Lietuvoje vis dar vyrauja kūno puošybos tatuiruotėmis kultas, nors medikai ir įspėja apie grėsmes sveikatai. Visgi atsiranda vis daugiau norinčiųjų pašalinti tatuiruotę, o specialistai tikina, kad tai tikrai nėra toks nekaltas dalykas. Manodaktaras.lt kalbasi su BIOFIRST klinikos gydytoja dermatovenerologė Sandra Bytautiene apie tai, ką reikėtų žinoti norint pašalinti tatuiruotes.

Pastaruoju metu tatuiruotes darosi vis dažniau žmonių, jos tapo itin madingos. Ką reikėtų žinoti apie riziką sveikatai?

gydytoja dermatovenerogė
Gydytoja-dermatovenerologė Sandra Bytautienė

Pirmiausia reikėtų žinoti, kad tatuiruotės gali tapti ne tik kūno puošmena, bet taip pat jos gali turėti ir neigiamų ypatybių, pavyzdžiui, tatuiruočių dažų pigmentai gali būti žalingi odai, nes jie nėra patvirtinti kaip leistinos injekcijos leisti giliai į odą. Dažuose galima rasti medžiagų, kurios sutinkamos spausdintuvų rašalo ar automobilių dažų sudėtyje. Organizmui dažų pigmentai taip pat gali turėti neigiamos įtakos, kuomet per giliai jų suleidus, dažai patenka į poodinius audinius ir kaupiasi arčiausiai tatuiruotės esančiuose limfmazgiuose.

Taip pat galimos alerginės reakcijos, kurios gali išsivystyti ūmiai arba po kurio laiko. Galimos ir retesnės komplikacijos kaip keloidinių randų ir granulomų formavimasis tatuiruotės vietoje. Jei tatuiruotė atliekama nesteriliais įrankiais, procedūros metu gali būti pernešamos kai kurios infekcijos, pvz. ŽIV, B ir C hepatitai, stabligė, TBC.

Dėl kokių priežasčių žmonės nusprendžia jas pašalinti? Ar būna ir dėl medicininių indikacijų?

Labai individualios priežastys: pacientai pamini, kad vieniems atsibodo, yra per daug matomoje vietoje, kitiems nubluko per eilę metų, kiti tai įvardija kaip „jaunystės klaidą“, pasitaiko, kad padaryta tauiruotė nepatinka artiemiems žmonėms ir pan. Praktiškai visada tatuiruotės yra šalinimos dėl estetinių priežasčių.

Ar visas tatuiruotes įmanoma pašalinti? Ar nepakenkiama odai?

Lengviau yra pašalinti vienos spalvos tatuiruotes, pvz. tamsiai mėlynos ar juodos spalvos, o sunkiau šalinamos geltonos, žalios spalvos tatuiruotės. Dažniausiai odai pakenkiama tiek, kad pacientas turėtų žinoti apie galimą liksiančią hipopigmentaciją tauiruotės vietoje, galimą randą, tuomet žinodamas visą procedūros eigą, pacientas sprendžia, ar nori šalinti tatuiruotę ar vis tik ją palikti.

tatuiruotės šalinimas lazeriu

Kokiais atvejais tatuiruočių pašalinti neįmanoma?

Labai retas pacientas prieš darantis procedūrą pasidomi, kokie dažai (jų sudėtis) bus naudojami jo tatuiruotei daryti. Sunkiau šalinti tatuiruotes virš kaulo, plonesnėje kaklo odoje, nes procedūra skausmingesnė. Kartais pašalinti tatuiruočių neįmanoma, jei jos įvestos labai giliai, tačiau tą galima suprasti ir pamatyti tik pradėjus šalinti tatuiruotę.

Kokiu būdu šalinamos tatuiruotės? Kaip vyksta procedūra? Kiek trunka? Ką reikėtų žinoti? Kaip pasiruošti?

Tatuiruotės šalinamos lazeriu, prieš tai planuojamą gydyti vietą patepus analgetiniu tepalu. Lazerio šviesą sugerdamas tatuiruotės pigmentas suskyla į daugybę dalelyčių, kurių viena dalis iškyla į odos paviršių ir nusilupa su epidermio ląstelėmis, o kitos dažo pigmento dalelytės fagocituojamos odoje esančių ląstelių makrofagų ir pašalinamos limfiniu keliu.

Procedūra trunka priklausomai nuo tatuiruotės dydžio, tai gali užtrukti 15-60 min. Dažniausiai prireikia 8-10 procedūrų kas mėnesį. Prieš procedūrą apie 2 mėn. nerekomenduojama būti ir degintis saulėje. Po procedūros oda pabąla, paskui užsideda šašeliai, kurių jokiu būdu negalima krapštyti, o prižiūrėti kaip rekomendavo procedūrą atlikęs gydytojas.

Reikėtų atsiminti, kad tatuiruotės šalinimo procedūra negali būti atliekama žmonėms, vartojantiems tam tikrus vaistus (acitretinas, izotretinoinas), nėštumo ar laktacijos metu, sergant onkologine liga ar herpes simplex infekcija norimoje gyti vietoje, įdegus.

Straipsnio autorė: Auksė Kontrimienė. Straipsnis publikuotas www.manodaktaras.lt svetainėje 2022-03-06. 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu