Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje. Šios ligos, tokios kaip miokardo infarktas ir insultas, dažnai siejamos su tam tikrais veiksniais, kurie padidina jų riziką. Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, susiduria su iššūkiais, susijusiais su širides ir kraujagyslių ligų paplitimu. Apžvelgsime statistikos duomenis apie rizikos veiksnius, kurie prisideda prie širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo Lietuvoje ir pasaulyje.

Statistikos duomenys apie rizikos veiksnius:

  1. Aukštas kraujospūdis. Statistikos duomenimis, pasaulyje apie 1,13 milijardo žmonių kenčia nuo aukšto kraujospūdžio ir kasmet nuo jo miršta apie 10 mln. žmonių. Lietuvoje aukšto kraujospūdžio problema taip pat yra labai aktuali. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos duomenų, 2020 m. Lietuvoje 58,7% suaugusiųjų turėjo padidėjusį kraujo spaudimą.
  2. Nutukimas. Tai yra dar vienas svarbus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, 2020 m. Lietuvoje 26,3% suaugusiųjų buvo nutukę. Pasauliniu mastu nutukimo paplitimas yra labai didelis ir tai turi rimtų pasekmių žmonių sveikatai.
  3. Rūkymas - yra vienas svarbiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Pasaulio mastu apie 8 mln. žmonių kasmet miršta dėl su rūkymu susijusių priežasčių. Lietuvoje rūkymo paplitimas taip pat yra didelis. 2020 m. apie 23% suaugusiųjų deklaravo rūkantys.
  4. Sėdimas gyvenimo būdas ir fizinio aktyvumo stoka prisideda prie širdies ir kraujagyslių ligų rizikos didėjimo. Pasaulinėje skalėje fizinio aktyvumo trūkumas yra didelė problema. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2020 m. Lietuvoje tik 38% suaugusiųjų pasiekė rekomenduojamą fizinio aktyvumo lygį.
  5. Alkoholio vartojimas. Per didelis alkoholio vartojimas gali turėti neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių ligoms, taip pat yra susijęs su didesne ŠKL rizika. Lietuvoje alkoholio vartojimas yra pakankamai didelis. 2020 m. apie 13% suaugusiųjų deklaravo, kad jie vartojo per daug alkoholio.
  6. Genetiniai veiksniai taip pat gali turėti įtakos širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Jei šeimos anamnezėje yra šių ligų atvejų, tai padidina individualią riziką.
  7. Netinkama mityba. Mitybos įpročiai, tokie kaip gausus druskos, riebalų ir pridėtinio cukraus vartojimas, taip pat gali prisidėti prie ŠKL rizikos padidėjimo.

Širdies ir kraujagyslių ligos yra rimta problema, sukelianti daug mirčių ir neįgalumų visame pasaulyje, įskaitant Lietuvą. Įvairūs veiksniai, tokie kaip aukštas kraujospūdis, nutukimas, rūkymas, sėdimas gyvenimo būdas, gausus alkoholio vartojimas, genetika ir netinkama mityba, prisideda prie šių ligų atsiradimo ir progresavimo. Siekiant sumažinti šių ligų pasireiškimo dažnį, reikia atkreipti dėmesį į prevenciją ir gyvensenos pokyčius. Edukacija, sveika mityba, fizinis aktyvumas ir rūkymo bei alkoholio vartojimo ribojimas gali padėti sumažinti šių ligų riziką ir gerinti gyvenimo kokybę. Visiems žmonėms, ypač tiems, kurie turi daugiau rizikos veiksnių, svarbu reguliariai tikrinti sveikatą, konsultuotis su gydytojais dėl prevencinių priemonių ir gydymo.

 


Kardiologų gydytojų sąrašą rasite čia.

Klinikoje atliekamos paslaugos:

Kompleksinis kardiologinis ištyrimas

Stebėsena Holterio monitoriumi

Veloergometrija

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu