alerginį tyrimą su planuojamais naudoti dažais. Taip pat pradžioje rinkitės labiau paviršinį dažo įvedimą, silpnesnius pigmentus. Nors jie ir nelaikys ilgai, tačiau turės mažiau rizikų.“, – patarė gydytoja.
Visą straipsnį skaitykite žurnalo "Sveikata" Nr. 33. Straipsnio autorė: Gintarė Vasiliauskaitė