Dažniausios nevaisingumo priežastys

Pagrindinės moterų nevaisingumo priežastys, pasak Biofirst klinikos gydytojos akušerės-ginekologės medicinos mokslų daktarės Lina Mockevičienės, išlieka nepakitusios. Gydytoja pateikia konkrečius duomenis. Mėnesinių ciklo sutrikimai sudaro ketvirtadalį atvejų, o dar 35 proc. problemų susiję su kiaušintakių būkle ir adhezijomis pilvo ertmėje. Kas šešta moteris negali pastoti ar pastoja sunkiai dėl endometriozės sukeltų pokyčių gimdoje, kiaušidėse bei mažajame dubenyje. 7 proc. atvejų yra nustatyti dėl prolaktino apykaitos sutrikimų. Vyrų nevaisingumo priežastis dažniausiai yra varikozelė, kuri nustatoma net 34 proc. atvejų. Be to, 9 proc. atvejų susiję su infekcija, o 18 proc. - su lytinių organų vystymosi defektais. Tačiau trečdalis nevaisingumo priežasčių tebėra neaiškios“, - teigia gydytoja dr. L.Mockevičienė.

Ar galima būtų teigti, kad dažniausiai su nevaisingumo problemomis susiduria vien moterys?

Nepaisant plačiai paplitusio įsitikinimo, kad su nevaisingumu dažniausiai susiduria tik moterys, realybė atskleidžia kitokį vaizdą. „Nevaisingumo statistika rodo, kad vyrai susiduria su tokiais sunkumais 20-30 proc. atvejų, moterys yra atsakingos už 20-35 proc. atvejų, o abu partneriai turi problemų su vaisingumu 25-40 proc. atvejų. Tačiau yra ir 10-20 proc. atvejų, kuriuose sunku ar neįmanoma nustatyti nevaisingumo priežasties“, - aiškina dr. L.Mockevičienė.

„Statistiniai duomenys rodo, kad kas šešta pora susiduria su nevaisingumo ar sumažėjusio vaisingumo problema. Manoma, kad Lietuvoje yra apie milijonas šeimų, iš kurių 100-150 tūkstančių gali kovoti su vaisingumo problemomis“, - teigia Biofirst klinikos akušerė-ginekologė dr. Lina Mockevičienė. Ji pabrėžia, kad moters biologija yra gana paprasta: vaisingumas pasiekia aukštumą 20-24 metų amžiuje, todėl galima tikėtis, kad ateityje nevaisingumo problemų bus daugiau.

Nevaisingumo gydymo metodai

Modernios medicinos pasiekimai kiekvieną dieną padeda vis daugiau šeimų sulaukti laukiamos žinios apie būsimą tėvystę. „Gydymo metodai priklauso nuo nevaisingumo priežasties ir trukmės. Konsultacijų metu mes, vaisingumo specialistai, detaliai aptariame poros lūkesčius ir pageidavimus“, - sako gydytoja akušerė-ginekologė dr. L.Mockevičienė. Gydytoja pripažįsta, kad kartais, nors ir gali pasiūlyti efektyviausią pastojimo būdą, jis nebūtinai atitinka poros pageidavimus. „Kiekvienas gydymo planas yra individualus ir pritaikytas konkrečiai porai. Tačiau yra bendri gydymo principai: ovuliacijos stimuliacija rekomenduojama esant menstruacijų ciklo sutrikimams, operacijos - esant kiaušintakių pokyčiams ar endometriozei. Taip pat naudojamos labai veiksmingos pagalbinio apvaisinimo procedūros, kurios dažnai teikia labai džiuginančius rezultatus. Nepaisant to, šios procedūros vis dar yra apgaubtos mitais ir klaidingais įsitikinimais“, - pažymi gydytoja. Ji taip pat pabrėžia sveiko ir subalansuoto gyvenimo būdo svarbą: svorio kontrolė ir korekcija, sveika dieta, pilnas poilsis ir tinkamas darbo režimas.

Dažnai viešai skelbiama, kad specialisto pagalbos reikėtų ieškoti, jei porai nepavyksta pastoti per metus. Tačiau gydytoja akušerė-ginekologė dr. L.Mockevičienė teigia, kad kartais reikėtų susirūpinti anksčiau. „Jei pora žino apie problemas, kurios gali trukdyti pastojimui, neturėtų laukti metų. Mėnesinių ciklo sutrikimai yra dažniausiai išskiriamas veiksnys, kuris gali apsunkinti pastojimą. Policistinių kiaušidžių sindromas taip pat yra viena dažniausių diagnozių, signalizuojančių apie galimas pastojimo problemas. Jei moteris yra patyrusi uždegimines mažojo dubens ligas, yra buvusi operuota pilvo ertmėje, turi sunkią endometriozę - tai taip pat yra požymiai, kad pastoti gali būti sudėtingiau“, - aiškina ginekologė dr. L.Mockevičienė. Ji taip pat sako, kad nereikėtų ilgai laukti nėštumo testo rezultatų ir toms moterims, kurios yra susidūrusios su onkologinėmis ligomis, ypač toms, kurios yra gavusios chemoterapiją ar radioterapiją. „Be abejo, vaisingumą veikia ir moters amžius. Jei moteris yra 35 metų ir daugiau, ji laikoma jauna, bet nekalbant apie vaisingumą. Po 35 metų amžiaus pastojimo galimybės dramatiškai sumažėja“, - pastebi akušerė-ginekologė.

Gydytoja dr. L.Mockevičienė pabrėžia, kad visais minėtais atvejais rekomenduotina kreiptis į specialistus po šešių mėnesių reguliarių bandymų pastoti.

„Aš tvirtai tikiu, kad nevaisingumo gydymas yra prieinamas kiekvienai porai. Reikia tik nuoširdžiai tikėti, ir svajonės taps tikrove“, - pabrėžia gydytoja akušerė-ginekologė, padėjusi išspręsti nevaisingumo problemą daugeliui porų.


Akušerių-ginekologų gydytojų sąrašą rasite čia.

Klinikoje atliekamos paslaugos:

PRP injekcijos (ginekologinėms būklėms)

Lazerinė ginekologija

Genetinių tyrimų programa nėščiosioms

 

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu