Vainikinių širdies arterijų (koronarinė) liga (VAL) yra viena iš dažniausių širdies ir kraujagyslių ligų, kuri atsiranda dėl širdies kraujagyslių susiaurėjimo ar užsikimšimo, dėl ko kraujas negali laisvai tekėti į širdies raumenį. Vainikinių arterijų širdies liga yra rimta širdies patologija, galinti sukelti mirtį, tačiau laiku diagnozuota ir tinkamai gydoma gali būti kontroliuojama. Šiame straipsnyje aptariama, kokios yra koronarinės širdies ligos priežastys, kaip nuo jos apsisaugoti, kokie yra pagrindiniai ligos simptomai, diagnostikos priemonės, ligos statistika Lietuvoje ir pasaulyje, kokie yra pažangūs gydymo būdai.
Kokios yra vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos priežastys?
Koronarinės širdies ligos priežastys yra daugialypės ir dažnai susijusios su gyvensena ir kitomis sveikatos sąlygomis. Galime išvardinti kelias pagrindinės koronarinės širdies ligos priežastis:
- Aukštas cholesterolio lygis. Jei cholesterolio koncentracija nėra sumažinama, aukštas cholesterolio lygis padidina kraujagyslių susiaurėjimo riziką.
- Aukštas kraujospūdis. Jeigu nėra kontroliuojamas, aukštas kraujospūdis gali sukelti kraujagyslių pažeidimus, kurių pasekmė gali būti koronarinė širdies liga.
- Rūkymas. Rūkymas yra dažniausias ir ypatingai pavojingas koronarinės širdies ligos rizikos veiksnys, kada rūkantys žmonės daug dažniau susiduria su kraujagyslių susiaurėjimu ir užsikimšimu ir jaunesniame amžiuje.
- Nesubalansuota mityba. Nesubalansuota mityba gali sukelti aukštą cholesterolio lygį, ko pasekme gali būti kitos sveikatos patologijos, tokios kaip antsvoris, podagra, kraujospūdžio padidėjimas, cukrinis diabetas ir kitos sveikatos patologijos, susijusios su dažnesnėmis kraujagyslių ligomis.
- Sėdimas gyvenimo būdas, nejudra, mažas fizinis aktyvumas. Sėdimas gyvenimo būdas gali padidinti kraujospūdžio ir cholesterolio lygio riziką, dėl ko gali atsirasti koronarinė širdies liga.
- Nutukimas. Nutukimas labai dažnai yra susijęs su aukštu kraujospūdžiu, aukštu cholesterolio lygiu ir ir ypač dažnai su 2 tipo cukriniu diabetu, kas yra labai pavojinga kraujagyslių sveikatai.
- Paveldimumas. Koronarine širdies liga gana dažnai turi polinkį sirgti vienos šeimos nariai, todėl jei jūsų šeimoje yra sergančiųjų šia liga, todėl šia problema reikėtų susirūpinti asmenims, turintiems artimų giminių tarpe koronarinės širdies ligos atvejų.
Kaip apsisaugoti nuo vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos?
Nuo vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos apsisaugoti galima keliomis paprastomis priemonėmis:
- Laikykitės sveikos ir subalansuotos mitybos principų. Sveika ir subalansuota mityba yra esminis veiksnys, padedantis išlaikyti sveiką širdį. Rekomenduojama vengti perdirbtų ir per daug riebių maisto produktų, taip pat sumažinti druskos ir cukraus kiekį maisto produktuose. Pirmenybę teikite daržovėms, vaisiams, grūdams, liesai mėsai, žuviai, riešutams ir sėkloms.
- Stenkitės gauti fizinio krūvio. Fiziniai pratimai gali padėti kontroliuoti kraujospūdį, cholesterolio lygį ir kūno svorį, kurie yra tiesiogiai susiję su koronarine širdies liga. Rekomenduojama mankštintis bent 30-40 minučių kasdien arba 150-300 minučių per savaitę, atliekant vidutinio sunkumo aerobikos pratimus.
- Nutukimo prevencija. Nutukimas yra koronarinės širdies ligos rizikos veiksnys. Siekiant išvengti nutukimo, rekomenduojama išlaikyti sveiką kūno svorį, laikytis subalansuotos mitybos, aktyviai gyventi ir vengti riebaus, perdirbto ir ypač saldaus maisto.
- Stenkitės sumažinti streso lygį. Stresas yra susijęs su padidėjusiu kraujospūdžiu ir padidėjusiu cholesterolio lygiu, todėl stengiantis sumažinti streso lygį, galima sumažinti ir koronarinės širdies ligos riziką. Siekiant sumažinti streso lygį, rekomenduojama atlikti atsipalaidavimo pratimus, praktikuoti jogą arba meditaciją, taip pat lengvinti savo dienotvarkę ir susidaryti tokius prioritetus, kurie įgalintų mažinti per didelį darbo krūvį ir psichologinę įtampą.
Kokie yra pagrindiniai vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos simptomai?
Dažniausiai pasitaikantys koronarinės širdies ligos simptomai:
- Krūtinės skausmas. Krūtinės skausmas ar pacientai dažnai apibūdina kaip spaudimą, sunkumą, skausmą ar deginimą krūtinėje (vadinama „krūtinės angina“), kuris dažniausiai gali pasireikšti su nedideliu fiziniu aktyvumu (einant lygia gatve , lipant laiptais) ir tai riboja paciento aktyvumą, fizinį pajėgumą. Atskirais atvejais skausmas plinta į rankas, pečius, kaklą ar nugarą, dažnai yra lydimas dusulio , fizinio krūvio toleravimo sumažėjimu.
- Kvėpavimo sunkumai. Sunkus kvėpavimas, dusulys. Dusulys gali pasireikšti gali pasireikšti ramybės būsenoje arba po fizinio aktyvumo.
- Pykinimas ir vėmimas. Koronarinė širdies liga gali sukelti pykinimą ir vėmimą, kartais kartu su krūtinės skausmu.
- Chroniškas nuovargis yra dažnas simptomas, susijęs su koronarine širdies liga. Šis simptomas gali atsirasti dėl to, kad širdies raumuo negauna pakankamai kraujo ir deguonies, kad užtikrintų normalų organizmo veikimą.
Kaip diagnozuojama vainikinių širdies arterijų (koronarinė) liga?
Koronarinės širdies ligos diagnozė apima įvairias procedūras, kurios leidžia nustatyti širdies ir kraujagyslių būklę ir diagnozuoti kraujagyslių susiaurėjimą ar užsikimšimą. Diagnostinių procedūrų sąrašas nėra labai ilgas:
- Elektrokardiograma (EKG). EKG yra neinvazinis bandymas, kuris registruoja širdies elektrinę veiklą ir gali parodyti ar esama širdies raumens pažeidimų.
- Fizinio krūvio testas. Šis testas susideda iš fizinio aktyvumo, pvz., važiavimo ant dviračio ar bėgimo ant takelio, po kurių jūsų širdies ir kraujagyslių būklė yra vertinama. Nustatomas paciento fizinio pajėgumo lygis, kraujo spaudimo pokyčiai , širdies ritmo ir elektrokardiogramos pokyčiai krūvio metu.
- Koronarinė angiografija. Tai invazinis tyrimo būdas, kurio metu kraujagyslės yra užpildomos kontrastu, o širdies arterijų tyrimas yra atliekamas rentgeno spinduliais. Diagnozavimo metu yra nustatomas kraujagyslių susiaurėjimas ar užsikimšimas. Šis tyrimas yra invazinis, todėl yra skiriamas gydytojo kardiologo, atlikus pradinį ištyrimą.
- Magnetinio rezonanso angiografija (MRA). Tai neinvazinis diagnostikos metodas, naudojantis stiprius magnetinius laukus ir radijo dažnius, kurio metu padaromas kraujagyslių sistemos vaizdas.
- Kompiuterinė tomografija ir kalcio indekso nustatymas. Daugiasluoksnė širdies kompiuterinė tomografija (DKT) – vaizdinis metodas, kuris leidžia pamatyti širdies vainikines arterijas be invazinės procedūros (be zondavimo - koronarografijos). Procedūra atliekama aparatu – kompiuteriniu tomografu, suleidžiant į veną tirpalo su jodu.
- Vainikinių arterijų kalcio indeksas yra patikima priemonė pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų pasekmių rizikai įvertinti, parodo vainikinių arterijų kalcio kiekį ir yra stiprus kalcifikuotos vainikinių arterijų plokštelės žymuo.
Vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos statistika Lietuvoje ir pasaulyje
Vainikinių arterijų širdies liga yra viena iš dažniausių mirties priežasčių pasaulyje. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, kiekvienais metais nuo koronarinės širdies ligos yra miršta daugiau nei 7 mln. žmonių. Lietuvos mastu ši širdies liga taip pat yra ne maža problema. Širdies ir kraujagyslių ligų registras rodo, kad nuo 2016 metų koronarinės širdies ligos mirtingumas kasmet mažėja, tačiau vis dar yra viena iš didžiausių mirties priežasčių šalyje. 2019 metais koronarinės širdies ligos sukėlė daugiau nei 4 tūkst. mirties atvejų.
Kaip gydoma vainikinių širdies arterijų (koronarinė) liga?
Vainikinių širdies arterijų (koronarinė) liga gali būti gydoma įvairiais būdais, priklausomai nuo paciento sveikatos būklės ir ligos sunkumo. Paprastai taikomi šie gydymo metodai:
- Medikamentinis gydymas. Yra daug medikamentų, kurių pagalba galima kontroliuoti koronarinę širdies ligą, įskaitant kraujospūdžio reguliavimo vaistus, vaistus nuo cholesterolio, krūtinės skausmą mažinančius vaistus ir kraują skystinančius vaistus.
- Širdies kraujagyslių stentavimas. Širdies kraujagyslių stentavimas atliekamas kai yra labai didelis širdies arterijų spindžio susiaurėjimas. Tai yra invazinis gydymas, kai į kraujagyslę įvedamas mažas metalinis vamzdelis (stentas), kurio pagalba šalinami kraujagyslių susiaurėjimai ir užsikimšimai.
- Širdies operacija. Kai kraujagyslių susiaurėjimai yra daugybiniai, norint juos pašalinti gali prireikti chirurginės operacijos.
Koronarinė širdies liga yra rimta ir dažna širdies ir kraujagyslių liga, tačiau yra daug būdų, kaip ją kontroliuoti ir gydyti. Valgant sveikai, reguliariai sportuojant, stengiantis išlaikyti sveiką kūno svorį, mažinant stresą ir rūkymą, galima reikšmingai sumažinti koronarinės širdies ligos riziką. Turint vainikinių širdies kraujagyslių ligos simptomų labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją, kad būtų galima atlikti tinkamą diagnozę ir gydymą. Galiausiai, svarbu suprasti, kad prevencija yra geresnis problemos sprendimo būdas (nei gydymas), todėl stenkitės laikytis sveiko gyvenimo būdo ir atkreipti didesnį dėmesį į savo širdies ir kraujagyslių sveikatą.
Priešingu atveju, ignoruojant simptomus ir nedarant savalaikės diagnostikos, gali atsirasti rimtų sveikatos pasekmių, įskaitant mirtį. Todėl, svarbu reguliariai sekti savo sveikatos būklę, stebėti ir nagrinėti kiekvieną neįprastą širdies veiklos simptomą ir laiku kreiptis į specialistą.
Visuomenės švietimas ir ligų prevencija yra vienas svarbiausių būdų kovoti su vainikinių širdies arterijų liga. Švietimo iniciatyvos, kurios teikia informaciją apie ligą, simptomus, gydymo ir prevencijos būdus, yra būtinos siekiant užkirsti kelią ligai ir išvengti jos pasekmių.
Vainikinių arterijų liga yra rimta ir pavojinga būklė, kurią svarbu laiku nustatyti, diagnozuoti ir gydyti. Simptomų, kaip krūtinės skausmas, dusulys ir pykinimas, ignoravimas gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant mirtį. Svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo, reguliariai atlikti medicininius tyrimus, stebėti savo sveikatos būklę ir laiku kreiptis į gydytoją. Taip pat svarbu suprasti, kad norint išvengti koronarinės širdies ligos ar kitų širdies ir kraujagyslių patologijų, reikia visą gyvenimą laikytis sveikos gyvensenos principų. Ankstyva ligų prevencija, rizikos veiksniu mažinimas bei koregavimas ir ligos nebuvimas visais atvejais yra geriau nei gydymas, todėl primygtinai rekomenduojame laikytis sveiko gyvenimo būdo!
Gydytojų kardiologų sąrašą rasite čia.
Klinikoje atliekamos paslaugos:
Kompleksinis kardiologinis ištyrimas
Stebėsena Holterio monitoriumi
Širdies echoskopija (echokardiografija)