Ultragarsinis akies obuolio tyrimas yra plačiai taikomas oftalmologijoje. Tai greitas, efektyvus, neinvazinis tyrimas suteikiantis daug informacijos apie akies vidinės struktūros būklę. Ultragarsinis B-scan tyrimas padeda įvertinti akies vidinius audinius, jų struktūrą, bei parodo esamus pokyčius. Tai svarbiausias tyrimas nustatant stiklakūnio drumstis, kraujosruvas, stiklakūnio atšoką, tinklainės ir gyslainės atšokas.
Ultragarsinis B-scan tyrimas - vienas svarbiausių tyrimų, diagnozuojant vidinius akies navikus. Šis tyrimas padeda diferencijuoti gerybinius navikus nuo piktybinių. Tai greitas, efektyvus, neinvazinis metodas, suteikiantis daug informacijos apie akies vidinės struktūros būklę.
Ultragarsiniai tyrimai plačiai naudojami daugelyje medicinos sričių. Kadangi kaulai, riebalai ir raumenys skirtingai atspindi ultragarso bangas bei jas paverčia elektros impulsais, tokiu būdu galima stebėti žmogaus vidaus organus nepažeidžiant kūno. Todėl tai yra pirmo pasirinkimo instrumentinis tyrimas, galintis padėti nustatyti net ir tas ligas, kurių simptomų žmogus dar nejaučia.
Akių ultragarsinio tyrimo metu, gydytojas oftalmologas įvertina akies vidinius audinius, jų struktūrą, esamus pokyčius. Šis metodas vertingas tuomet, kai akies optinės terpės yra drumstos ir giliųjų akies audinių negalima įžiūrėti kitais metodais. Ultragarso virpesiai lengvai pereina akies audinius, nepriklausomai nuo jų skaidrumo. Nustatoma patologinio židinio forma, dydis, topografija.
Kokios yra šio tyrimo indikacijos?
Šį tyrimą paskiria gyd. oftalmologas, kai neįmanoma apžiūrėti akių dugno kitais metodais (esant drumstoms terpėms (pvz.: pažengusios kataraktos atveju)). Paprastai ultragarsinis akių ištyrimas atliekamas, kai:
- Pacientas skundžiasi plaukiojančiomis drumstimis akyje (“muselėmis”);
- Atsiranda blykčiojimo, žaibavimo akyse pojūtis;
- Staiga sutrinka matymas (tarsi užslinkus tamsiai “užuolaidai” akyse);
- Įtariamas akių navikas (jo išmatavimui ir diferencijavimui);
- Patiriama akies trauma ir yra pakraujavimas į akies vidų;
Sergant pažengusia cukralige, taip pat galimas prikraujavimas į stiklakūnį ar galima tinklainės atšoka; tokiais atvejais irgi rekomenduojama atlikti akių ultragarsinį ištyrimą.
Kaip atliekamas ultragarsinis akies obuolio tyrimas tyrimas?
Tyrimas atliekamas, nesiliečiant tiesiogiai prie akies - echoskopuojama per užmerktus vokus. Kaip ir kitų organų ultragarsiniuose tyrimuose, taip ir šiuo atveju echoskopuojama vieta (akių vokai) patepami geliu, pridedamas specialus daviklis. Monitoriuje matomas padidintas vaizdas, leidžiantis įvertinti tas akies struktūras, kurių plika akimi, ar paprastais, įprastais instrumentais galima ir nepamatyti.
Ar reikia specialaus pasiruošimo šiam tyrimui?
Specialaus pasiruošimo prieš šį tyrimą nereikia. Jokie vaistai į akis nėra lašinami; geliu ištepami tik akių vokai. Rekomenduojama būti nusivalius akių makiažą.
Ar ultragarsinis akies obuolio tyrimas yra skausmingas? Ar sukelia diskomfortą?
Tyrimas yra neskausmingas ir papildomo diskomforto nesukelia. Vokuose juntamas vėsus gelis (nuvalomas po tyrimo) ir daviklio prisilietimas.
Ar ultragarsinis akie obuolio tyrimą reikia atlikti profilaktiškai, ar tik esant įvairių nusiskundimų?
Profilaktiškai tyrimo atlikti nereikia, jį paskiria gydantis oftalmologas. Net ir esant aukščiau išvardintoms indikacijoms, ne visada prireikia ultragarsinio akių ištyrimo.
Kada šio tyrimo atlikto negalima? (Kontraindikacijos)
Esant infekcijai, pūlingam procesui akyse, atviroms vokų žaizdoms.
Ultragarsinį akies obuolio ištyrimą atlieka gyd. oftalmoonkologas, dr. Jurgis Trumpaitis:
Daugiau apie šį gydytoją sužinosite čia.