Trumparegystė ar toliaregystė, įgimta katarakta ar glaukoma, ar netgi piktybinis navikas retinoblastoma – tokie regėjimo sutrikimai ar akių ligos gali būti nustatomos per profilaktinius akių patikrinimus. Vaikų oftalmologė Rūta Kėvelaitienė portalui manodaktaras.lt sako, jog labai svarbu laiku tikrinti vaikų akis ir nepraleisti nė vieno gydytojo paskirto vizito pas specialistus.

Pirmasis akių patikrinimas – gimdymo namuose

Pasak gydytojos oftalmologės, pirmasis akių patikrinimas atliekamas naujagimiams dar tebebūnant gimdymo namuose. „Atliekamas akių dugno reflekso tyrimas. Yra žiūrima, ar skaidrios optinės terpės, ar nėra kažkokių įgimtų ligų. Žiūrima, ar nėra gimdymo traumų, ar nėra kraujosruvų akių tinklainėje, ar naujagimis neturi kokių įgimtų infekcinių ligų. Tai ypač svarbu, jeigu gimdymas buvo sunkesnis“, – sako gydytoja R.Kėvelaitienė.gydytoja oftalmologė

Medikai ypatingą dėmesį skiria neišnešiotiems naujagimiams. Svarbu įsitikinti, ar nėra retinopatijos. Ji nustatoma vos gimusiems kūdikiams, o šią ligą dažniausiai sukelia per mažas gimimo svoris, per mažas išnešiotumo laikas ar didelė deguonies koncentracijos dozė, kurią gauna neišnešiotas naujagimis. Jeigu retinopatija nustatoma, gali būti taikomas gydymas lazeriu.

Parsivežus naujagimį namo, tėvai turėtų atkreipti dėmesį, ar 3-4 savaitę nepradeda traiškanoti vaiko akytės, ar neatsiranda pūlingų išskyrų. „Taip gali nutikti dėl ašarų takų nepraeinamumo. Tarp akių ir nosies esančiame kanale būna toks „želatininis“ kamštis, kuris įprastai gimdymo metu suyra. O jeigu nesuyra, ašaros negali nutekėti į nosį, tada akys gali pradėti pūliuoti ir traiškanoti“, – tvirtina medikė. Tokiu atveju ji rekomenduoja pasirodyti oftalmologui, nes labai stipriai supūliavusios akys gydomos antibiotikais. „Dar labai svarbu tėvams išmokti tinkamai daryti masažą, kuris padeda kanale esantį kamštį suardyti“, – pastebi R.Kėvelaitienė. Jeigu iki vienerių metų to padaryti nepavyksta, tuomet vaikams atliekamas akių latakų zondavimas.

Pirma pilna apžiūra iki pirmojo gimtadienio

Pasak medikės, pirmas pilnas vaiko akių patikrinimas turėtų įvykti iki pirmojo gimtadienio. Gydytoja  rekomenduoja ateiti kiek anksčiau, kai vaikučiui 7-8 mėnesiai, nes tokio amžiaus vaikučius lengviau apžiūrėti. „Jie būna smalsūs, ne tokie baikštūs, o po pirmojo gimtadienio mažyliams prasideda ir „ožiukai“, apžiūra gali būti ne tokia kokybiška. Per šią apžiūrą mažyliai dar nemoka kalbėti, negali įvardinti, ką mato. Tad mes žiūrime, kaip vaiko akys seka šviesą, žaisliuką, stebime akių judesius, ar nėra žvairumo“, – pasakoja akių gydytoja.

Medikė įspėja tėvus, jog kūdikiai iki 4-5 mėnesių amžiaus gali pažvairuoti, tai yra normalu. Tačiau, jeigu žvairumas išlieka ir vėliau, pasak R.Kėvelaitienės, tėveliai turėtų sunerimti ir kreiptis į akių gydytoją nelaukiant pirmojo gimtadienio apžiūros. „Apžiūros metu, nesvarbu kokio amžiaus vaikus tikriname, visada yra plečiami vyzdžiai. Kodėl tą reikia daryti? Tik išplėtus vyzdžius, galima tiksliai sužinoti, kokia yra akių refrakcija ir geriau apžiūrėti akių dugno detales“, – sako vaikų akių ligų gydytoja.

Trijų metų vaiko apžiūra

Jeigu vaiko akys vystosi normaliai, nėra nustatyta jokių patologijų, į antrą apžiūrą reikia atvykti sulaukus trijų metų. „Tokio amžiaus vaikai įprastai jau kalba, pasako medikams, kokius mato paveikslėlius, tad apžiūrėti akys pavyksta kokybiškiau. Jeigu nepastebime jokių nukrypimų nuo normų, kita akių apžiūra numatoma prieš mokyklą, 6-7 metų amžiaus“, – sako gydytoja oftalmologė.

Vaiku akiu patikra

R.Kėvelaitienė atkreipia tėvų dėmesį, kad maži vaikai įprastai būna toliaregiai, o toliaregystė išaugama iki 7-8 metų. Visgi, jeigu vaikui augant, tėvai pastebi, jog mažylis žiūri prisimerkęs ar užmerkęs vieną akį, galbūt uždengia ją ranka, nori arčiau prieiti prie televizoriaus, žaisdamas su žaisliukais ar vartydamas knygą, bando prisitraukti daiktus arčiau akių, medikė pataria nelaukti ir atvykti pasirodyti akių gydytojui.  

Būna ir taip, kad medikai nustato, jog abi vaiko akys mato labai skirtingai, jas skiria net kelios dioptrijos, o kartais viena akis būna „tinginė“. „Jeigu viena akimi vaikas ryškiai nemato, ji neperduoda informacijos į smegenis, kurios būtent ją ir „apdoroja“, tada akis įpranta tinginiauti. Laikui bėgant tas sugebėjimas sumenksta. Akis tarsi visiškai sveika, bet savo funkcijos atlikti nesugeba“, – pastebi gydytoja oftalmologė. Todėl per profilaktinius patikrinimus nustačius tokius sutrikimus ir galima sustabdyti tokią grėsmę.

Rizikos faktoriai – paveldimumas ir ekranai

„Visada tėvų paklausiu, ar šeimos nariai nesiskundžia regėjimo sutrikimais, neturi įgimtų akių ligų. Nes, jeigu abu tėvai yra trumparegiai, nešioja akinius, tai yra didelė tikimybė, kad vaikas irgi paveldės šią refrakcijos ydą“, – sako gydytoja R.Kėvelaitienė.

Pasak medikės, tėvai neretai klausia, kokio amžiaus vaikams jau galima šiek tiek naudoti išmaniuosius įrenginius. „Iki 2 metų rekomenduojama visai neduoti, o nuo 3 metų – viena valanda, bet su pertraukomis kas 15-20 minučių. O jeigu abu tėvai nešioja akinius, tai tik pusvalandis“, – pataria akių gydytoja.

Medikės teigimu, akių vystymuisi yra labai svarbus vaiko buvimas lauke. Ir dėl gryno oro, ir dėl to, kad kai akys mato natūralią šviesą, jos ne taip greitai auga. Nes daug žiūrint iš arti, stebint ekranus, skaitant knygas, nedarant pertraukų, akių augimas paspartėja, pradeda vystytis trumparegystė ir ji sparčiai progresuoja. „Tėvams patariame su vaikais nuo mažų dienų susitarti laikytis tokios taisyklės: kiek pabuvai lauke, pusę to laiko gali pažaisti kompiuteriu: pabuvai valandą – pusvalandis prie ekrano“, – pataria  gydytoja oftalmologė.

Kodėl vaikui skauda galvą?

Kai vaikai pradeda mokytis, būtina juos įpratinti prie tvarkingo dienos režimo. Ruošiant namų darbus, būtina daryti pertraukas. Kas 15 minučių. Pasak akių gydytojos, skaitant ir mokantis labai svarbus tinkamas apšvietimas: nei per ryškus, nei per silpnas. Vaikai neturėtų skaityti gulėdami lovoje, tik sėdėdami ir kuo natūralesnėje šviesoje.

Medikės praktikoje yra buvęs ne vienas atvejis, kai tėvai kreipiasi ieškodami vaiko galvos skausmo priežasties. „O tai gali būti užsilikusi toliaregystė, kurią vaikai paprastai išauga 7-8 metų. Tad jeigu vaikas skundžiasi galvos skausmu, nuovargiu, vis nori pagulėti. Išplėtę vaiko akių vyzdžius  pamatome, kad toliaregystė pagal amžių šiek tiek per didelė, tada vaikams paskiriami akiniai darbui iš arti ir nemalonūs pojūčiai dingsta“, – patirtimi dalinasi vaikų akių gydytoja.

Būtina nešioti paskirtus akinius

Nors akiniai šiais laikais nėra tokia reta regėjimo koregavimo priemonė, bet, pasak medikės, vis dar pasitaiko tėvų, kurie nenori sutikti su tokia medikų rekomendacija. „Trumparegis vaikas turi matyti vienetą – 100 proc. Būna, kad tėvai nusprendžia per vasarą leisti vaikui nenešioti akinių, tikėdamiesi, kad akys pailsės ir sustiprės,  deja, dažniausiai rudenį jau tenka konstatuoti, kad trumparegystė progresavo ir tenka skirti stipresnius akinius“, – pastebi R.Kėvelaitienė.

Jos teigimu, akių gydytojų tikslas, kad vaikui augant minusinės dioptrijos didėtų kuo lėčiau. Nes žmogaus akys auga ir vystosi iki 18-20 metų ir kartais dar ilgiau, tad, jeigu nuo pirmos klasės kas vienerius metus prisidėtų po vieną dioptriją, tai pilnametystę jis pasitiktų su didele minusų kolekcija. „Mūsų tikslas, kad trumparegių vaikų regėjimas neblogėtų, o jeigu visgi akinius reikia pastiprinti, tai kuo mažesniu skirtumu. Kitą apsilankymą paprastai skiriame po pusmečio“, – sako gydytoja oftalmologė. Medikė pataria jokiu būdu nepraleisti paskirto vizito, nes trumparegystė gali progresuoti ir per pusmetį, jeigu vaikas nešioja per silpnus akinius. „Korekcija turi būti tiksli ir ne per silpna“, – sako vaikų akių gydytoja.

Per profilaktinius patikrinimus nustatomos ir rimtesnės patologijos

Gydytoja oftalmologė R.Kėvelaitienė pasakoja, kad pasitaiko atvejų, kai per profilaktinius patikrinimus vaikams nustatomos ir rimtesnės akių ligos. „Pasitaiko nustatyti ir įgimtą kataraktą, įgimtą glaukomą, kai spaudimas akyje būna per didelis. Kartais pastebime asimetriją. Pasitaiko įgimtų infekcinių ligų, kartais akių dugne pastebime įvairius židinius. Pasitaiko paveldimų ligų“, – teigia akių gydytoja. Jos teigimu, bene rimčiausia patologija – tai retinoblastoma, piktybinis navikas, kuris diagnozuojamas mažiems vaikams.

Straipsnio autorė: Auksė Kontrimienė. Straipsnis publikuotas www.manodaktaras.lt svetainėje 2021-12-14.

 


Gydytojų oftalmologų sąrašą rasite čia.

Klinikoje atliekamos paslaugos:

Išsamus vaiko akių ištyrimas

Akių tyrimai

Ultragarsinis akies obuolio ištyrimas

Chirurginis akių vokų darinių šalinimas

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu