Biofirst klinikos gydytojas otolaringologas Jonas Smirnovas mums papasakos apie tonzilitą - ligą, kuri neigiamai veikia mūsų gomurines tonziles. Šis uždegimas gali pasireikšti tiek ūmiu, tiek lėtiniu pavidalu ir gali turėti įvairius simptomus, priklausomai nuo paciento amžiaus ir sveikatos būklės. Gydytojas taip pat aptaria veiksnius, kurie gali sukelti šią ligą vasaros metu, nurodo simptomus ir ligos atsiradimo priežastis tarp vaikų ir suaugusiųjų, ir atkreipia dėmesį į gydymo metodus, profilaktiką ir galimas komplikacijas, kurios gali atsirasti, jei liga nebus tinkamai gydoma.

Tonzilito esmė: ką mums reikėtų žinoti?

Tonzilitas yra uždegiminis procesas, kuris paveikia gomurines tonziles, esančias ryklės šonuose, - aiškina gydytojas J. Smirnovas. Šios tonzilės vaikams yra pagrindinė kūno gynybos linija nuo infekcijų, veikiančios kaip pirmoji gynybos linija nuo ligas sukeliančių įvairių patogenų, tokių kaip bakterijos ir virusai. Tonzilitas atsiranda, kai ši apsauginė sistema tampa pažeidžiama ir uždegimas prasideda, sukeldamas nemalonius simptomus ir grėsdamas patogeninėmis komplikacijomis.

Kodėl vasarą susirgti tonzilitu yra lengviau?

Pasak gydytojo, yra keletas priežasčių, kodėl vasarą, sergant tonzilitu, ligos eiga gali būti lengvesnė. Daugelis žmonių mano, kad šaltuoju metų laiku dažniau sergame, nes šaltas oras silpnina mūsų imuninę sistemą, bet tai nėra visiškai teisinga. Tiesą sakant, vasarą yra keletas specifinių veiksnių, kurie gali padidinti tonzilito riziką. Vienas iš šių veiksnių yra didelis karščio ir drėgmės kiekis, kuris gali sukelti gerklų tonzilių patinimą ir uždegimą. Be to, vasaros metu daugiau laiko praleidžiame lauke, kur yra daugiau galimybių susidurti su patogenais, tokiu būdu padidinant riziką susirgti tonzilitu. Ne paskutinėje eilėje yra faktas, kad vasaros metu dažnai keičiame aplinką iš karštos į šaltą – kondicionierių naudojimas ir beatodairiškas šaltų ledų valgymas taip pat gali prisidėti prie lengvo ligos prasidėjimo. Taip pat dėl didesnio karščio ir prakaitavimo, mūsų kūnas gali tapti dehidratuotas, o tai silpnina imuninę sistemą ir padidina infekcijos riziką.

Kaip tonzilitas pasireiškia vaikų ir suaugusiųjų tarpe?

LOR gydytojas J.Smirnovas pateikia išsamią informaciją apie skirtingus simptomus, kurie gali pasireikšti tarp vaikų ir suaugusiųjų. Vaikams, sergantiems tonzilitu, būdingi karščiavimas, galvos skausmas, gerklės skausmas, sunkumas ryjant maistą, o kai kuriais atvejais netgi ausies skausmas. Jie gali taip pat patirti pilvo skausmą, nes maži vaikai dažnai nuryja uždegimo produktus, kurie gali dirginti skrandį. Be to, vaikai gali būti labai jautrūs, negali miegoti ir netgi gali prarasti apetitą. Suaugusiems tonzilitas gali pasireikšti stipriu ryklės skausmu, bendru nuovargiu, raumenų skausmu, gerklės paraudimu ir išsiplėtusiomis gomurio tonzilėmis su baltomis ar geltonomis dėmėmis.

Kaip galima apsisaugoti nuo tonzilito ir kokie yra gydymo būdai?

Tonzilito prevencija yra labai svarbi ir apima tiek elgesio, tiek higienos pokyčius - sako Biofirst gydytojas otorinolaringologas J.Smirnovas. Pirmiausia, reikėtų vengti kontaktų su sergančiais žmonėmis. Dažnas rankų plovimas ir dezinfekcija, įskaitant ir po to, kai esate viešose vietose, gali padėti sumažinti riziką. Taip pat svarbu palaikyti sveiką mitybą ir tinkamai hidratuoti kūną, ypač vasarą, kai karščio poveikis gali padidinti dehidratacijos riziką. Jei jau susirgote tonzilitu, gydytojas J.Smirnovas nurodo, kad gydymas gali skirtis priklausomai nuo ligos sukėlėjo. Virusinės infekcijos, kurios dažnai sukelia tonzilitą, dažniausiai gydomos simptomų malšinimu ir kūno poilsio taikymu. Tačiau, bakterinės infekcijos, ypač streptokokinės infekcijos, paprastai reikalauja antibiotikų. Svarbu nepamiršti, kad gydymo kursą turėtų nustatyti ir stebėti gydytojas, siekiant užtikrinti teisingą diagnozę ir vengti galimų komplikacijų.
Pagrindinis gydymas esant tiek virusiniam, tiek bakteriniam tonzilitui yra skausmo malšinimas. Tam naudojami vietinio veikimo preparatai nuo uždegimo: purškalai, tirpalai arba pastilės. Mažiems vaikams (nuo 2 iki 3–4 m.) rekomenduojama naudoti čiulpinukus nuo skausmo ir purškalus. Svarbu, kad purškalai nebūtų aitrūs. Skausmą malšinti taip pat galima paracetamoliu ar ibuprofenu. Rekomenduojama vartoti kelis sudėtinius veikliuosius elementus turinčius, nuskausminamuoju, priešuždegiminiu, antivirusiniu (ar antibakteriniu) poveikiu pasižyminčius preparatus.
Skausmo malšinimas būtinas, kadangi dėl didelio skausmo ligoniui darosi sunku valgyti ir gerti. Per mažas skysčių kiekis neigiamai veikia ligonio savijautą – tuomet tiek virusų, tiek bakterijų toksinai labiau veikia termoreguliacinį centrą ir intoksikuoja organizmą. Geriant daug šiltų skysčių yra atskiedžiamas kraujas ir toksinų koncentracija mažėja.

Tonzilitas, nepaisant savo didelio paplitimo, nėra labai paprasta liga. Jei ji nėra tinkamai diagnozuota ir gydoma, gali atsirasti rimtų komplikacijų. Jei tonzilitas lieka negydomas, gali išsivystyti komplikacijos, tokios kaip peritonsiliarinis abscesas, kuris yra sunkus ir gali reikalauti chirurginio gydymo - įspėja J. Smirnovas. Be to, streptokokinis tonzilitas gali sukelti sunkias sistemines komplikacijas, tokias kaip reumatinis karščiavimas arba glomerulonefritas. Svarbu suprasti, kad tonzilitas nėra tik paprasčiausias gerklės skausmas - tai rimta būklė, kuri, jei nėra tinkamai gydoma, gali turėti ilgalaikių pasekmių.

Gydytojas J. Smirnovas pabrėžia, kad taip pat reikėtų nepamiršti nuolat rūpintis savo sveikata ir stiprinti organizmą. Itin svarbu sveikai ir subalansuotai maitintis, būti fiziškai aktyviems, skirti laiko veiklai, kuri padėtų atsikratyti per dieną susikaupusios įtampos ir streso, sureguliuoti miego-poilsio režimą, daugiau laiko praleisti gryname ore. Siekiant užtikrinti reikiamą reikalingų vitaminų ir mineralų kiekį organizme, pasitarus su šeimos gydytoju, galima vartoti maisto papildus.

Būkite atidūs savo ir savo vaikų sveikatai, ir nepamirškite, kad kiekviena liga yra lengviau išvengti, nei ją gydyti.


Gydytojų otorinolaringologų sąrašą rasite čia.

Klinikoje atliekamos paslaugos:

Audiometrija

Nosies, nosiaryklės endoskopinis tyrimas

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu