Kaip pasiruošti kolonoskopijai:
- Gydytojo gastroenterologo konsultacija. Biofirst klinikoje kolonoskopijos tyrimas atliekamas tik po pirminės konsultacijos su gydytoju gastroenterologu, kurios metu gydytojas išsiaiškina paciento nusiskundimus, sveikatos būklę ir paaiškina procedūros eigą bei pasiruošimą.
- 5–7 dienas iki tyrimo pacientas nevartoja geležies preparatų, papildų su geležimi. Gali tekti nutraukti kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimą arba pakeisti kitais (dėl kitų būklių kontrolės medikamentų keitimo pacientas tariasi su savo šeimos gydytoju).
- Prieš procedūros atlikimą, likus 7-14 d. svarbu atlikti bendruosius kraujo tyrimus, procedūros saugumo užtikrinimui. Tyrimus paskirs gydytojas gastroenterologas arba šeimos gydytojas, numatydamas kolonoskopijos tyrimą.
- 5 dienas iki tyrimo svarbu nevalgyti termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių, taip pat įvairių sėklų, riešutų (duonos gaminių su grūdais, vaisių, uogienių), violetinės ir raudonos spalvos maisto ir gėrimų, kad kolonoskopijos tyrimas būtų kuo tikslesnis.
- 1 parą iki tyrimo pacientas visiškai nevalgo, vartoja tik skaidrius ir permatomus skysčius: vandenį, nestiprią arbatą, sultinį be priedų.
- Dieną prieš tyrimą pacientas išsivalo žarnyną pradėdamas vartoti gydytojo gastroeneterologo konsultacijos metu paskirtus medikamentus žarnyno valymui. Jei paskirtas kolonoskopijos laikas yra iki 12 val., tuomet dieną prieš pacientas papusryčiauja, pirmąją vaistų dozę išgeria 16 val., antrąją dozę – 21 val., jei tyrimas nuo 12 val. iki 16 val., tada pirmoji dozė 21 val. (iš vakaro), o antroji – 5 val. ryte. Papildomų laisvinančių vaistų vartoti nereikia.
- Labai svarbu nutraukti bet kokių skysčių vartojimą likus 4 valandoms iki procedūros – ar skrandyje yra vandens. Ypač svarbu žinoti gydytojui anesteziologui, kuris gali atsisakyti atlikti bendrinę nejautrą dėl padidėjusios rizikos.
- Jeigu suplantuotas atlikti kolonoskopijos tyrimas su bendra nejautra – pacientas iš anksto turi pasirūpinti transportu namo po tyrimo. Po anestezijos nebus galima vairuoti.
- Tyrimo dieną pacientas nieko nevalgo. Jei būtina išgerti medikamentus – tai padaro likus bent 6 valandoms iki suplanuotos kolonoskopijos tyrimo pradžios.
- Svarbu suprasti, kad netinkamai paruošus žarnyną kolonoskopijos tyrimui, gydytojas gastroenterologas negalės atlikti procedūros. Prireiks iš naujo susiplanuoti vizitą kolonoskopijai. Nepakankamas arba netinkamas pasiruošimas šiam tyrimui gali lemti nerastus ikivėžinius darinius. Labai didelė tikimybė, kad net mažiausias nepastebėtas ir nepašalintas darinys per maždaug 10 metų progresuos į piktybinį naviką – onkologinį susirgimą.
Kaip žinoti ar kolonoskopijos tyrimui pasiruošta tinkamai?
Suvartoję gydytojo paskirtus žarnyno valymo vaistus, pradėsite tuštintis dažnai ir skystomis išmatomis (vaisto poveikis gali pasireikšti iš karto arba per kelias valandas). Žarnynas tik tada yra tinkamai išvalytas, jeigu turinys yra skaidrios, kaip šlapimas spalvos, be kietų dalelių.
Po kolonoskopijos tyrimo:
- Atsistatymas. Galimas nemalonus jausmas (pūtimas, lengvas skausmas) pilvo ertmėje, bet tai palaipsniui praeina. Taip pat galimas apsvaigimo jausmas, jeigu kolonoskopija buvo atliekama su anestezija.
- Mityba. Pacientas po truputį turėtų sugrįžti prie normalios mitybos: pradedama maitintis nuo skysto maisto, vengiant riebaus ir aštraus maisto.
- Fizinis aktyvumas. Įprastai pacientai grįžta prie savo reguliaraus fizinio aktyvumo 24 val. po kolonoskopijos tyrimo, tačiau jeigu buvo šalintas polipas, svarbu vengti fizinio krūvio dėl padidėjusio kraujavimo rizikos.
- Pakartotinis vizitas pas gydytoją gastroenterologą. Paskiriamas individualus gydymo planas, aptariami gauti tyrimų rezultatai.