Ambulatoriškai chirurginiu būdu galima pašalinti įvairius darinius ausų, nosies ir gerklės srityse:
- Nosies srityje- sąaugų išdalinimą ir pašalinimą, gerybinių nosies darinių šalinimą, t.y., papilomas, piogenines granuliomas.
- Burnos ir gerklės ertmėje – pašalinti papilomas, atlikti liežuvio pasaitėlio korekciją.
- Ausų sritis – išorinės ausies gerybinių darinių šalinimą: ateromų, papilomų pašalinimą ir kt..
Dažniausiai pasitaikantys dariniai/pakitimai:
Sąaugos – gali atsirasti dėl įvairių, patirtų nosies traumų, buvusių operacijų, uždegiminių ligų. Jos gali apsunkinti kvėpavimą, obturuoja nosies landą, trikdyti uoslę. Šios sąaugos yra šalinamos vietinėje nejautroje, specialių instrumentų pagalba yra išdalinamos ir pašalinamos. Nosies landos yra tamponuojamos. Tamponai yra šalinami po 1-2 dienų. Žaizdų priežiūrai pacientas naudoja jūros vandenį, bei nosies aliejų. Apie 2 sav. turi vengti aktyvaus fizinio krūvio, tinkamai prižiūrint nosies landas – jos pakartotinai nesiformuoja.
Piogeninės granuliomos – tai gerybinis darinys, kuris susiformuoja po užsitęsusių uždegiminių procesų. Labai dažnai žmogus jų nemato, tačiau jaučia pasunkėjusį kvėpavimą pro atitinkamą šnervę. Gali kartotis kraujavimas iš nosies landos ir susidaryti šąšeliai. Piogeninė granulioma yra pašalinama pro nosies šnervę, darinys siunčiamas histologiniam ištyrimui. Esant kraujavimui žaizda yra prideginama, vėliau – tamponuojama.
Papilomos – gerybiniai dariniai, kurie yra sukeliami žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Nosies landoje augančios papilomos dažniausiai būna pavienės, auga ant kojytės. Kol papilomos yra nedidelės, jos nesukelia papildomų simptomų ir randamos atsitiktinai. Papilomai padidėjus pacientas gali jausti diskomfortą toje vietoje, gali būti apsunkintas kvėpavimas dėl ko reikia kreiptis į specialistą. Pašalinus papilomas jos išsiunčiamos tolimesniam ištyrimui. Ta pati pašalinta papiloma neataugs, tačiau gali augti naujos – tai priklauso nuo organizmo savybių.
Ateroma – gerybinis darinys, dažnai ausies kaušelio nugarinėje pusėje ar užausyje. Susidaro iš liaukų užuomazgų ar užsikišus riebalinei liaukai, kurios yra gilesniuose sluoksniuose. Darinys yra cistinis, pripildytas gleivių ar varškės konsistencijos keratino masių. Pats darinys yra neskausmingas, tačiau gali didėti, pūliuoti ir taip sukelti skausmą.
Kaip atliekamas chirurginis darinių gydymas?
Darinius, kuriuos reikia šalinti chirurginiu būdu, „Biofirst“ klinikoje operuoja gydytojas otorinolaringologas. Prieš operaciją gydytojas ištiria numatomus pašalinti darinius. Taip pat aptariama operacijos eiga, nuskausminimo būdas bei žaizdų priežiūra po procedūros. Operacijos atliekamos vietinėje nejautroje. Jeigu dariniai šalinami nosies ertmėje ar burnoje – žaizdos yra prideginamos naudojant elektrokaustiką. Jeigu šalinami odos dariniai – pjūvis susiuvamas, rekomenduojama žaizdų priežiūra.
Ar procedūros yra skausmingos?
Darinių šalinimas chirurginiu būdu dažniausiai atliekamas vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinamas darinys. Tai reiškia, kad operacijos metu pacientai skausmo nejaučia. Atliekant vietinį nuskausminimą, procedūros atlikimo vietoje galite jausti nemalonų jausmą, kol bus įdurta adata ir suleidžiami vietiniai anestetikai. Tai gali būti šiek tiek skausminga, tačiau kiekvieno skausmo barjeras yra individualus.
Kaip pasiruošti procedūrai?
Prieš procedūrą specialaus pasiruošimo dažniausiai nereikia. Prieš chirurginį darinių šalinimą rekomenduojama atlikti tam tikrus kraujo tyrimus (bendro kraujo tyrimo, krešumo rodiklių) ar širdies elektrokardiogramą. Tai priklauso nuo bendros Jūsų sveikatos būklės ir gretutinių ligų. Visa tai aptariama su chirurginę intervenciją atliksiančiu gydytoju prieš numatomą operaciją.