Vainikinių širdies arterijų (koronarinė) liga (VAL) yra viena iš dažniausių širdies ir kraujagyslių ligų, kuri atsiranda dėl širdies kraujagyslių susiaurėjimo ar užsikimšimo, dėl ko kraujas negali laisvai tekėti į širdies raumenį. Vainikinių arterijų širdies liga yra rimta širdies patologija, galinti sukelti mirtį, tačiau laiku diagnozuota ir tinkamai gydoma gali būti kontroliuojama. Šiame straipsnyje aptariama, kokios yra koronarinės širdies ligos priežastys, kaip nuo jos apsisaugoti, kokie yra pagrindiniai ligos simptomai, diagnostikos priemonės, ligos statistika Lietuvoje ir pasaulyje, kokie yra pažangūs gydymo būdai.

Kokios yra vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos priežastys?

Koronarinės širdies ligos priežastys yra daugialypės ir dažnai susijusios su gyvensena ir kitomis sveikatos sąlygomis. Galime išvardinti kelias pagrindinės koronarinės širdies ligos priežastis:

 • Aukštas cholesterolio lygis. Jei cholesterolio koncentracija nėra sumažinama, aukštas cholesterolio lygis padidina kraujagyslių susiaurėjimo riziką.
 • Aukštas kraujospūdis. Jeigu nėra kontroliuojamas, aukštas kraujospūdis gali sukelti kraujagyslių pažeidimus, kurių pasekmė gali būti koronarinė širdies liga.
 • Rūkymas. Rūkymas yra dažniausias ir ypatingai pavojingas koronarinės širdies ligos rizikos veiksnys, kada rūkantys žmonės daug dažniau susiduria su kraujagyslių susiaurėjimu ir užsikimšimu ir jaunesniame amžiuje.
 • Nesubalansuota mityba. Nesubalansuota mityba gali sukelti aukštą cholesterolio lygį, ko pasekme gali būti kitos sveikatos patologijos, tokios kaip antsvoris, podagra, kraujospūdžio padidėjimas, cukrinis diabetas ir kitos sveikatos patologijos, susijusios su dažnesnėmis kraujagyslių ligomis.
 • Sėdimas gyvenimo būdas, nejudra, mažas fizinis aktyvumas. Sėdimas gyvenimo būdas gali padidinti kraujospūdžio ir cholesterolio lygio riziką, dėl ko gali atsirasti koronarinė širdies liga.
 • Nutukimas. Nutukimas labai dažnai yra susijęs su aukštu kraujospūdžiu, aukštu cholesterolio lygiu ir ir ypač  dažnai su 2 tipo cukriniu diabetu, kas yra labai pavojinga kraujagyslių sveikatai.
 • Paveldimumas. Koronarine širdies liga gana dažnai turi polinkį sirgti vienos šeimos nariai, todėl jei jūsų šeimoje yra sergančiųjų šia liga, todėl šia problema reikėtų susirūpinti asmenims, turintiems artimų giminių tarpe koronarinės širdies ligos atvejų.

Kaip apsisaugoti nuo vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos?

Nuo vainikinių širdies arterijų (koronarinės) ligos apsisaugoti galima keliomis paprastomis priemonėmis:

 • Laikykitės sveikos ir subalansuotos mitybos principų. Sveika ir subalansuota mityba yra esminis veiksnys, padedantis išlaikyti sveiką širdį. Rekomenduojama vengti perdirbtų ir per daug riebių maisto produktų, taip pat sumažinti druskos ir cukraus kiekį maisto produktuose. Pirmenybę teikite daržovėms, vaisiams, grūdams, liesai mėsai, žuviai, riešutams ir sėkloms.
 • Stenkitės gauti fizinio krūvio. Fiziniai pratimai gali padėti kontroliuoti kraujospūdį, cholesterolio lygį ir kūno svorį, kurie yra tiesiogiai susiję su koronarine širdies liga. Rekomenduojama mankštintis bent 30-40 minučių kasdien arba 150-300 minučių per savaitę, atliekant vidutinio sunkumo aerobikos pratimus.
 • Nutukimo prevencija. Nutukimas yra koronarinės širdies ligos rizikos veiksnys. Siekiant išvengti nutukimo, rekomenduojama išlaikyti sveiką kūno svorį, laikytis subalansuotos mitybos, aktyviai gyventi ir vengti riebaus, perdirbto ir ypač saldaus maisto.
 • Stenkitės sumažinti streso lygį. Stresas yra susijęs su padidėjusiu kraujospūdžiu ir padidėjusiu cholesterolio lygiu, todėl stengiantis sumažinti streso lygį, galima sumažinti ir koronarinės širdies ligos riziką. Siekiant sumažinti streso lygį, rekomenduojama atlikti atsipalaidavimo pratimus, praktikuoti jogą arba meditaciją, taip pat lengvinti savo dienotvarkę ir susidaryti tokius prioritetus, kurie įgalintų mažinti per didelį darbo krūvį ir psichologinę įtampą.


Kardiologų gydytojų sąrašą rasite čia.

Klinikoje atliekamos paslaugos:

Kompleksinis kardiologinis ištyrimas

Stebėsena Holterio monitoriumi

Veloergometrija

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu