Vasara gali pasireikšti kaip ne toks jau ir idiliškas metų laikas - teigia "BIOFIRST" klinikos gydytoja akušerė-ginekologė R. Kučinskaitė. Šiluma, kurią daugelis mėgstame stiprina intymių zonų bakterijų reprodukciją ir mikroorganizmų aktyvumą, kurie nekantriai laukia galimybės mus užpulti. Ne mažiau svarbu paminėti, kad šiltuoju metų laiku imame vykdyti nekasdienines veiklas, kurios gali daryti įtaką ir mūsų imuninei sistemai, ir moterų lytinių organų mikroflorai, kuri ypač jautri bet kokiems pokyčiams. Todėl svarbu žinoti ir įvertinti situacijas, kuriose turėtumėte apsaugoti save ir savo intymią sveikatą.
Rizika paplūdimiuose ir viešuose baseinuose
Vasaros metu didžiausią iššūkį moters sveikatai sudaro maudymasis įvairiuose atviruose vandens telkiniuose – baseinuose, tvenkiniuose, ežeruose, jūroje. Normalią moterišką mikroflorą ir pH gali pažeisti tiek druskingas jūros vanduo, tiek baseinuose naudojamas chloras. Be to, stovinčiame šiltame vandenyje, įvairių mikroorganizmų koncentracija taip pat gali būti pavojinga.
Maudantis viešuose baseinuose yra didesnė rizika užsikrėsti bakterijomis. Tad jei mėgstate bendrauti su kitais žmonėmis ant pirties suolelio ar populiariuose maudynių vietose ežeruose, atsiminkite apie galimą bakterijų transmisiją. Asmeninis pirties rankšluostis ant suolelio turėtų būti naudojamas kaip apsauga nuo ankstesniųjų lankytojų "palikimo".
Pirmiausia, rinkitės mažiau chloruotus baseinus arba baseinus, kuriuose naudojamos alternatyvios dezinfekavimo priemonės. Išlipus iš vandens, nepriklausomai nuo to, ar tai jūra, ar baseinas, stenkitės nueiti į dušą ir panaudoti specialias intymios higienos priemones. Turi būti atsižvelgiama į tai, kad priemonių pH turi būti tarp 3,5 ir 4.
Papildomas gana svarbus vasaros aspektas – saulės vonios. Venkite deginimosi tiesiog atsigulus ant smėlio. Smėlio dalelės, kurios gali atrodyti tikrai nekaltai, yra tikros bakterijų kolonijos. Smilteles sudaro ne tik suirusi uoliena, bet ir įvairių paplūdimio gyventojų gyvenimiškos veiklos pėdsakai ir metaboliniai produktai. Smulkios smėlio dalelės yra aštrios ir gali sukelti dirginimą ar net mikroskopinius įtrūkimus intymiose vietose. Kaip galime apsisaugoti? Patartina gulėti ant gultų arba naudotis dideliais rankšluosčiais ar paklotais, kurie galėtų suteikti pakankamą apsaugą nuo smėlio.
Drabužių pasirinkimas vasaros metu
Kitas aspektas, į kurį gana dažnai nėra atsižvelgiama, yra drabužiai, kuriuos renkamės vasaros mėnesiais. Didėjant karščiui ir fiziniam aktyvumui, mūsų kūnai išskiria daugiau prakaito, todėl apatiniai drabužiai tampa tikru bakterijų lizdu. Kaip išvengti problemų? Vasaros sezonu turėtume rinktis natūralaus pluošto apatinius drabužius. Jie leidžia orui cirkuliuoti ir geriau išgarina drėgmę nei sintetiniai audiniai. Taip pat reikėtų vengti pernelyg siaurų drabužių, tokių kaip aptempti džinsai ar šortai, kurie gali dirginti lytinius organus, skatinti drėgmės kaupimąsi ir palengvinti bakterijų perėjimą tarp makšties ir išangės.
Kelionių ir klimato pokyčių įtaka moters sveikatai
Kelionės ir klimato pokyčiai yra kitas svarbus elementas, turintis potencialios įtakos moterų sveikatai vasaros mėnesiais. Nuokrypiai nuo įprasto gyvenimo būdo, pavyzdžiui, dėl aktyvesnio laisvalaikio praleidimo ar kelionių atostogų metu, gali sukelti stresą ir sutrikdyti mikrofloros pusiausvyrą. Didesnis fizinis krūvis atostogų metu, radikalūs klimato pokyčiai, mitybos įpročių pokyčiai ir kitos neįprastos aplinkybės gali sukelti šoką kūnui ir sutrikdyti jautrią bakterijų pusiausvyrą.
Ką galima padaryti dėl to? Konsultacija su gydytoju ar vaistininku prieš kelionę gali padėti išsirinkti prevencines priemones, tokias kaip specialios žvakutės ar prausikliai, skirti atkurti mikrofloros pusiausvyrai ir užtikrinti tinkamą moters sveikatos apsaugą.
Gydytoja R.Kučinskaitė atkreipė dėmesį, kad romantiniai santykiai atostogų metu taip pat gali kelti grėsmę intymiai moters sveikatai. Aktyvesnis seksualinis gyvenimas ar partnerių kaita gali sukelti moters mikrofloros pokyčius. Be to, kontraceptinės priemonės gali paveikti bakterijų pusiausvyrą, todėl po intensyvesnio jų naudojimo gali pasireikšti nemalonūs simptomai.
Neišgydytas uždegimas, sukeltas sutrikusios bakterijų pusiausvyros, gali tapti rimtos ligos pradžia. Tarp galimų komplikacijų yra gimdos kaklelio uždegimas, pasikartojančios šlapimo takų infekcijos, kiaušintakių uždegimas, mažojo dubens uždegimas ir kt. Todėl rekomenduojama imtis visų priemonių, kad užtikrintume savo sveikatą atostogų metu.
Akušerių-ginekologų gydytojų sąrašą rasite čia.
Klinikoje atliekamos paslaugos:
PRP injekcijos (ginekologinėms būklėms)